Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 23d. 13:59 , Atnaujinta: 2020 balandžio 23d. 15:32

Dėl karantino darželiai ir mokyklos veikti negali, bet vaikų juose daugės – priimti teks išimties tvarka

Vaikų darželis
Sauliaus Žiūros nuotr. / Vaikų darželis

Švelnindama karantino sąlygas Vyriausybė vieno punkto nepakeitė – ugdymo ir vaikų priežiūros procesas visose švietimo įstaigose lieka sustabdytas, vykdomas tik nuotoliniu būdu. Vis dėlto savivaldybėms tikru galvos skausmu virto kitas sprendimas, kad jos turės rūpintis vaikų priežiūra, jeigu abu tėvai dirba ir pateiks tai įrodančią pažymą. Vilnius žada plačiau atidaryti darželių duris, mokyklose prižiūrės ir pradinukus.

Ketvirtadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pareiškė, kad Vyriausybė tikrai neatveria galimybių atidaryti darželius visiems vaikams. Esą tai tebuvo patikslinta anksčiau priimta nuostata, kad savivaldybės privalo pasirūpinti vaikais tik tais išimtiniais atvejais, kai tėvai negali pasirūpinti jais.

„Tą savivaldybė darė iki šiol, tos diskusijos, kurios pasipylė, kad savivaldybės ruošiasi masiškai atidarinėti darželius, tai Vyriausybė tokių sprendimų nepriėmė ir būtų labai neatsakingas žingsnis, jeigu staiga būtų atlaisvinta dar viena sritis.

Noriu dar kartą priimti – dabartinė epidemiologinė situacija leido priimti sprendimus, kurie reguliavimus lengvina, bet tai turi būti daroma pasiruošus, po žingsnį, kad būtų galima įvertinti, ar priimtos priemonės nesukėlė nenumatytų pasekmių“, – kalbėjo ministras spaudos konferencijoje.

Tiesa, kodėl jis nusprendė, kad darželiai atidaromi masiškai, liko neaišku – bent jau didžiosios savivaldybės jokio masiškumo nenumato.

Vilniaus darželiuose kiek daugiau nei mėnesį buvo tuščia – juos lankė vos keli medikų vaikai. Tačiau nuo pirmadienio šurmulio nusimato gerokai daugiau.

Taikys išimtį

Anot sostinės vicemerės Editos Tamošiūnaitės, trečiadienį savivaldybės sulaukė iš Vyriausybės nurodymo, kad turės rūpintis į darbus grįžtančių tėvų vaikais. Tiesa, pats sprendimas stabdyti veiklą darželiuose ir mokyklose liko nepakitęs.

„Nutarimas pasako, kad veiklos nėra leidžiamos, bet savivaldybės turi pasirūpinti dirbančių tėvų vaikų priežiūra ir maitinimu. Tai aš kitokios išeities, nei kaip mes taikėme išimtį medicinos sektoriaus darbuotojų vaikams, nematau, tokia linkme ir toliau judėsime“, – sakė vicemerė.

Jos teigimu, Vilniaus savivaldybė nelaukė trečiadienio Vyriausybės posėdžio – jau anksčiau pradėjo tam ruoštis, analizuoti, galvoti, kaip palaipsniui galima būtų atidaryti įstaigas.

Bet tokios praktikos jau turime su medikų vaikais, per visą šį laikotarpį įstaigas lankė 64 vaikai.

„Vakar tas sprendimas buvo greitas, greitai turime suktis. Bet tokios praktikos jau turime su medikų vaikais, per visą šį laikotarpį įstaigas lankė 64 vaikai, tai dabar mes paprasčiausiai visų kitų sektorių dirbančių tėvų vaikams irgi suteiksime galimybę – statutinių pareigūnų, prekybos, paslaugų, gamybos sektorių dirbančiųjų vaikams, vaistinių“, – sritis, kuriose dirbantys tėvai galės pasinaudoti darželiais, vardijo E.Tamošiūnaitė.

Įspėja nepiktnaudžiauti

Kai karantinas bus švelninamas dar labiau, tuomet sąrašas ilgės. Kiek pirmadienį į Vilniaus darželius ateis vaikų, E.Tamošiūnaitė sakė preliminariai žinosianti penktadienį popiet, tačiau manoma, kad į vieną darželį jų rinksis apie 10–15.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė

Žinoma, tai nereiškia, jog visi vaikai lankys vieną grupę – su darželių vadovais sutarta, kad grupės nebus didesnės nei po 6–8 vaikus, atidžiau ketinama stebėti ir sveikatą. Taip pat raginama dirbti jaunesniems darbuotojams, nors tai nėra išeitis – neretai rizikos grupei savo amžiumi nepriklausantys darbuotojai turi vyresnius sutuoktinius, gyvena su tėvais ir pan.

Dar vienas dalykas, dėl kurio tėvus įspėjo vicemerė, yra piktnaudžiavimas. „Prašome, kad tėvai kreiptųsi, kai tikrai yra ta tikroji būtinybė – abu tėvai dirba. Jeigu dirba, o kitas nuotoliniu būdu dirba iš namų ir yra mažamečių vaikų, suprantame, kad tai sunku, bet tėvai irgi turi suprasti, jog mes neturime pagerinti jų darbo sąlygų. Tai yra būtinybė, jeigu nėra su kuo palikti vaikų. Tą turi įsisąmoninti šeimos, kad visų pirma apsaugotume jų vaikus, jų šeimas, bet taip pat rūpinamės ir darbuotojais, nes jie irgi gyvena šeimose, su rizikos grupės artimaisiais“, – kalbėjo E.Tamošiūnaitė.

Vicemerės teigimu, tikrinti ketinama griežtai – virusas vis dar plinta, tad rizikuoti savivaldybė nežada.

Apie galimybę priimti pradinukus į mokyklas kol kas nesvarstoma.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis
Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis

Galios ir pradinėms mokykloms

Analogiška tvarka galios ir pradinėse Vilniaus mokyklose – anot vicemero Vytauto Mitalo, kol kas dar skaičiuojama, koks yra poreikis, tačiau ketinama priimti ir pradinukus.

„Principą, kurį siekiame įgyvendinti su ikimokykliniu ugdymu, dėliojamės ir pradinėms klasėms. Apklausėme pradines klases turinčių mokyklų vadovus, kokia jų dalis tėvų identifikuoja poreikį vaikus atvesti priežiūrai į pradines klases. Turėdami tuos skaičius tarsimės su mokyklų vadovais, kaip užtikrinti“, – sakė 15min V.Mitalas.

Preliminariai nemanoma, kad tokių vaikų bus labai daug, todėl nebus problemų užtikrinti tinkamas sąlygas jiems leisti laiką mokyklose. Tiesa, kalbama ne apie įprastas pamokas, o labiau apie priežiūrą, kol tėvai darbe.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Vytautas Mitalas
Arno Strumilos / 15min nuotr./Vytautas Mitalas

Pastarąjį mėnesį į mokyklas irgi vaikščiojo nedidelė dalis vaikų – tai medicinos darbuotojų atžalos.

Tikimasi, kad jau pirmadienį vaikai galės eiti į mokyklas.

Gavo pranešimus

Tėvai socialiniuose tinkluose dalijosi gautais pranešimais iš valstybinių Vilniaus darželių:

„Nuo š. m. balandžio 27 d. (pirmadienio), darželiai vykdys TIK ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų PRIEŽIŪRĄ, tų šeimų vaikams, kurioms BŪTINAI reikalinga ugdymo įstaiga ir neturi galimybės vaikų palikti namuose.

Į darželį bus priimami tie vaikai, kurių ABU tėvai dirba fiziškai darbo vietose, ne nuotoliniu būdu namuose ir pateikia tai įrodantį dokumentą (Medicinos sektoriaus darbuotojai. Statutiniai pareigūnai (gaisrininkai, policijos pareigūnai ir kt.). Paslaugų sektoriaus darbuotojai. Gamybos sektoriaus darbuotojai).“

Klaipėda atidaro, Kaunas laukia

Klaipėdos miestas, informavo savivaldybė, priežiūrą organizuos ikimokyklinio amžiaus vaikams: „Tėvai, kurie turės eiti į darbą ir kuriems reikalinga, kad būtų pasirūpinta jų vaikais, turi pateikti darbdavio pažymą dėl būtinumo atitinkamas funkcijas (darbus) atlikti darbo vietoje. Vaikų priežiūra nuo balandžio 27 d. bus organizuojama darželiuose, vaikai bus priimami į tas įstaigas, kurias jie lankė iki karantino.

SAM rekomendacijose savivaldybėms nurodyta, kad karantino metu vaikų priežiūros paslaugos teikimą savivaldybės organizuoja tais atvejais, kai vaiko priežiūros neįmanoma užtikrinti jo namuose ir yra tėvų, įtėvių, globėjų ar rūpintojų kreipimasis bei pateikiama darbdavio pažyma dėl būtinumo atitinkamas funkcijas (darbus) atlikti darbo vietoje. Tai pat nurodyta, kad vaikų priežiūros paslaugas rekomenduojama organizuoti įstaigose, turinčiose leidimą-higienos pasą ikimokyklinio ugdymo veiklai.“

Kauno savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Asta Keruckė teigia, kad miesto darželiai ir personalas pasirengę grįžti į darbus, bet tam pagrindo kol kas nemato.

„Sprendimas atnaujinti veiklą priklauso Vyriausybei, todėl kol nesulaukėme oficialaus jos nutarimo, kad saugu pradėti vykdyti veiklas ikimokyklinėse įstaigose, tol darbai įprasta tvarka nebus atnaujinti, o ugdymas vyks nuotoliniu būdu“, – komentare BNS teigė A.Keruckė.

Anot jos, šiuo metu darželiams vykdant nuotolinį ugdymą, jie tinklalapiuose skelbia specialistų vaizdo pranešimus, užduotis vaikams, parengtos individualios pratybos.

„Mažamečiai taip pat įtraukiami į nuotolines meninio ugdymo pamokas, kurių metu vaikas žiūri animacinius filmukus ir turi atlikti su tuo susijusias kūrybines užduotis bei pratimus. Psichologas kartą per savaitę, tėvams priimtinu būdu, susisiekia su psichologinę švietimo pagalbą gaunančiomis šeimomis ir teikia konsultacijas, gauna atgalinį ryšį, kaip vaikui sekasi nuotolinio mokymosi procesas“, – pasakojo A.Keruckė.

Darželiai ir mokyklos šalyje uždarytos nuo kovo 16 dienos, kai paskelbtas visuotinis karantinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min