Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 21d. 20:09

Darbų pabaiga Reformatų sode atidėta, bet gyventojai apie tai neinformuoti

Vilniaus Reformatų parke tvarkymo darbai visiškai sustojo
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Vilniaus Reformatų parke tvarkymo darbai visiškai sustojo

Daug diskusijų ir nepasitenkinimo sukėlusio Reformatų sodo tvarkymo darbai sustojo. Taip sako Vilniaus Senamiesčio senbuviai, kurie tvirtina bandę ieškoti atsakymų sostinės savivaldybėje dar vasarą, tačiau atsitrenkę į tylos sieną – paaiškinimo, kodėl sustojo parko pačiame Vilniaus centre tvarkymas, nesulaukta. Dabar savivaldybė tikina, kad darbai netrukus vėl vyks, o jų pabaiga numatyta kitąmet.

Vilnietis Rytis Širvinskas į 15min redakciją kreipėsi po to, kai kelis mėnesius pralaukęs atsakymo iš Vilniaus miesto savivaldybės taip jo ir negavo. Netoli Reformatų sodo gyvenančiam vilniečiui nerimą kelia tai, kad pernai birželį pradėtas tvarkyti parkas iki šios dienos „sėkmingai apverstas aukštyn kojomis“, o dirbančiųjų ten nelabai buvo matyti net ir vasarą.

Pasigedo dirbančiųjų

„Mane ir visus kaimynus, gyvenančius aplink Reformatų parką, kankina vienintelis klausimas – kada bus iš esmės tvarkomas aukščiau paminėtas parkas, kai yra prisižadėta jį pabaigti iki 2019 m. spalio mėnesio? Keistas pažadas-įsipareigojimas, kai šiandien jis yra tik iškapstytas, o iki finalo beliko 2 mėnesiai...

Žinome apie „teisinguolių visuomenininkų“ pastangas jį stabdyti ir sabotuoti dėl įvairiausių detalių (kurios jau aptartos ir priimti kompromisiniai sprendimai), bet jie čia atsikraustė (kaip žinau, bent dauguma) neseniai ir nesupranta viso reikalo istorijos ir esmės, kad šis klausimas keliamas jau nuo Artūro Zuoko vadovavimo 2003 metais, o mes – seniai (ir ne tik), jau sėdėdami viena koja grabe, norėtume (pageidautume), kad dar spėtume su anūkais pasidžiaugti sutvarkyto ir rekonstruoto parko grožiu bei jo teikiamais kultūriniais dvasiniais privalumais“, – taip savo laiške Vilniaus savivaldybei šių metų vasarą rašė R.Širvinskas.

Jau veik 6 mėnesiai parkas stovi tuščias ir... apverstas aukštyn kojomis.

Jo teigimu, tiek jis, tiek kaimynai puikiai supranta, kad viską tenka derinti su bendruomene, tačiau juk sutarimas pasiektas, rangovas yra, tad kodėl darbai nevyksta?

„Jau veik 6 mėnesiai parkas stovi tuščias ir... apverstas aukštyn kojomis. Ar šiais laikais nėra priemonių priversti rangovus vykdyti įsipareigojimus ir pažadus?“ – klausė vilnietis.

Daugiau nei 30 metų šalia šio parko (anksčiau vadinto tiesiog Reformatų skveru) gyvenantis R.Širvinskas sako esąs tikras – parkas privalo būti nakčiai rakinamas, nes tekę prisižiūrėti visko: „Vakarais matydavau (o ir pats įlipdavau), ką jaunimas palikdavo po kasdienių išgertuvių ir linksmybių. Kam to reikia, kai mūsų visuomenė dar (ne)visai nesubrendusi ir pilna sovietinių įpročių viską aplink dergti ir šiukšlinti? Ir kaip visa tai būtų galima lyginti su tokiais pačiais parkais (nors bendruomenės tikrai yra daug sąmoningesnės!) kaip Central Park (NY), Hyde Park (Londonas) arba kad ir mūsų pasididžiavimu – Sereikiškių parku, kurie yra nakčiai rakinami? Jis turi būti rakinamas nakčiai, jeigu nenorite jo vėl remontuoti arba kardinaliai tvarkyti, valyti ir etc. po keleto metų!“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniaus Reformatų parke tvarkymo darbai visiškai sustojo
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniaus Reformatų parke tvarkymo darbai visiškai sustojo

Baigdamas laišką savivaldybei vilnietis dar kartą pasidžiaugė, kad šis svarbus projektas pajudėjo, tačiau klausė, ar negalima „paspausti kam reikia uodegą“, kad tvarkymas vyktų pagal sutarties reikalavimus ir įsipareigojimus.

Naujas terminas – kitąmet

Vilniaus miesto savivaldybė 15min užtikrino, kad darbai Reformatų sode jau netrukus bus atnaujinti: „Pačiame Vilniaus centre Pylimo gatvėje esančio Reformatų sodo atkūrimo ir sutvarkymo darbus planuojama atnaujinti jau lapkritį.“

Kodėl ne vasarą, kai orai tokiems darbams palankiausi? Nes šiuo metu rengiamas darbo projektas.

„Iki šiol darbai buvo sustoję dėl techninio projekto naujos laidos rengimo bei archeologinių tyrinėjimų, kurių metu buvo atkasti ir vertingi atradimai – išlikę pirmosios Reformatų medinės bažnyčios (XVII a. I p.) pamatų fragmentai. Reformatų sodą planuojama baigti tvarkyti kitąmet. Darbus atliks viešą konkursą laimėjusios bendrovės „Eikos statyba“ ir „Vvraf“. Reformatų sodas nebuvo atnaujinamas apie 35 metus.“

Anot sostinės savivaldybės, naujasis Reformatų sodas taps laisvalaikio, poilsio, kultūros ir istorijos pažinimo erdve visiems vilniečiams: „Parke bus ir pastatyta vaikų žaidimo aikštelė, įrengtos naujos poilsio zonos, lauko kavinė. Iki sodo bus patogu atvykti ir visuomeniniu transportu, ir pėsčiomis, ir dviračiais. Sodas bus naujai apšviestas. Šalia šios erdvės esančios požeminės slėptuvės savininkai, įkvėpti sodo tvarkymo planų, rekonstruos savo pastatą pritaikant jį paslaugų teikimui.“

Pačiame Vilniaus centre Pylimo gatvėje esančio Reformatų sodo atkūrimo ir sutvarkymo darbus planuojama atnaujinti jau lapkritį.

Reformatų sodo atkūrimas ir sutvarkymas finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo. Šiam projektui skirta daugiau kaip 1,7 mln. eurų struktūrinių fondų lėšų, iš kurių 200 tūkst. eurų – valstybės biudžeto lėšų, savivaldybės lėšų dalis sudaro daugiau kaip 500 tūkst. eurų. Bendra projekto vertė – daugiau kaip 2 mln. eurų.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

04:15
01:33
04:26

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min