Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 3d. 07:45

Dėl klimato kaitos kalta Saulė, o ne žmonės: ar tikrai?

Saulės užtemimas Kambodžoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Saulės užtemimas

Nors tūkstančiai mokslininkų pagrindiniais klimato kaitos kaltininkais laiko žmones, civilizacijos įtaką kintančiam planetos klimatui neigianti informacija vis dar sulaukia itin daug dėmesio.

„NASA pripažįsta, kad globalus atšilimas vyksta tik dėl Žemės padėties Saulės atžvilgiu, o ne dėl žmonių veiklos“, – skelbia tinklalapis infa.lt. Nuo publikacijos paskelbimo, feisbuke ji buvo parodyta per 150 tūkst. kartų.

15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė
15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė

Nuoroda skelbta feisbuko grupėse „Infa.lt“, „Gyvenimas ir kasdienybė; Rinkimai ir politika“ bei „Tautininkų sąjungos Šiaulių skyrius“.

Tinklalapis remiasi melagingų naujienų kalvės, naturalnews.com publikacija. Pastaroji informaciją pasiskolino iš radikalių pažiūrų JAV radijo laidų vedėjo Halo Turnerio. Vyras ne kartą neigė Holokaustą, 2009 m. buvo sulaikytas dėl grasinimų nužudyti JAV pareigūnus ir yra žinomas dėl rasistinių pareiškimų.

Infa.lt pateikiama informacija savaime nėra klaidinga. Medžiaga oficialiame NASA edukaciniame tinklalapyje publikuota 2000 metais ir buvo viešai prieinama. Skirtingai, nei teigiama infa.lt, naturalnews.com ar Halo Turnerio radijo laidoje, teorijos apie Saulės įtaką mūsų planetos klimatui nėra naujos ar slepiamos.

Naujausi tyrimai rodo, kad Saulės spinduliuotės pokyčiais galima paaiškinti ne daugiau kaip 10 proc. XX amžiuje stebėto atšilimo.

Faktų tikrinimo tinklalapis snopes.com pastebi, kad klimato mokslininkai neteigia, kad pokyčius mūsų planetos orų sistemoje nulemia išskirtinai žmogus. Kitaip tariant, Saulės įtaka klimato raidai nepaneigia fakto, kad prie kaitos prisideda ir žmogus.

Tai vadinamoji „kaliausės klaida“ (ang. strawman fallacy), kai oponento pozicija vienu ar kitu klausimu yra iškraipoma taip, kad pasitarnautų ją kritikuojančiojo naudai. Šiuo atveju bandoma įteigti, kad informacija apie Saulės įtaką klimato kaitai reiškia, kad žmogaus veikla klimato neveikia. Tai nėra tiesa.

Infa.lt minima Milankovičiaus ciklų teorija, apibūdinanti Žemės orbitinių parametrų įtaką bendram planetos klimatui – populiari bei naudojama klimato mokslininkų.

Saulė ©NASA/Johns Hopkins APL
Saulė ©NASA/Johns Hopkins APL

Vis dėlto remiantis šia teorija, mūsų planetos klimatas turėtų likti stabilus dar 50 tūkst. metų. Tačiau priešingai, Žemės temperatūra sparčiai auga.

Tūkstančių feisbuko vartotojų naujienų sraute pasirodžiusios publikacijos pabaigoje pateikiama nuoroda į oficialų NASA tinklalapį. Šiame taip pat aptariama Saulės įtaka pastaruosius dešimtmečius stebimiems klimato pokyčiams.

„Naujausi tyrimai rodo, kad Saulės spinduliuotės pokyčiais galima paaiškinti ne daugiau kaip 10 proc. XX amžiuje stebėto atšilimo“, – rašoma NASA tinklalapyje.

Mita nuotr./NASA
Mita nuotr./NASA

Mokslininkų vertinimu, nuo praėjusio amžiaus vidurio stebimi klimato pokyčiai daugiausia susiję su žmogaus veiklos sukeltu šiltnamio efektu.

Infa.lt publikacijos pagrindinis teiginys, esą NASA pripažino, kad klimato kaitą sukėlė Saulė, o ne žmogus – klaidingas. Milankovičiaus ciklų teorija nėra nauja, o NASA neteigia, kad būtent vienintelė mūsų planetų sistemos žvaigždė sukėlė klimato pokyčius.

Daugiau apie klimato kaitą anglų kalba – čia. Naujausia informacija apie klimato pokyčius Lietuvoje – čia.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:06
01:38
01:19

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min