Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dekretais valdyti valstybės D.Grybauskaitei nepavyks

Dalia Grybauskaitė
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kietai Lietuvą valdyti pasiryžusi išrinktoji prezidentė Dalia Grybauskaitė vargu ar galės pasinaudoti žadamais dekretais, rašo „Valstiečių laikraštis“.

„Yra ir dekretų instrumentas, kuriuo dabartinis prezidentas Valdas Adamkus retai naudojasi. Aš naudosiuosi visais įmanomais įrankiais“, – Lietuvos žiniasklaidai sakė D.Grybauskaitė.

Teisininko Dainiaus Žalimo teigimu, apie dekretinį valdymą kalbėjo pašalintasis prezidentas Rolandas Paksas. Tačiau šis neišleido nė vieno dekreto, kuriuo būtų bandęs reguliuoti Seimo ar Vyriausybės darbą.

„Negi D.Grybauskaitė nori būti antrasis R.Paksas? Jokių dekretų Vyriausybei nebus. Prezidentas negali leisti dekretų tais klausimais, kurie jam nepavesti“, – sakė D.Žalimas.

Tiesa, Konstitucijos 85 straipsnis nurodo, kad prezidentas, „įgyvendindamas jam suteiktus įgaliojimus, leidžia aktus – dekretus“. Bet 84 straipsnyje aiškiai surašyti ir 24 įgaliojimai.

Pagal juos (skirti ir atleisti pareigūnus bei teisėjus, teikti jų kandidatūras, skirti apdovanojimus, teikti pilietybę ar malonę nuteistiesiems) kadenciją baigiantis šalies vadovas Valdas Adamkus taip pat rašydavo dekretus.

„Konstitucijoje yra nuostata, kad Vyriausybė vykdo prezidento dekretus. Ir niekur nėra aiškinta, kokie tie dekretai. Prezidentas visąlaik leidžia kažkokius dekretus, kuriuos privalu vykdyti. Teikia malonę dekretu, teikia pilietybę. Aišku, kad Vyriausybė ir jos įstaigos juos privalo vykdyti. (...) Bet ar galėtų būti kokių nors kitokių dekretų, kuriais duodami pavedimai Vyriausybei, koks tų dekretų statusas, kaip jie turėtų būti formuluojami? Tų dekretų nė vienas prezidentas ligi šiol nėra leidęs. Ir jeigu bus nors vienas toks dekretas išleistas, ir jei kils abejonių dėl jo, tada bus galima aiškintis, ar jis ultra vires ar ne ultra vires (viršija įgaliojimus ar ne)“, – teigė buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Egidijus Kūris.

Pasak E.Kūrio, Lietuvos prezidentas dekretais negali valdyti valstybės – šis teisės aktas yra poįstatyminis ir negali pakeisti įstatymo.

E.Kūris svarsto, kad prezidentas dekretu galbūt galėtų pavesti Vyriausybei ką nors deleguoti į kokią nors darbo grupę, prašyti pateikti kokią nors informaciją, įpareigoti atsiskaityti už tam tikrus klausimus.

D.Grybauskaitės atstovas spaudai Linas Balsys negalėjo pasakyti, kokius dekretus nusiteikusi leisti išrinktoji prezidentė.

„Ji turėjo omenyje, kad išnaudos visus instrumentus. Man atrodo, kad surašyta kur nors Konstitucijoje ar Prezidento įstatyme. Turbūt ji negali išleisti kokio nors nurodymo premjerui A.Kubiliui: daryk taip arba anaip. Reikia pasižiūrėti teisiškai, kas apibrėžiama po tuo dekretu. Jeigu yra galimybė jį išleidžiant ką nors reguliuoti ar pareikšti, tai ji naudosis ir tuo. Bet principinė politinė nuostata – kad D.Grybauskaitė kišis ir valdys visur, kur jai galima“, – sakė D.Grybauskaitės atstovas spaudai. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min