Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl leidimo groti varpais Kaune – į teismą

Raimundas Eimontas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Raimundas Eimontas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Tarp dviejų žinomų Kauno menininkų Giedriaus Kuprevičiaus ir Raimundo Eimonto prieš penkiolika metų atsiradusi nesantaika juos atvedė į Kauno apygardos teismą.

Jame antradienį pradėtas svarstyti muzikanto, kompozitoriaus ir karilionieriaus R.Eimonto ir jo advokato Sauliaus Dambrausko ieškinys dėl žmogaus teisių pažeidimo ir neturtinės žalos atlyginimo.

Prašoma pripažinti ieškovui teisę skambinti Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšte įrengtu kariljonu ir priteisti iš atsakovų – Kauno menininkų namų (KMN) ir Kauno miesto savivaldybės administracijos – 100 tūkst. litų neturtinės žalos kompensaciją.

Į teisminį procesą įtraukti tretieji asmenys – G.Kuprevičius, buvęs Kauno meras Andrius Kupčinskas, Karo muziejus, Krašto apsaugos ministerija, KMN direktorius Viktoras Valašinas. Į posėdį minėti asmenys neatvyko, juos atstovavo teisininkai.

Ieškinį teismui 46 metų R.Eimontas pateikė pernai lapkritį.

Neturi muzikinio išsilavinimo

Ieškovas tikina, kad G.Kuprevičius savo veiksmais sąmoningai sudarė kliūtis jam groti karilionu. Esą, R.Eimontas nėra profesionalas, nes neturi muzikinį išsilavinimą įrodančio diplomo, gali sulaužyti instrumentą.

Muzikinio išsilavinimo neturintis R.Eimontas teigia, kad profesionalumas, gebėjimas groti, kurti nėra įrodomas tik muzikos mokyklos diplomu. Svarbiau – sukurti kūriniai, surengti koncertai, klausytojų, muzikos kritikų vertinimai.

Jis teismui pateikė garsinę medžiagą, spaudoje pasirodžiusius straipsnius, garsių muzikų laiškus, kurie atspindi jo muzikinę veiklą, gebėjimus kurti ir atlikti kūrinius. Groti karilijonu R.Eimontą mokė G.Kuprevičiaus tėvas Viktoras Kuprevičius.

Laukia ilgas procesas

Jau pirmajame teismo posėdyje, kuris netrukus buvo paskelbtas parengiamuoju, paaiškėjo, kad prasidėjęs procesas gali trukti ne vienerius metus.

Ieškovo advokatas Saulius Dambrauskas teismui iš karto pateikė papildomos medžiagos, taip pat ir garsinės, kuria reagavo į atsakovų pareikštus atsiliepimus. Susipažinimas su ja pareikalaus papildomo laiko. Ilgai užtruks ir liudininkų apklausa.

KMN advokatė, taip pat atstovaujanti ir G.Kuprevičių bei V.Valašiną, Danutė Kietienė neslepia, kad teisminis procesas gali užtrukti labai ilgai. Ji išsitarė netgi jau šiek tiek apgailestaujanti, sutikusi imtis šios bylos.

S.Dabrausko teigimu, galimybė groti varpais jo klientui reiškia labai daug, yra viena iš jo gyvenimo esmių

Prašė psichologinės ekspertizės

Ieškovo advokatas teisėjos Virginijos Gudynienės prašė atlikti ieškovo psichologinę ekspertizę, kuri, esą, turėtų geriau įvertinti patirtą neturtinę žalą. S.Dabrausko teigimu, galimybė groti varpais jo klientui reiškia labai daug, yra viena iš jo gyvenimo esmių. Todėl per vienuolika metų, kai neteko leidimo groti karilijonu, patirta žala – labai didelė.

D.Kietienė pareiškė, kad ieškovui reikėtų skirti ir psichiatrinę ekspertizę, nes jis neslepia sergantis depresija, turintis sveikatos negalavimų. Teismas ekspertizių neskyrė.

Panaikino etatą

Visą Kauno meno ir kultūros pasaulį palietęs konfliktas įsiplieskė 1999 metais, kai, R.Eimonto tvirtinimu – V.Kuprevičiaus iniciatyva, buvo panaikintas vienas iš trijų etatų skambinti varpais. Kompozitoriaus manymu, trijų karilijoninkų buvo per daug miestui. Tačiau R.Eimontas tvirtina, kad taip siekta atsikratyti juo.

Skelbtą konkursą, kurį R.Eimontas boikotavo dėl, esą, neteisingų sąlygų, laimėjo Julius Vilnonis ir G.Kuprevičius.

Nuo to laiko R.Eimontas nuolat siekė gauti leidimą groti karilionu, tačiau visi prašymai atsitrenkdavo į formalius biurokratinius barjerus. Kreiptis į teismą vyras bandė ne kartą, tačiau jo ieškinys nebūdavo priimamas.

„Pagaliau pavyko. Tačiau, jei ne S.Dambrausko ryžtas, nežinau ar būčiau pasiryžęs atlaikyti šį teisminį maratoną. Jaučiuosi pavargęs, išvakarėse man pakilo kraujo spaudimas“, – sakė R.Eimuntas.

Jaučiuosi pavargęs, išvakarėse man pakilo kraujo spaudimas

G.Kuprevičius taip pat neslepia pavargęs nuo šitos istorijos. Jis rugpjūčio pradžioje netgi paprašė V.Valašino laikinai – iki teismo pradžios, nutraukti metams pasirašytą sutartį groti karilionu.  Prašymas buvo patenkintas.

Papiktino koncertai

V.Valašinas pernai buvo leidęs R.Eimontui du kartus groti karilijonu. Muzikanto pasirodymai sukėlė didelį garsių Kauno menininkų pasipiktinimą. Jie teigė, kad neturintis muzikinio išsilavinimo žmogus negali groti brangiu instrumentu. Ši reakcija supykdė R.Eimontą. Konfliktas labai paaštrėjo ir pasiekė teismą.

V.Valašinas stebisi, kad R.Eimontas per dešimt metų neįgijo formalaus muzikinio išsilavinimo, kuris jo kelią skambinti varpais būtų palengvinęs. „Ir dabar jis tą gali padaryti“, – įsitikinęs Menininkų namų vadovas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min