Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 4d. 14:00

Perpildyta Balsių mokykla braška per siūles, bet savivaldybė į ją nori sutalpinti dar daugiau vaikų

Balsių mokyklos atidarymas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Balsių mokykla

Vienas itin sparčiai augančių Vilniaus priemiesčio rajonų nesutalpina vaikų vienintelėje čia esančioje mokykloje. Balsiuose progimnazija atidaryta 2011 metais. Dabar ją jau lanko per 1200 vaikų, nors pastatas pritaikytas ir planuotas patogiam 800 moksleivių ugdymui. Vilniaus savivaldybė mėgina rasti joje vietos visiems rajone gyvenantiems moksleiviams, tačiau bendruomenės atstovai tam linkę priešintis.

Perpildyta 45 proc.

„Įsivaizduokite automobilį – naują, gražų. Jis, kaip ir visi automobiliai, turi savo savininką, bet savininkas turi vairuotoją. Taigi, automobilyje 4 sėdimos vietos. Viskas gerai, saugu, patogu. Tačiau savininkas sugalvoja, kad į tą automobilį reikia pasodinti dar du keleivius. Sugalvojo būtent į šitą – naują, gražų, ir visai nesvarbu, kad dešimtyje kitų jo automobilių yra dar laisva bent viena vieta.

Tokia situacija – Balsių progimnazijoje. Nauja, graži mokykla. Projektinis pajėgumas – 826 vaikai. Ir jau treti metai mokyklos direktorė, mokyklos taryba ir bendruomenė Vilniaus miesto savivaldybei įrodinėja, kad mūsų mokykla ne guminė, o savivaldybė be atvangos kiša ir kiša vaikus, lyg jie būtų silkės ar agurkai. Tad šiai dienai mokykloje 1200 vaikų. T.y., 45 proc. perpildyta mokykla“, – taip situaciją nupasakojo Balsių bendruomenės pirmininkė Neringa Kleniauskienė.

Praėjusiais mokslo metais mokykloje buvo po keturias aštuntas ir šeštas klases, po penkias – septintas ir penktas, po aštuonias – ketvirtas ir trečias, septynios antrosios klasės. Šią vasarą pirmąją Balsių progimnaziją baigė šešios pirmokų klasės.

Anot N.Kleniauskienės, nuo 2015 metų mokyklos administracija ir mokyklos taryba skelbė pavojaus signalus, kad mokykla perpildyta, prašyta imtis kokių nors priemonių, tačiau esą atsakymas būdavo kasmet tas pats – tais mokslo metais vaikų bus tik 5 klasės. O atėjus registracijos laikui paaiškėdavo, kad norinčiųjų yra daugiau – net 8 klasės.

Kaltina savivaldybę spaudimu

„O tada prasideda teroro atakos ir spaudimas iš savivaldybės. Mat ji, kaip mokyklų steigėja ir atsakinga už švietimą mieste, turi vykdyti Švietimo įstatymą ir užtikrinti ugdymo prieinamumą. Ir čia staiga vaikai netelpa. Nors jie gi neatsirado staiga. Geras šeimininkas geba suvokti ir suskaičiuoti, kad jeigu tais metais yra tiek ir tiek naujagimių – 90 proc. tikimybė, kad po 7 metų jie bus pirmokai.

Jau treti metai mokyklos direktorė, bendruomenė Vilniaus savivaldybei įrodinėja, kad mokykla ne guminė, o savivaldybė be atvangos kiša ir kiša vaikus.

Tvirtina Savivaldybės taryba niekinius priėmimo į mokyklas aprašus, kuriuos pati ignoruoja, apeina, jais nesivadovauja. Jeigu tik žiūrėk, koks būsimo pirmoko tėvelis patriukšmauja, pasimosikuoja savo statusu, tai pamirštami visi aprašai, visos priėmimo taisyklės. Prasideda reikalavimai mokyklos administracijai, kad jie privalo priimti“, – tikina Balsių bendruomenės pirmininkė.

Tokiu būdu esą nusprendžiama, kad pirmos klasės bus šešios, nors normaliai tilptų vos keturios (tiek aštuntų klasių šiemet paliko progimnaziją).

„Kiekviena papildoma klasė – lyg peilio dūris. Juk patalpų kiekis nesiplečia proporcingai vaikų skaičiui. Kiekviena papildoma klasė reiškia, kad vyresnėliai turės eiti pavėlintu tvarkaraščiu, kad sporto salėse dirbs ne dvi klasės, o trys ir keturios, kad sudėlioti valgymo logistiką vis sudėtingiau, kad vėl reikės kaulyti pinigų iš savivaldybės suolams, spintelėms, kad iš mokytojų metodinio kambario teks daryti klasę bent toms pamokoms, kurios skiriamos per pusę. Apie ugdymo kokybę, triukšmo lygį ir poveikį sveikatai jau nėra kur ir begalvoti“, – kalbėjo N.Kleniauskienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Balsių mokyklos atidarymas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Balsių mokyklos atidarymas

Antros pamainos dar nėra

Kol kas tik dviejų pirmų klasių mokiniai į pamokas ėjo nuo 11.55 val. Tačiau Balsių tėvai susirūpinę – esą atsiradus daugiau antros pamainos, jų vaikai neteks galimybės lankyti būrelius, nes vakarais jiems namo tenka grįžti ir penkis ar net aštuonis kilometrus, o gatvės tamsios, žiemą neretai ir nenuvalytos.

„Buvome sumąstę, kad vis dėlto galėtų pirmokai eiti nuo 12 val. Jiems pamokų nedaug, net žiemą baigiasi dar šviesiai ir jie dar spėtų į būrelius. Kai atsirado visos dienos mokykla, tai padedant mero patarėjui viename darželyje šalia mokyklos išnuomojo savivaldybė patalpas. Lyg ir buvo išeitis. Negana to, pradėjo judėti naujos mokyklos statybos projektas. Atrodė, kad išgyvensime. Dar šiek tiek, dar truputį.

Mokytojai sutinka, kad iš mokytojų kambario būtų padaryta klasė. Balsių bendruomenė atiduoda savo patalpas klasei. Valio, 6 klases sukišome. Liko viena.

Bet ir vėl nauji metai, ir vėl priėmimas. Ir vėl savivaldybėje tas pats. O mes lyg tame filme „Švilpiko diena“. Einame pas miesto valdžią, paaiškiname situaciją, kad viskas, tik 4 klases galime priimti. Sutariame, kad bus keturios, bet kartu ieškome, ką pasiūlyti tiems, kurie nepateks. Savivaldybė ir vėl septynias formuoja!

Vėl sukame galvas, sprendžiame rebusą. Gal nuomoti patalpas? Bet sudėję pliusus, minusus, atsisakome šios minties. Mokytojai sutinka, kad iš mokytojų kambario būtų padaryta klasė. Balsių bendruomenė atiduoda savo patalpas klasei. Valio, 6 klases sukišome. Liko viena. Tačiau viskas, jeigu dar viena klasė... Turėsime antrą pamainą“, – tvirtina Balsių bendruomenės vadovė.

Vis dėlto dalis tėvų nusprendė vaikus vežioti į kitas miesto mokyklas, todėl liko 13, vėliau tik 7. Juos priimti esą savivaldybė liepusi, todėl vaikų skaičius klasėse išaugo net iki 27. „Ir nesvarbu, kad už higienos normų pažeidimus, kuriuos inicijuoja savivaldybė, asmeniškai bus nubausta direktorė“, – apgailestavo N.Kleniauskienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Balsių mokyklos atidarymas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Balsių mokyklos atidarymas

Sutalpino visus vietos vaikus

Švietimo klausimus kuruojantis Vilniaus savivaldybės vicemeras Vytautas Mitalas 15min sakė, kad pavyko suderinti visų interesus ir visi Balsiuose savo gyvenamąją vietą deklaravę būsimi pirmokai į progimnaziją sutilpo ir klasių bus šešios.

„Tarėmės su mokykla, kad jie kelias klases šiek tiek padidins ir taip išspręs tą vietų trūkumo klausimą“, – teigė V.Mitalas, patvirtindamas, kad dalyje klasių bus po 27 vaikus.

Anot vicemero, mokyklai siūlyta papildomą klasę įrengti už kelių šimtų metrų esančiose nuomojamose patalpose, kur pernai veikė prailgintos dienos grupė. Čia esą yra vietos klasei ir sportavimo erdvei, tačiau bendruomenei ir mokyklai šis siūlymas netiko.

Šiuo metu vyksta intensyviai priestato statybos, klojami pamatai, – teigė V.Mitalas.

Norinčių mokytis šioje Vilniaus mokykloje buvo daugiau, tačiau keletas tėvų priėmimo metu nuomonę pakeitė ir rinkosi kitas mokymo įstaigas.

„Šiuo metu vyksta intensyviai priestato statybos, klojami pamatai. Pamokos ten galės vykti jau kitais mokslo metais, 2020-2021 metais, tiesa, tikslios datos šiuo metu dar negaliu pasakyti“, – teigė V.Mitalas.

Balsių mokyklos priestate, kaip planuojama, mokysis apie 600 vaikų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min