Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 10d. 12:23 , atnaujinta: 2017 kovo 10d. 16:06

Dėl legioneliozės Vilniuje skelbiama ekstremali situacija, užfiksuotos dvi mirtys

Pro mikroskopą matomos Legionellaceae šeimos lazdelės
Wikimedia.org nuotr. / Pro mikroskopą matomos Legionellaceae šeimos lazdelės

Vilniaus miesto savivaldybė penktadienį sušaukė Ekstremalių situacijų komisijos posėdį, kuriame spręsta, ar skelbti ekstremalią padėtį. Nutarta skelbti ekstremalią situaciją. Taip pat paskelbta, kad Tuskulėnų g. 5 ir Ladygos g. 3 daugiabučiuose terminė dezinfekcija bus atliekama šeštadienį, kovo 11 d. 8 val., o Architektų g. 79 name – penktadienį, kovo 10 d. 18 val.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas šią savaitę pranešė apie du nustatytus taršos Legionella bakterijomis atvejus Vilniaus Žirmūnų Tuskulėnų g. 5 ir Ladygos g. 3 daugiabučiuose, dar vieno daugiabučio Lazdynuose, Architektų g., mėginiai tiriami, rezultatai bus žinomi apie kovo 16-18 dieną. Šio namo valdytojas yra gyventojų bendrija.

Du žmonės mirė

Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Darulis paskelbė, kad Vilniuje skelbiama ekstremali situacija, kuri pirmiausia palies minėtus tris namus, bet galbūt bus tiriamas vanduo ir kituose daugiabučiuose.

Šiuo metu užfiksuota, kad du žmonės jau mirė dėl šios ligos. Dar vienas gyventojas šiuo metu gydomas.

„Šiandien buvo sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Kadangi turime Vilniaus mieste legioneliozės protrūkių, tai komisija įvertino pateiktą informaciją, gautą iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir priėmė sprendimą, kad tai yra ekstremalus įvykis. Jeigu ekstremalus įvykis paliečia daugiau nei 500 gyventojų ir tai gali būti ligos užkratas, kuris gali greituoju metu pratrūkti, įvertinus situaciją, kad likviduoti ekstremalaus įvykio padarinius užtrunka ilgiau nei 24 valandas, nutarė rekomenduoti savivaldybės administracijos direktoriui skelbti ekstremalią situaciją“, – po komisijos posėdžio sakė A.Darulis.

Ekstremalių situacijų komisija operacijos vadovu paskyrė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktoriaus pavaduotoją Raimondą Vaidginą. Operacijų centras renkasi penktadienį 13 val. ir tame posėdyje ketinama priimti sprendimus, kaip likviduoti susidariusią situaciją, informuoti visuomenę.

Termošokas – visuose „Mano būsto“ namuose

Vilniaus savivaldybė taip pat žada įvertinti šių daugiabučių namų valdytojų veiklą, kodėl nebuvo užtikrinti temperatūriniai režimai šilumos punktuose ir tiekiant karštą vandenį, dėl ko legioneliozės protrūkiai ir įvyko.

„Mano būsto“ daugiabučių namų administratoriai išplatino pranešimą, kad, reaguodami į Vilniaus savivaldybės paskelbtą ekstremalią padėtį, visuose savo prižiūrimuose namuose jau nuo penktadienio papildomai atliks karšto vandens sistemų „termošoką“. Tai bus daroma ne tik Vilniuje, bet ir kituose šalies miestuose, kuriuose administratoriai teikia paslaugas.

Tuo metu, kai bus vykdoma sistemų profilaktika, prašome bent 10-čiai minučių atsukti karšto vandens čiaupus, – sako Mindaugas Genys.

„Norime nuraminti gyventojus, todėl jau nuo šiandien visuose mūsų prižiūrimuose namuose įpareigojome rangovus papildomai atlikti karšto vandens sistemų termošoką. Sudarėme atliekamų darbų grafiką ir pradėjome vykdyti darbus.

Mieli gyventojai, apie darbų eigą būsite informuoti elektroniniais laiškais, SMS žinutėmis, laiptinėse bus iškabinti skelbimai. Turime visą parą veikiantį Klientų informavimo centrą bei avarinę tarnybą, todėl jei kils klausimų, drąsiai kreipkitės į mus bet kuriuo jums patogiu laiku. Tuo metu, kai bus vykdoma sistemų profilaktika, prašome bent 10-čiai minučių atsukti karšto vandens čiaupus, kad būtų užtikrinta vandens cirkuliacija bei profilaktikos efektyvumas. Taip pat gyventojai turėtų būti atsargūs, nes tuo metu, kai bus vykdomi profilaktikos darbai, vandens temperatūra bus aukštesnė nei įprastai“, – sako bendrovės „Mano būstas“ Daugiabučių namų administravimo departamento direktorius Mindaugas Genys.

Reikia terminio šoko arba chemijos

Galvojama, kad teks tikrinti ir kitus namus, kur gali būti legionelės bakterijų. O tuose namuose, kur liga jau nustatyta, žmonėms patariama nesimaudyti.

„Norint panaikinti bacilą, reikėtų padaryti terminį šoką, t.y., pakelti temperatūrą, kad bakterijos žūtų. Arba valyti visą sistemą cheminiu būdu. Tai yra dvi veiksmingiausios priemonės“, – sakė A.Darulis.

Jeigu tokie darbai nebuvo atlikti metų metus, vamzdynai gali būti įvairios būklės, – sakė R.Vaidginas.

R.Vaidginas teigė esąs medikas, ne vamzdynų specialistas, todėl apie tai, ko bus imtasi, galėsiąs kalbėti po posėdžio. „Bus imtasi tokių priemonių, kurios bus privalomos, ne rekomendacinio pobūdžio, kuo greičiau atlikti vadinamuosius termošokus, jeigu jie nepadeda – imtis kitų priemonių, kad sistemas sutvarkytų, pašalintų iš jų užkratą tuose objektuose, kur susirgimus ir mirties atvejus turime“, – kalbėjo R.Vaidginas.

Kiek žinoma, Tuskulėnų g. 5 name terminis šokas jau padarytas, tačiau nepadėjo. Tuomet, anot R.Vaidgino, teks imtis cheminių medžiagų. „Jeigu tokie darbai nebuvo atlikti metų metus, vamzdynai gali būti įvairios būklės“, – kalbėjo specialistas.

Ar bus imtasi tikrinti visus Vilniaus daugiabučius, R.Vaidginas sakė negalįs atsakyti – tai turėtų nuspręsti operacijų centras. O tuose namuose, kuriuose legioneliozė jau nustatyta ar įtariama, kaip Lazdynuose, žmonės turėtų nenaudoti karšto vandens, nesimaudyti.

„Adminsta“ nebebendradarbiauja

Norint panaikinti bacilą, reikėtų padaryti terminį šoką, t.y., pakelti temperatūrą, kad bakterijos žūtų. Arba valyti visą sistemą cheminiu būdu, – sakė A.Darulis.

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas BNS ketvirtadienį patvirtino, kad visų šių trijų namų karšto vandens sistemas prižiūri bendrovė „Adminsta“.

Ketvirtadienį Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė BNS teigė, kad bendrovė su sveikatos specialistais nebendrauja: „Su ta įmone visiškai nepavyksta bendrauti, net oficialių dokumentų nepavyksta įteikti, jie per antstolį bus vežami. Tiesiog visiškas nebendravimas, jokio atgalinio ryšio. Turime ryšį tik su gyventojais ir „Žirmūnų būstu“.

Penktadienį tą patį patvirtino ir R.Vaidginas, teigdamas, kad dokumentai bendrovei buvo pateikti per antstolius. Anot A.Darulio, šiuo metu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl bendrovės veiksmų. Tačiau esą už namą atsakingas yra valdytojas, kuris pirmiausia privalo kontroliuoti šilumos ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojus.

Tyrimo ėmėsi ir prokurorai

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neatsargaus gyvybės atėmimo.

Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė informavo, kad „Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui patvirtinus susirgimo ir mirties nuo legioneliozės atvejus Vilniuje, šiandien pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neatsargaus gyvybės atėmimo (Baudžiamojo kodekso 132 str.)“.

Ikiteisminį tyrimą atlieka Vilniaus AVPK Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdyba, tyrimui vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai.

„Įtariama, kad susirgusi ir mirusi moteris Legionella bakterijomis galėjo užsikrėsti savo gyvenamoje vietoje Vilniuje, Žirmūnų rajone. Ikiteisminio tyrimo metu bus vertinami ir kiti užsikrėtimo šiomis bakterijomis ir mirties nuo legioneliozės atvejai. Įtariama, kad nuo šios ligos jau mirė du žmonės, dar vienas asmuo yra gydomas. Vilniuje dėl kelių daugiabučių vandens sistemose nustatytos taršos Legionella bakterijomis paskelbta ekstremali situacija“, – informavo prokuratūra.​

„Adminsta“ paskelbė informaciją

Penktadienį bendrovės interneto svetainėje patalpinta žinutė „Informacija gyventojams dėl Legionella bakterijų“, kurioje skelbiama: „Remiantis pranešimais apie Legionella bakterijų aptikimą nuspręsta, kad UAB „Adminsta“ administruojamų daugiabučių namų tiekiamose karšto vandens sistemose yra padidinta karšto vandens temperatūra iki 59 laipsnių“.

Taip pat gyventojams patariama artimiausiu metu sekti pranešimus, kada bus vykdoma legioneliozės prevencija, t. y. pakeliama karšto vandens temperatūra ir nurodoma, kokiais dokumentais žmonėms reikėtų vadovautis.

„Remiantis paruoštomis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro metodinėmis rekomendacijomis, 8 sk. atliekant karšto vandens sistemų terminę dezinfekciją, vadovaujantis nacionalinės teisės aktais (HN 118:2011 ir HN 23:2003) karšto vandens sistemoje turi būti sudarytos techninės prielaidos vandens temperatūrą padidinti iki 66 laipsnių, o vartotojų čiaupuose – iki 60 laipsnių. Tokia temperatūra turi būti išlaikoma ne mažiau kaip 25 min.

Prašome daugiabučių namų gyventojų atliekamos terminės dezinfekcijos metu, mažiausiai 5 min. atsukti vandens sistemos čiaupus butuose“, – rašoma pranešime.

Liga išgydoma

Gana stiprūs antibiotikai yra geriami tik tada, kai liga patvirtinama, – sakė V.Pumputienė.

Vilniaus greitosios pagalbos stoties direktoriaus pavaduotojas Vanda Pumputienė sakė, kad nuolat sulaukiama žmonių, besiteiraujančių, kokios profilaktikos jie galėtų imtis, siekdami išvengti ligos. Esą galbūt reikėtų gerti antibiotikus, jeigu jie maudėsi tame vandenyje.

„Profilaktikos priemonių iš viso nėra, jokių antibiotikų nereikia gerti iš anksto. Gana stiprūs antibiotikai yra geriami tik tada, kai liga patvirtinama. Tų namų, kurie čia minimi, gyventojai, jeigu pajuto ką nors negero, savijauta panaši į gripą, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, gauti nukreipimą ir išsitirti šlapimą dėl legionelių antigeno, ar jie užsikrėtę“, – patarė V.Pumputienė.

Gydytoja tvirtino, kad šiuo atveju viską lemia imunitetas – jeigu jis nusilpęs, sergama lėtinėmis ligomis, žmogus gali susirgti greičiau.

„Klinika labai panaši į gripo, greitai prasideda kosulys ir plaučių uždegimas, bet gali būti ir viduriavimas, silpnumas, šalčio krėtimas, tad reikėtų kreiptis į savo gydytoją“, – apie ligą kalbėjo V.Pumputienė.

Bijoti gerti vandenį, anot gydytojos, nereikia, pavojingą yra įkvėpti garų. „Liga, žinoma, kad išgydoma, bet yra ir mirties atvejų. Viskas priklauso nuo imuniteto ir kiek tų legionelių pateko į organizmą. Tad visiems reikia stiprinti organizmą, tada maža tikimybė užsikrėsti“, – patarė Vilniaus greitosios pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ Arvydas Darulis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ Arvydas Darulis

Trys namai

Trečiadienį pranešta, kad Tuskulėnų g. 5 gyvenusi moteris mirė nuo legioneliozės, todėl namui turi būti nutrauktas karšto vandens tiekimas. Ladygos g. 3 karšto vandens tyrimus Vilniaus departamentas organizavo tirdamas 78 metų gyventojos susirgimą legionelioze, apie kurį pranešimą iš gydymo įstaigos gavo vasario 24 dieną. Šiuo metu Vilniaus departamentas atlieka epidemiologinį tyrimą ir dėl Lazdynų mikrorajono gyventojo mirties nuo legioneliozės, apie kurį informacija iš gydymo įstaigos gauta kovo 6 d.

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta. Legionella bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos. Kuo ilgesnė ir techniškai sudėtingesnė vandentiekio sistema, tuo didesnė rizika Legionella bakterijų atsiradimui.

Legionella bakterijos dauginasi 20–50 laipsnių temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 laipsnių temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min