Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 06 02

Dėl šeimos apibrėžimo diskutavę parlamentarai susipyko ir nieko nenusprendė

Seime ketvirtadienį svarstant Konstitucijos pataisą, kuria siūloma į Konstituciją įrašyti nuostatą, jog šeima sukuriama sudarius santuoką, kilo didelės aistros. Susipykę parlamentarai nusprendė kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją, kad ši paaiškintų, ką dabar daryti: pagrindinis Teisės ir teisėtvarkos komitetas šiai pataisai nepritarė, o Seimas savo ruožtu nepritarė komiteto nuomonei.
Rimantas Jonas Dagys
Rimantas Jonas Dagys / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Konservatoriaus Rimanto Dagio parengtame ir dar 106 Seimo narių pasirašytame projekte siūloma ne tik šeimą kildinti tik iš santuokos, bet ir įrašyti dar vieną nuostatą, kad „šeima taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės“.

Teisės ir teisėtvarkos komitete šiuo klausimu parlamentarų balsai pasidalijo po lygiai, o neigiamą sprendimą lėmė komiteto pirmininko, socialdemokrato Juliaus Sabatausko balsas.

Kaip Seimo posėdyje sakė J.Sabatauskas, komitetas nusprendė atmesti projektą, nes juo nepaisoma Konstitucijos vientisumo ir susiaurinama asmens teisių apsauga, garantuojama kitų Pagrindinio įstatymo nuostatų, pavyzdžiui, kad niekas nepatirtų kišimosi į asmeninį gyvenimą.

Be to, pataisa susiaurintų asmenų, gyvenančių šeiminį gyvenimą, teisių apsaugą, tuo metu vienas esminių teisinės valstybės elementų – teisinio saugumo elementas.

J.Sabatausko teigimu, priėmus pataisą liktų visiškai neapsaugotos 6 tūkst. globėjų auginamų vaikų, kurie būtų įvardijami kaip augantys ne šeimos aplinkoje, teisės.

„Jis reiškia, kad valstybė turi užtikrinti teisinio reguliavimo stabilumą“, – pabrėžė J.Sabatauskas.

Jo teigimu, priėmus pataisą liktų visiškai neapsaugotos 6 tūkst. globėjų auginamų vaikų, kurie būtų įvardijami kaip augantys ne šeimos aplinkoje, teisės.

Jie netektų tam tikros teisinės apsaugos ir garantijų.

Komiteto pirmininkas taip pat pabrėžė, kad po pataisos priėmimo liktų neaišku, ar nesusituokę tėvai būtų laikomi šeima. Tokiu atveju, pasak parlamentaro, būtų galima laikyti, kad šie vaikai turi dvi šeimas – vieną su tėvu, kitą su motina.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Julius Sabatauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Julius Sabatauskas

J.Sabatauskas taip pat pabrėžė, kad Konstitucijos pataisa prieštarauja visai eilei Lietuvos pasirašytų tarptautinių įsipareigojimų, be to, niekas net nenagrinėjo neigiamų įstatymo pasekmių.

Kilo aršūs ginčai

Klausydamasis šios nuomonės konservatorius R.Dagys Seimo salėje sau nerado vietos.

Seimo posėdžiui pirmininkavusiam Algirdui Sysui teko ne kartą raminti įsikarščiavusį konservatorių. Galiausiai jis paprašė į posėdžio protokolą įrašyti R.Dagiui įspėjimą.

Tokį pingpongą galėsime žaisti kad ir dešimt metų.

Seimas balsuodamas atmetė Teisės ir teisėtvarkos komiteto sprendimą, ir tuomet salėje kilo aršūs ginčai dėl to, ką daryti toliau.

A.Sysas siūlė klausimą grąžinti komitetui, tačiau pataisos entuziastai teigė, kad nėra prasmės – jis priims tokį pat sprendimą.

„Tokį pingpongą galėsime žaisti kad ir dešimt metų“, – replikavo „darbietis“ Kęstutis Daukšys.

„Tvarkiečiui“ Petrui Gražuliui kilo daugiau minčių – keisti Teisės ir teisėtvarkos komiteto sudėtį arba sprendimo teisę atiduoti kitam komitetui, tikintis kitokio komiteto sprendimo.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Algirdas Sysas

„Jūs elgiatės angažuotai, angažuotai traktuojate statutą, naudojate tik jūsų pažiūras atitinkančius argumentus. Aš siūlau nušalinti jus nuo pirmininkavimo šiuo klausimu frakcijos vardu“, – šaukė R.Dagys, tačiau galiausiai A.Sysas nušalintas nebuvo.

Jis nusprendė, kad šiuo klausimu turi pasisakyti Seimo Etikos ir procedūrų komisija.

Pasiūlė meilę vaikams rodyti darbais

Diskutuojant dėl Konstitucijos pataisos Liberalų sąjūdžio atstovė Dalia Kuodytė iniciatorių klausė, kodėl jie į savo siaurą požiūrį nori sukišti visus Lietuvos žmones ir jų asmeninį gyvenimą.

Rima Baškienė kvietė parlamentarus pakilti aukščiau išankstinių įsitikinimų ir nebejausti žodžio „santuoka“ baimės.

„Ar jūs nemanote, kad norint kažką pakeisti Lietuvoje, to negalima padaryti raidėmis ant popieriaus? Kodėl niekas nesako, kad nuo 2006 metų nėra priimtas naujas vaikų apsaugos įstatymas? Vaikai, kurie žudosi, negali gauti psichologinės pagalbos. Kur konkretūs darbai, o ne kautynės dešimtmečiais dėl apibrėžimų? Gal atsipeikėkim ir pamatykime realybę, ir pradėkime žygiais, o ne žodžiais mylėti vaikus, tėvynę ir panašiai“, – sakė ji.

Už pataisą pasisakanti „valstietė“ Rima Baškienė kvietė parlamentarus pakilti aukščiau išankstinių įsitikinimų ir nebejausti žodžio „santuoka“ baimės.

„Valstybės pagarba laisvei lieka, niekas nieko nediskriminuoja, o pasisako už santuokos svarbą“, – teigė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais