Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 18d. 13:02

Dėl elektros ir dujų įvedimo vargstanti kaunietė: „Lai kiti žino, kaip tai sunku padaryti“

Namas Jurbarko gatvėje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Namas Jurbarko gatvėje

Kai pernai lapkritį kaunietė Rita (vardas pakeistas) aukciono būdu įsigijo butą, nė nenutuokė, kaip sunku bus padaryti, rodos, elementarų dalyką – įsivesti elektrą ir dujas. „Noriu, kad kiti žmonės žinotų, su kuo teks susidurti, nes ESO nenori dirbti“, – teigia moteris. ESO 15min paaiškino, kad paslaugos suteikimas priklauso nuo daugybės veiksnių, kurių dalis nepriklauso nuo įmonės valios.

„Kažkas baisaus, su kuo teko susidurti. Dėl dujų įvedimo iki dabar kovoju“, – emocingai istoriją ėmė pasakoti kaunietė.

Pernai lapkritį ji su vyru Vilijampolėje iš Kauno miesto savivaldybės aukciono būdu nusipirko butą, kuri reikia remontuoti. Įsigytas butas – 6 butų name. Gyvenami, anot jos, tik du butai.

„Prieš parduodama mums butą savivaldybė ėmė ir atjungė elektrą. Dujos neįvestos – krosninis šildymas. Gavome leidimą pasikeisti iš krosninio šildymo į dujinį, bet remonto negalime daryti, nes nėra elektros. Visur aplink pakeisti skaitikliai, skydinės iškeltos į gatvę, o pas mus palikti senieji antrame namo aukšte“, – situaciją paaiškino Rita.

Pastatė per mažą skydinę

Pernai metų gruodžio 12 d. ji užpildė ir pateikė Energijos skirstymo operatoriui (ESO) paraišką dėl elektros ir dujų įvedimo. Sulaukė reikalavimo iš pradžių išmatuoti varžą.

„Aš aiškinu, kad ne elektrikė, neišmatuosiu. Sakau, jūsų įmonė dirba šioje sferoje, jūs gal išmatuosit tą varžą, kaip ir jūsų darbas būtų. Pasiūlė kviesti namo administratorių. Bet mūsų name jo nėra. Paprašiau duoti ESO elektriko numerį, nes užsiminė, kad galime jį išsikviesti – kainuos 65 eurus. Užsakėm paslaugą. Po kelių valandų skambina elektrikas ir sako, kad tokios paslaugos neteikia.

Skambinu į „Mano gilę“ – vis liepia palaukti: tai 4 dienas, tai dieną, tai kelias valandas. Pradėjo aiškinti tuomet, kad tartumėmės su elektrikais, jog privačiai mums vieniems pastatytų skydinę. Kainuos apie 1000 eurų. Juk man paprasčiausiai tereikia, kad jie įrengtų skaitiklį. Elektros laidai juk yra. Jie vis tiek – reikia statyti naują skydinę. Sakau, statykit. Perspėjo, kad kainuos“, – stebėjosi moteris.

Visos šios diskusijos truko keletą mėnesių, kol vienas elektrikas Ritai paaiškino, ką reikia padaryti. Ji pateikė paraišką, kad gatvėje būtų pastatyta 6 skaitiklių skydinė. Galiausiai ji išdygo.

„Nuėjome kryžiaus kelius, kol pastatė tą skydinę. Iš pradžių įtikinėjo, kad negali, po to – kad daug kainuos. Galiausiai pastatė. Įmokėjome tik pradinę įmoką – apie 90 eurų. Praėjo gal 3 savaitės, paskambino ir sako: „Gal galit po kitais projektais pasirašyti, nes skydinę per mažą pastatėme“. Kaip tai per mažą? Juk prašyme nurodyti 6 skaitliukai. Pastatė dviejų“, – negalėjo suprasti Rita.

Projektuotojams, statybininkams teko darbuotis iš naujo. Balandžio pradžioje galiausiai pastatyta reikiamo dydžio skydinė.

Nuėjome kryžiaus kelius, kol pastatė tą skydinę. Iš pradžių įtikinėjo, kad negali, po to – kad daug kainuos.

„Dabar reiks samdytis elektriką, kuris atvestų laidus nuo skaitliuko iki mūsų buto. Teks matuoti varžą ir dar kažką. Tuomet reiks suderinti viską su ESO, kad pajungtų. Jie norėjo, kad viską padarytume už juos. Esame įpratę, kad ateini kur gyventi, elektra jau yra, o kai reikia įsivesti naujai... Aš pražilau per juos. Nepaisant to, kad darysime jiems gera – naudosimės elektra, už ją mokėsime, tai dar pusę darbų turime nudirbti patys“, – piktinosi kaunietė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Namas Jurbarko gatvėje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Namas Jurbarko gatvėje

Vargsta ir dėl dujų įvedimo

Panaši istorija klostėsi ir dėl dujų įvedimo. Nesutarimams įsisiūbavus, Rita net sulaukė perspėjimo, kad ESO nutrauks sutartį.

„Padavėme dėl įvedimo paraišką taip pat gruodį. Pasidarė projektą. Vienoje pusėje namas, kitoje – vamzdis. Išsiaiškino, kad jo negali prakišti per apačią, nes eina elektros kabeliai. Patikino, kad turiu eiti pas šalia gyvenančius žmones prašyti sutikimo, jog per jų namą pravestų vamzdį. Aš tų žmonių nepažįstu. Sutikime, kurį turiu nešti kaimynams, parašyta, kad prašau ne aš, o ESO. Atliekam jų darbą. Kaip atrodys, kad ateina iš gatvės kažkokia boba ir prašo sutikimų kažkokių.

ESO patikino, kad jei negausiu sutikimo, jie nutrauks sutartį ir neves man dujų. Esame sumokėję pradinę įmoką – apie 90 eurų. Toks jausmas, kad atėjai į parduotuvę nusipirkti saldainių ir tau neužteko centų. Ai, pasidėsiu saldainius ir einu. Gavus sutikimą, nuvedus vamzdį, reikia samdyti darbininkus, kad šie nuo skydinės dujas asmeniškai atvestų. Dar kokie 600 eurų. Norima, kad miestas tobulėtų, kad balionus pakeistų gamtinės dujos, bet tai neįmanoma padaryti. Tai dar nėra kanalizacijos. Kas ten darysis, kai pradėsim judinti?“ – retorinį klausimą uždavė Rita.

Paklausta, kodėl ryžosi įsigyti tokios būklės būstą, moteris prisipažino nenutuokusi, kaip sunku bus įsivesti dujas ir elektrą.

„Noriu, kad žmonės žinotų, su kuo teks susidurti, nes ESO visai nenori dirbti. Kiek visa tai kainuoja nervų ir sveikatos. Iš pradžių bandė vyras su jais kalbėtis, vėliau perrašė ant manęs visas sutartis neištvėręs. Nežinau, su „Kauno vandenimis“ nebuvo jokių problemų. Atvažiavo, sudėjo skaitiklius, pasirašėm sutartį – 10 min. ir viskas. O kas čia?“ – pasakojimą užbaigė kaunietė.

Termino neviršijo

15min sulaukė ESO situacijos vertinimo. Pasak įmonės ryšių su visuomene projektų vadovo Tomo Kavaliausko, paslaugos suteikimas priklauso nuo daugybės veiksnių, kurių dalis nebūtinai priklauso nuo ESO valios. Viena iš elektros energijos įvedimo sąlygų – gauti techninių sąlygų aprašą iš daugiabutį namą administruojančios įmonės (ar bendrijos).

„Deja, šiame name administratoriaus nėra. Todėl prijungimo sąlygos parengtos pagal kliento pageidaujamą apskaitos vietą objekto viduje. Dujų įvedimui klientė paraišką pateikė pernai gruodžio 14 d. Gruodžio 18 d. ji sumokėjo prijungimo įmoką, tad per 4 d. buvo parengtos sąlygos – sutartis ir pirminė paslauga suteikta tinkamai“, – teigė jis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Namas Jurbarko gatvėje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Namas Jurbarko gatvėje

Pasak įmonės atstovo, ESO vadovaujasi nustatyta klientų prijungimo prie skirstomųjų tinklų tvarka ir teisės aktais. Šiems procesams nustatyti tam tikri terminai. Paraišką įvesti elektrą klientė pateikė 2019 m. sausio 8 d., po 2 dienų sumokėjo prijungimo įmoką.

„Tai reiškia, kad per 2 d. buvo parengtos sąlygos ir paslaugų teikimo sutartis. Tuomet ESO turi per 85 kalendorines dienas sumontuoti elektros spintą, kurioje būtų montuojamas skaitiklis. Į šį terminą įeina projekto parengimas, rangos darbų atlikimas, visų leidimų derinimas, tarp jų ir su Kultūros paveldo departamentu. Tam reikalingi projektavimo darbai. Sudėtingiau tai, kad namas patenka į Kultūros paveldo teritoriją. ESO darbus atliko per 61 kalendorinę dieną“, – patikino T.Kavaliauskas.

Anot jo, ESO savo darbus atliko iki kovo 15 d. – greičiau, nei nurodyta sutartyje, tačiau specialistai negalėjo klientei sumontuoti skaitiklio, nes ji nepateikė akto apie elektros tinklo atliktus darbus nuo buto vidaus elektros paskirstymo skydo iki komercinės apskaitos skydo spintos. Tai ji privalo padaryti vadovaudamasi Elektros įrenginių įrengimo bendrųjų taisyklių reikalavimais.

ESO savo darbus atliko iki kovo 15 d. – greičiau, nei nurodyta sutartyje.

„Nesulaukę iš klientės rangovo akto, dar kartą apie tai jai priminėme balandžio 2 d.“, – teigė ESO atstovas.

Trukdė ir oro sąlygos

T.Kavaliausko teigimu, dujų spintos montavimo paslauga, pagal sutartinius įsipareigojimus su kliente, turėjo būti suteikta per 100 kalendorinių dienų nuo įmokos sumokėjimo datos. Per šį laiką, kaip ir elektros atveju, buvo atliekami projektavimo darbai, kurie truko 37 d.

„Dujotiekio įvedimo darbų pradžią lėmė gamtos sąlygos. Buvo įšalas, be to, vasario 19 d. klientę informavome, kad Kauno savivaldybė neduoda leidimo atlikti kasimo darbų ir kad jie sustabdyti iki balandžio 30 d. Orams leidus vykdyti suplanuotus darbus, vėl susidurta su nenumatytomis kliūtimis. Nepavyko uždaru būdu (po žeme, nekasant) pakloti dujų vamzdžio. Dėl greta atnaujintos gatvės, intensyvaus eismo, darbus vykdyti atviru būdu nėra galimybių. Deja, tokie dalykai paaiškėja tik pradėjus veiklą, jų numatyti iš anksto neįmanoma“, – teisinosi T.Kavaliauskas.

Šiuo metu ESO specialistai, anot jo, sprendžia, kokiu kitu būdu klientės butą pajungti prie dujų skirstymo tinklo. Svarstoma, kad dujos būtų atvedamos nuo šalia esančio namo.

„Preliminarus vertinimas rodo, kad klojant dujotiekį vamzdynas turėtų kirsti šaligatvį, o po juo gausu požeminių komunikacijų. Kita vertus, dujų vamzdžių montavimui ant sienos reikalingi pastato savininkų sutikimai. Tai ir bandoma padaryti. ESO specialistai deda visas pastangas, ieškant įvairiausių būdų, kad klientės namus pasiektų dujų vamzdynas“, – paaiškino T.Kavaliauskas.

Šiuo konkrečiu atveju (kaip II grupės klientui – vartotojas iki 100 kW) kartu su projektavimo ir rangos darbais (1 metro kabelio ir 3 kW galios mokestis) klientui reikėjo sumokėti (su 80 proc. nuolaida) daugiau kaip 100 eurų (su PVM). Dujų įvedimo kainą sudaro kliento išlaidos dujų vamzdžio paklojimui, katilo montavimui, dokumentų paruošimui nuo apskaitos spintos iki kliento objekto ir pan. 2018 m. II grupės vartotojai, kurių galia iki 100 kW vidutiniškai mokėjo virš 430 eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min