Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 6d. 16:46

Dėl Vijūnėlės nenurimsta: Druskininkų savivaldybė dėl pastato siekia sudaryti taikos sutartį

Vijūnėlės dvaras
Viktorijos Karsokaitės / 15min nuotr. / Vijūnėlės dvaras

Aplinkos ir Teisingumo ministerijoms Druskininkų savivaldybę patikinus, kad jos nesikiša į teismų sprendimus, Vijūnėlės dvaro savininkas Žilvinas Povilonis pareiškė, kad pradėjo pastato ardymo darbus. Tačiau aiškėja, kad vilčių išsaugoti pastatą Druskininkų vadovai dar turi – savivaldybės administracija neseniai kreipėsi į kelias institucijas, kad dėl pastato būtų sudaryta taikos sutartis.

Šią savaitę Druskininkų savivaldybės atstovai lankėsi Nacionalinėje žemės tarnyboje (NŽT). Jos atstovas spaudai Ruslanas Golubovas 15min pasakojo, kad savivaldybės atstovai norėjo sužinoti NŽT nuomonę apie taikos sutarties dėl Vijūnėlės dvaro sudarymo galimybes.

„NŽT atstovų nuomone, jeigu tokios galimybės ir būtų svarstomos, tai jų svarstymas galėtų vykti tik visų pagal kompetenciją institucijų (įskaitant ir prokuratūros) atstovų tarpinstitucinėje darbo grupėje. Jeigu tokia darbo grupė būtų sudaryta – NŽT deleguotų į ją savo atstovus“, – 15min teigė jis.

Druskininkų savivaldybės atstovas spaudai Laimutis Genys 15min sakė, kad savivaldybės atstovai kreipėsi ne tik į NŽT, bet ir į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybų inspekciją bei Vijūnėlės savininkus.

„Druskininkų savivaldybė jau kreipėsi į visas bylos šalis, kviesdama aptarti taikos sutarties sudarymo galimybę, nes Aukščiausias teismas savo nutartimi apgynė valstybės viešąjį interesą, neleisdamas, kad Turistų g.13, Druskininkai, būtų gyvenamoji žemės sklypo paskirtis ar stovėtų gyvenamasis pastatas“, – teigiama savivaldybės atstovo atsakyme 15min.

L.Genys pabrėžė, jog taikos sutarčiai turėtų pritarti proceso ieškovė – Generalinė prokuratūra.

Liepos 12 dieną Lietuvos Aukščiausiasis Teismas netenkino Vijūnėlės savininkų prašymo leisti per metus rekonstruoti esamą statinį pagal rekreacinėje zonoje leidžiamų statinių paskirtį. Teismas nurodė, kad taip būtų pakeista anksčiau teismo priimto sprendimo esmė, kuri yra tokia: pastatą reikia griauti.

Įkvėpė Teisingumo ministerijos raštas

Tačiau Druskininkų savivaldybės atstovas spaudai teigia, kad taikos sutarties sudarymo vykdymo procese galimybę įtvirtina Civilinio proceso kodeksas.

Jis nurodė straipsnį „Taikos sutartis vykdymo procese“, kuriame numatyta, jog „vykdymo proceso metu išieškotojas ir skolininkas turi teisę sudaryti taikos sutartį.“

Galutinį sprendimą dėl taikos sutarties patvirtinimo priima teismas.

L.Genys pabrėžė, kad prieš keletą dienų iš Teisingumo ministerijos gautame rašte teigiama: „Šalys gali laisvai naudotis joms priklausančiomis procesinėmis teisėmis, tarp jų ir teise bet kurioje proceso stadijoje baigti bylą taikos sutartimi. Taikos sutarties sudarymo vykdymo procese galimybę įtvirtina CPK 595 straipsnis, kuriame numatyta, kad vykdymo proceso metu išieškotojas ir skolininkas turi teisę sudaryti taikos sutartį“.

Druskininkų savivaldybės atstovas taip pat citavo teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus teiginį, kad CPK numato taikaus susitarimo galimybę bet kurioje proceso stadijoje, taip pat ir vykdymo procese.

„Teisingumo ministerijos specialistai pažymėjo, jog pagal galiojantį teisinį reguliavimą taikos sutartį gali sudaryti tik bylos šalys, o galutinį sprendimą dėl taikos sutarties patvirtinimo priima teismas, įvertinęs, ar ji neprieštarauja viešajam interesui“, – teigiama L.Genio atsakyme.

Pasak jo, jei tokia sutartis būtų sudaryta, Turistų gatvės 13 name – toks yra Vijūnėlės adresas, būtų įkurdinta Druskininkų M.K.Čiurlionio meno mokykla.

Jis aiškino, kad prieš penkerius metus analogiškoje situacijoje – Preilos botelio atveju – po Auščiausiojo teismo nutarties, visoms šalims susitarus, buvo sudaryta taikos sutartis ir pastatai nebuvo nugriauti.

Apie pradėtus griovimo darbus negirdėjo

Pirmadienį LRT „Panorama“ paskelbė, kad Vijūnėlėje pradėti ardymo darbai. Pastato savininkas Žilvinas Povilonis sakė, jog Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) sprendimas jau pradėtas vykdyti – dirbama pastato viduje.

„Ardome, griauname, šiek tiek. Iš lauko dar nesimato, iš vidaus jau ardome, išiminėjame duris, išiminėjame kriaukles. Ką galima išsaugoti, tai išiminėjame. Židinio nesigavo išsaugoti, sudaužėme. Bet realiai tai šiandien, žinokit, realiai dirbam. O nuo spalio pirmos atvažiuos buldozeriai ir stumdys toliau“, – LRT sakė Ž.Povilonis.

Apie tai paklaustas L.Genys 15min sakė, kad savivaldybė neturi oficialios informacijos apie pradėtus griovimo darbus.

Savivaldybė liepą dėl šio klausimo kreipėsi į Vyriausybės kanceliariją, ši pavedė klausimą išnagrinėti Aplinkos ir Teisingumo ministerijoms. Aplinkos ministerija prieš savaitę informavo, kad Vijūnėlės dvaro išsaugojimas sukeltų prielaidas pažeisti įstatymus ir viešąjį interesą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:35
49:40
01:06

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min