-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 02 07

Dėl galimos „Gazprom“ įtakos Lietuva kol kas nelinkusi remti Latvijos suskystintųjų dujų terminalo

Lietuva kol kas nėra linkusi paremti Latvijoje planuojamo suskystintųjų dujų terminalo, nes yra ženklų, kad jį gali statyti su „Gazprom“ susijusios bendrovės, BNS sakė pareigūnai Vilniuje.
„Gazprom“
„Gazprom“ / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Apie suskystintųjų dujų terminalus svarsto visos trys Baltijos šalys, tačiau Latvijos Vyriausybė siekia, kad Rygos uoste planuojamas projektas būtų paskelbtas regioniniu ir galėtų pretenduoti į Europos Sąjungos (ES) paramą.

Pareigūnų teigimu, šis klausimas turėtų būti aptariamas trijų Baltijos šalių premjerų susitikime Estijoje šią savaitę.

„Jei, kaip kalbama, statytojas būtų „Gazprom“ antrinė įmonė, tai būtų „Gazprom“ terminalas ir Lietuva tam nepritars. Tai nebūtų reali dujų tiekimo alternatyva“, – BNS sakė Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Česlovas Stankevičius.

Anot parlamentaro, „yra žinių, kad terminalas būtų skirtas eksportui, o tai akivaizdžiai atitinka „Gazprom“ interesus“.

Latvijoje dar nėra oficialiai paskelbta, kas investuotų į terminalą, tačiau didelį susidomėjimą rodo kompanija „Itera Latvia“, kuri yra antrinė Rusijos bendrovės įmonė ir su „Gazprom“ bei „E. On Ruhrgas“ valdo Latvijos dujų bendrovę „Latvijas Gaze“.

Siekdami regioninio projekto statuso Latvijos Vyriausybės atstovai pabrėžia projekto strateginius pranašumus: Rygos uostas yra Baltijos šalių centre, Latvijoje geriau išvystytas dujotiekio tinklas, yra didelė Inčiukalnio dujų saugykla, o dėl to atpigtų dujų transportavimas.

Be to, anot Latvijos pareigūnų, per terminalą importuojamas dujas būtų patogu naudoti dviejose galingose elektrinėse Rygoje, iš kurių viena šiuo metu yra rekonstruojama.

Pernai gruodį premjero Valdžio Dombrovskio vadovaujama speciali komisija įmonei „Latvenergo“ nurodė įvertinti suskystintųjų dujų terminalo poreikį. Tuo tarpu Latvijos ekonomikos ministerija, bendradarbiaudama su Užsienio reikalų ministerija, žada pradėti konsultacijas su Europos Sąjungos (ES) institucijomis ir valstybėmis narėmis, kad būtų užsitikrinta parama projektui Rygoje.

Tačiau Lietuvos Vyriausybė bent kol kas paramos nežada. „Lietuvai bus sunku apsispręsti pritarti projektams, kur nebus aiškumo, kad už valstybėms skiriamus ES pinigus nebus didinama „Gazprom“ įtaka“, – BNS Vilniuje sakė aukšto rango Lietuvos Vyriausybės pareigūnas.

Anot jo, Lietuva Rygos projektą rems tik tuomet, jei bus „aiškus projekto ekonominis pagrindimas, finansinis modelis, valstybių sutartiniai ir investiciniai įsipareigojimai, akcinio kapitalo sudėtis“.

Lietuvos Vyriausybės teigimu, suskystintųjų dujų terminalas Klaipėdoje gali būti pastatytas iki 2014 metų. Energetikos ministras Arvydas Sekmokas yra sakęs, kad Lietuva jį pastatytų savo jėgomis, bet paskui galėtų pasidalyti akcijomis su Latvija ir Estija proporcingai gamtinių dujų vartojimui.

Šiuo metu Lietuva visas dujas gauna iš „Gazprom“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius