Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl neblaivaus pavaldinio sukeltos avarijos atsistatydina policijos vadovas Vizgirdas Telyčėnas (nuotraukos, apklausa, papildyta 11.57 val.)

Policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas ir vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas traukiasi iš pareigų.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Dėl neblaivaus policijos pareigūno Sigito Šostako sukeltos avarijos prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį išsikvietė policijos generalinį komisarą Vizgirdą Telyčėną ir vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį. Policijos vadovas įteikė atsistatydinimo pareiškimą.

„Buvo išklausyti abiejų pareigūnai situacijos vertinimai, savo darbo vertinimai. V.Telyčėnas įteikė prezidentei atsistatydinimo pareiškimą, prezidentė šį pareiškimą priima“, – sakė šalies vadovės atstovas spaudai Linas Balsys.

Ministrui R.Palaičiui, D.Grybauskaitės nuomone, taip pat tenka politinė ir moralinė atsakomybė dėl nelaimės, per kurią žuvo du medikai, o dar du buvo sužeisti. Tačiau jis kol kas lieka poste.

(Papildyta 10.45 val.) Anot L.Balsio, prezidentė mano, kad tai yra garbingas V.Telyčėno poelgis: „Prisiimdamas atsakomybę V.Telyčėnas priisiima atsakomybę už savo ir visos sistemos klaidas.“ Komisaras sakė apsisprendęs atsistatydinti jau sekmadienį, sužinojęs apie nelaimę.

Atsistatydinus vienam komisarui, problema pati neišsispręs. Todėl prezidentė įsitikinusi, kad atlikus vidinį tragedijos tyrimą turi būti įvertinta tiesioginių avariją padariusio pareigūno vadovų atsakomybė, – sakė L.Balsys.D.Grybauskaitė įžvelgia, kad esminė policijos sistemos yda yra tai, jog patys pareigūnai dangsto vienas kito nusižengimus, o sistema toleruoja girtuokliavimą.

„Atsistatydinus vienam komisarui, problema pati neišsispręs. Todėl prezidentė įsitikinusi, kad atlikus vidinį tragedijos tyrimą turi būti įvertinta tiesioginių avariją padariusio pareigūno vadovų atsakomybė“, – sakė L.Balsys. S.Šostakas dirba Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Trakų rajono komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Viešosios tvarkos ir kelių policijos poskyryje.

L.Balsys tvirtino, jog R.Palaitis, kaip politikas, turi prisiimti politinę ir moralinę atsakomybę dėl avarijos, prisidėti prie policijos reformos.

Pats ministras teigė, kad trauktis būtų lengviausia išeitis: „Gavau uždavinius, darbą, o pasitraukimas būtų lengviausia išeitis iš situacijos. Jeigu man nepavyks, aš tikrai nesuaugęs su savo kėde.“

Politikas pasakojo su prezidente kalbėjęs apie tai, kad policijos sistemai trūksta visuomenės ir politikų kontrolės. Esą nuo 2000-ųjų, kai pradėtas keisti Policijos veiklos įstatymas, policija darosi vis uždaresnė. Todėl jo uždavinys – daryti policijos darbą atviresnį. 

Anot politiko, dar bus sprendžiama, kas galėtų pakeisti V.Telyčėną. Generaliniu komisaru šiuo metu esą galėtų tapti apie 100 pareigūnų. Policijos vadovą 5 metų kadencijai vidaus reikalų ministro siūlymu ir Vyriausybės teikimu skiria prezidentas.

(Papildyta 11.20 val.) V.Telyčėnas: reikia mažinti pareigūnų skaičių ir kelti atlyginimus

S.Šostakas avariją sukėlė sekmadienį po vidurnakčio greitkelio Vilnius–Kaunas 46-ame kilometre. Po įvykio jam nustatytas 1,16 promilės girtumas.

Toks tragiškas atvejis nubraukia viską, – kalbėjo V.Telyčėnas, kuris kol kas dar vadovaus policijai. Paskutinė jo darbo diena dar nėra žinoma.Pareigūnas yra sulaikytas ir nušalintas nuo tarnybos. Pradėtas tarnybinis patikrinimas, jam gresia baudžiamoji atsakomybė. „Toks tragiškas atvejis nubraukia viską“, – kalbėjo V.Telyčėnas, kuris kol kas dar vadovaus policijai. Paskutinė jo darbo diena dar nėra žinoma.

Generalinis komisaras svarstė, kad atsakomybę dėl tragedijos turi prisiimti ir žemesnės grandies vadovai, tačiau tvirtino, jog jų atsakomybės mastą nustatys vidinis patikrinimas. Anot jo, sprendimas atsistatydinti turi būti pareigūno asmeninis reikalas. Tačiau esą pagal kompetenciją tiek Vilniaus apskrities policijos vadovas Kęstutis Lančinskas, tiek Trakų rajono policijos vadovas Nerijus Šiaulys galėtų dirbti toliau. Ministras R.Palaitis tvirtino, kad pastarasis turėtų pasitraukti nelaukdamas vidinio tyrimo rezultatų.

Ieškodamas priežasčių, kodėl pareigūnai kartais sukelia tokias tragedijas kaip savaitgalio avarija, V.Telyčėnas minėjo sudėtingas darbo sąlygas, motyvacijos stoką. Jis kalbėjo pritariąs, kad Lietuvai reikia žengti tuo pačiu keliu kaip Latvijai ir Estijai – mažinti pareigūnų skaičių, o sutaupytus pinigus skirti likusiųjų dirbti atlyginimams didinti. Noras išsaugoti patrauklią darbo vietą esą  labiau motyvuotų policininkus. Šiuo metu Vyriausybėje kaip tik ruošiama policijos sistemos pertvarka.

Komisaras kalbėjo, kad pareigūnų vienas kito dangstymo atvejai nėra dažni, tačiau pripažino, jog jų pasitaiko.

V.Telyčėnas sakė, kad pastaraisiais metais girtų policininkų keliuose sumažėjo, tačiau pabrėžė, jog „šitoje tragiškoje situacijoje kažkokios statistikos teikimas nebūtų korektiškas dalykas“.

Vėliau R.Palaitis pateikė duomenis, esą iliustruojančius, kad situacija nuo 2007 metų keitėsi į gera. 2008 metais neblaivių policininkų sukeltų avarijų skaičius siekė 46, 2009 metais jie padarė 24 avarijas, pernai – 19. „Tai vis tiek blogai, bet situacija keičiasi. Sakyti, kad  niekas nepasikeitė, yra netiesa“, – tvirtino ministras. 

(Papildyta 11.57 val.) Prabilta apie tai, kad pareigūnai dangsto vieni kitus

Apie būtiną policijos reformą kalbėjo ir prezidentės atstovas L.Balsys, ir ministras R.Palaitis. Pirmasis užsiminė, kad ir savaitgalio tragedijos istorijoje pareigūnai siekė dangstyti vienas kitą.

„Minėdami tą pareigūną kiti vadovai teigė, kad jis negėrė. Tokių atvejų yra buvę ir daugiau. Kartais pasitaiko, kai uždangstoma ir užglaistoma taip, kad tai neiškyla į viešumą“, – sakė L.Balsys.

R.Palaičio teigimu, su prezidente šnekėta apie „gelžbetoninę policijos sistemą“, kur niekas nepasikeis pakeitus tik generalinį komisarą. Anot ministro, pareigūnų vienas kito „dangstymas, nors nėra taisyklė, pasitaiko“. Šią ydą tikimasi išnaikinti reformuojant sistemą.

Ministras kalbėjo, kad mintis mažinti pareigūnų skaičių policijoje yra gera, bet tai reikia daryti ne per sunkmetį. Esą Estijoje ši pertvarka atlikta iki krizės, 2007–2008 metais. „Pas mus gana aukštas nedarbo lygis ir šitoje vietoje reikia labai jautriai balansuoti“, – samprotavo jis.

Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min