Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 8d. 08:43

Dėl D.Grybauskaitės įpėdinio – nežinia

Eurokomisarė Dalia Grybauskaitė pateikė pareiškinius dokumentus Vyriausiajai rinkimų komisijai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Dalia Grybauskaitė

Kai prieš penkerius metus į Europos Komisiją Lietuvos deleguota Dalia Grybauskaitė buvo išrinkta šalies prezidente, valdančioji koalicija ėmė svarstyti ir ieškoti, kas galėtų tapti naujuoju eurokomisaru, rašo „Kauno diena". Dėl politinių intrigų ir nesutarimų gali gerokai užtrukti naujo eurokomisaro iš Lietuvos paskyrimas, nes šią kandidatūrą reikės derinti su visu Seimu.

2004 metais D.Grybauskaitę delegavo tuometė Vyriausybė. Kandidatūros formaliai nereikėjo derinti nei su prezidentu, nei su Seimu. Šįkart paskirti eurokomisarą bus sunkiau. Vien Vyriausybėje priimto nutarimo nepakaks. 2004-ųjų vėlyvą rudenį pataisytame Seimo statute numatyta, kad dėl Lietuvos deleguojamo Europos Komisijos nario kandidatūros nuomonę turės išsakyti ir parlamentarai.  Vadinasi, šią kandidatūrą, suderinusi su prezidentu, Seimui turės pateikti Vyriausybė, o parlamentarai balsuodami apsispręs, ar jai pritarti.  Beje, eurokomisaro kandidatūrą dar reikės suderinti su Europos Komisijos prezidentu Jose Manueliu Barroso.

Pasak darbo grupei, parengusiai Seimo statuto pataisas, vadovavusio socialdemokrato Vytenio Andriukaičio, eurokomisaro skyrimo tvarka nacionalinėje teisėje buvo derinama prie tuomet dar kurtos Europos konstitucijos, kuri numatė, kad Komisijos nario kandidatūrai turi pritarti ir Europos Parlamentas.

Tiesa, nė vienoje kitoje ES valstybėje parlamentas nesikiša skiriant Europos Komisijos narius. Visur tai palikta Vyriausybių prerogatyvai. 

Politologas Gediminas Vitkus prognozuoja, kad Seime užvirs politiniai žaidimai – kieno pasiūlytas politikas užims šį svarbų postą. Jeigu šie ginčai užtruks, Lietuva gali gana ilgai neturėti savo atstovo Europos Komisijoje.

Valdančioji koalicija skelbė, kad naujojo eurokomisaro klausimas bus svarstomas tuoj po Europos Parlamento rinkimų. Tad jau šią savaitę gali būti pradėta derinti kandidatūra. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min