TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl Gedimino kalno Vilniuje skelbiama ekstremali padėtis

Gedimino kalnas
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr. / Gedimino kalnas
Šaltinis: 15min
18
A A

Ketvirtadienio vakarą posėdžiavusi Vilniaus miesto savivaldybės sudaryta Ekstremalių situacijų komisija nusprendė skelbti ekstremalią padėtį dėl Gedimino kalno.

Ekstremalios situacijų valdymo komisija operacijų vadovu paskyrė Kultūros viceministrą Renaldą Augustinavičių, o Gelbėjimo darbų vadove paskirta Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė. Operacijų centras artimiausiu metu bus aktyvuotas Kultūros ministerijoje.

Šiuo metu Gedimino kalnas ir ant jo esančios Gedimino Pilies komplekso liekanos yra pavojingos būklės: linijinės deformacijos pietrytiniame šlaite artimiausiu metu gali susijungti ir iššaukti daug didesnės nuošliaužos susidarymą, negu kad praeitų metų spalį įvykusi nuošliauža šiaurės vakariniame šlaite ir kuri galėtų sąlygoti net Aukštutinės pilies rūmų liekanų griūtį.

Ketvirtadienį skelbti ekstremalią situaciją sostinės valdžios paprašė Kultūros ministerija, kurią tai padaryti įpareigojo Vyriausybė.

Ekstremalios situacijos paskelbimas leidžia Gedimino kalno tvarkybai naudoti lėšas iš Valstybės rezervo.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius ketvirtadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas nustatyti priežastis bei asmenis, kaltus dėl prastos Gedimino kalno būklės.

Kaip rašoma savivaldybės pranešime, R.Šimašius įsitikinęs, jog būtina reikalauti atsakomybės iš asmenų, kurie sudarė sąlygas susiklostyti esamai situacija.

Prašydamas prokurorų ginti viešąjį interesą, R.Šimašius kelia klausimus, ar kalno šlaitų slinkimui neturėjo įtakos 2003 metais Gedimino kalne įrengtas funikulierius, taip pat pačioje Gedimino kalno papėdėje 2002–2009 metais vykdyti stambūs statybos darbai, t. y. atstatyti istoriniai Valdovų rūmai.

Šiuo metu kalnas yra avarinės būklės, juo ypač susirūpinta po pernai ir šiemet šiaurės vakariniame šlaite susiformavusių nuošliaužų, šiemet kalnas buvo uždarytas lankytojams beveik keturis mėnesius, funikulierius šiuo metu neveikia.

Šiuo metu jau pradėti šiaurės vakarinio šlaito tvarkymo darbai, jie kainuos apie 2,9 mln. eurų, ekspertai įspėjo, kad grėsmė kyla ir pietrytiniam šlaitui, ant kurio stovi Aukštutinės pilies liekanos. Skaičiuojama, kad pietrytiniam šlaitui ir aikštelei tvarkyti prireiks ne mažiau kaip 5 mln. eurų. Galutinė suma priklausys nuo ekspertų išvadų ir iki rudens planuojamo parengti techninio darbų projekto. Šiuo metu Lietuvos ir Lenkijos geologai vertina kalno būklę neinvaziniais metodais, išvadas ketinama pristatyti per kelias savaites.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min