Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugsėjo 25d. 13:29 , Atnaujinta: 2013 rugsėjo 25d. 17:39

Dembavos tragedija atskleidė mobiliojo ryšio operatorių ydas: pinigų gavo, o įrangos nėra

Įvykio vietoje
TV3 nuotr. / Įvykio vietoje

Vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas teigia, kad du mobilieji operatoriai iki šiol nėra įdiegę skambinančiojo be SIM kortelės buvimo vietos nustatymo sistemos dėl to, kad valstybėje yra netvarka.

„Valstybėje nebuvo tvarkos, bet mes padarysime viską, kad ji būtų“, – taip ministras atsakė į žurnalistų klausimą, kodėl BPC negavo duomenų apie merginos buvimo vietą. Kol pareigūnai ieškojo pagrobtos moksleivės, ją išprievartavę nusikaltėliai auką nuvežė į mišką ir sudegino gyvą.

Už uždarų durų Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdyje situaciją aiškintis, be ministro, atvyko  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Remigijus Baniulis, Bendrojo pagalbos centro (BPC) viršininkas Artūras Kedavičius, generalinis policijos komisaras Saulius Skvernelis, prokuratūros, Ryšių reguliavimo tarnybos vadovas Feliksas Dobrovolskis, mobiliojo ryšio bendrovių atstovai.

BPC vadovas turi trauktis

Vidaus reikalų ministras D.Barakauskas po tris valandas trukusio posėdžio dar kartą pareiškė, kad BPC vadovas A.Kedavičius turi trauktis iš pareigų.

„Jis vadovavo BPC dešimt metų ir jis yra atsakingas už tai, kas per dešimt metų buvo padaryta ir kad nebuvo pasiektas galutinis rezultatas. Pasirodo, kad tokių žūčių nebūtų, tereikėjo, kad būtų komunikuojama su kitomis institucijomis“, – po posėdžio kalbėjo ministras.

Pasak D.Barakausko, tai BPC vadovas atsakingas, kad mobiliojo ryšio bendrovės neįdiegė vietos nustatymo sistemos visiems pagalbos skambučiams, nepaisant to, ar skambintojo SIM buvo įdėta, ar sąskaita papildyta, ar apmokėta.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas pabrėžė, kad, pagal įstatymus, operatoriai negalėjo pasirinkti, ar pranešti BPC tik apie skambučius iš veikiančių SIM kortelių, ar apie visus be išimties. Pasak jo, įstatymas be išimčių įpareigoja pranešti apie visų skambinančių pagalbos telefonu asmenų buvimo vietą.

Nepaisant to, J.Sabatauskas nemano, kad BPC vadovas turi trauktis po to, kai paaiškėjo, kad įstatymas nebuvo vykdomas. Pasak jo, dabar pradėjus keisti tarnybų vadovus, darbai diegiant skambintojo vietos nustatymo sistemas gali apskritai užstrigti.

„Jei norime, kad būtų daugiau tokių nelaimių, tai šiandien pat atleiskime visus vadovu“, – kalbėjo jis.

Jei norime, kad būtų daugiau tokių nelaimių, tai šiandien pat atleiskime visus vadovus, – sakė J.Sabatauskas.

Pats A.Kedavičius su žurnalistais po posėdžio nebendravo.

Prašė išvis neleisti skambinti be SIM

Ryšių reguliavimo tarnybos vadovo F.Dobrovolskio teigimu, įstatymo nuostatą, įpareigojančią fiksuoti ir perduoti BPC visų skambinančiųjų buvimo vietą, be išlygų Lietuvoje vykdė tik "Tele2". Kiti du operatoriai su BPC buvo pasiekę „"kompromisą“ pranešti tik apie skambučius iš veikiančių SIM kortelių.

„Jie vykdė savo susitarimus su BPC“, – teigė F.Dobrovolskis.

Ryšių reguliavimo tarnybos vadovas F.Dobrovolskis po komiteto posėdžio teigė, kad BPC jo tarnybos niekada neprašė priversti operatorių fiksuoti ir perduoti BPC žinias apie visų skambinančiųjų buvimo vietą, nors F.Dobrovolskis mano galėjęs tai padaryti, nes turi teisę duoti nurodymus operatoriams.

„Kai į mus kreipėsi dėl konkretaus fiksuoto ryšio operatoriaus, kad jis neteikia duomenų, mes jį įpareigojome tai padaryti. Jei būtų nepadaręs, mes galėjome taikyti sankcijas“, – pasakojo, kad operatorius praeityje yra pavykę priversti teikti informaciją BPC, F.Dobrovolskis.

Jis tikino, kad dabar jo vadovaujama tarnyba aiškinasi, kokią įrangą operatoriai įdiegė už BPC jiems skirtus pinigus, todėl kol kas pinigų skyrimo pagrįstumo klausimus komentuoti  atsisakė.

Ryšių reguliavimo tarnybos direktorius Feliksas Dobrovolskis
Ryšių reguliavimo tarnybos direktorius Feliksas Dobrovolskis

Jo teigimu, BPC vadovas apskritai pageidavo, kad be SIM kortelės pagalbos tarnyboms prisiskambinti būtų neįmanoma. Pasak jo, po Panevėžio rajono tradegijos šios minties galutinai atsisakyta.

Skaičiuojama, kad išvis per metus BPC sulaukia 4 mln. skambučių. Iš jų 620 tūkst. būna iš telefonų be SIM kortelės. Skambintojai be SIM kortelės dažniausiai apgaudinėja BPC arba pokštauja. Tik 10-15 tokių skambučių per metus būna pagrįsti.

Įdiegė įrangą ar ne – gavo beveik po lygiai

Ministras tikino, kad mobiliojo ryšio operatoriams nuo 2008 iki 2012 m. už patirtas išlaidas informuojant apie skambinančiojo vietą buvo sumokėta po apie 2 mln. litų.

Už įrangą per šį laikotarpį „Bitė“ gavo 1,17 mln. litų, „Omnitel“ – 1,2 mln. litų, o vienintelė suradusi galimybių informuoti apie skambintojo be SIM kortelės buvimo vietą „Tele2“ vos 300 tūkst. litų daugiau – 1,5 mln.litų.

Stebina ir  tai, kad „Tele2“ informuodama apie visų skambinančiųjų BPC buvimo vietą, nepaisant ar jų SIM kortelė veikia, iš valstybės gavo mažesnę kompensaciją už informacijos BPC teikimą. Jai kasmet už tai buvo mokama po 107 tūkst. litų.

Už įrangą „Bitė“ gavo 1,17 mln litų, „Omnitel“ – 1,2 mln. litų, o vienintelė suradusi galimybių informuoti apie skambintojo be SIM kortelės buvimo vietą „Tele2“ vos 300 tūkst. litų daugiau – 1,5 mln.litų.

Tuo tarpu apie skambinančiuosius be kortelių informacijos neteikusios „Bitė“ ir „Omnitel“ kasmet gaudavo po 260 tūkst. litų.

„Pagrindinis klausimas dabar yra tai, kodėl valstybė turėjo mokėti už paslaugas, kurių negavo“, – teigė ministras.

Pasak jo, ar lėšos bendrovėms buvo skirtos pagrįstai, bus atsakyta nuodugniai patikrinus BPC veiklą.

Sulaukė pažadų

Ministras gyrėsi, kad jis, pradėjęs aktyviai dirbti po tragedijos Panevėžio rajone, iš dviejų dar to nepadariusių mobiliųjų operatorių gavo pažadą sistemą susitvarkyti iki metų pabaigos.

„Aš tikrai esu patenkintas visais tais veiksmais, kuriuos pradėjau sekmadienį, ir tais pavedimais, kuriuos padariau. Tarnybos pradėjo kompleksiškai dirbti. Šiandien vyko dar vienas susitikimas su privačiais operatoriais, jie pažadėjo, kad tai, ko buvo nepadarę, padarys iš savo pinigų“, – teigė ministras.  

Jis tikino, kad dar daugiau informacijos paaiškės po BPC veiklos audito bei BPC tarnybinio patikrinimo.

Prokurorai kaltų dar nemato

Generalinis prokuroras Darius Valys tikino, kad ikiteisminio tyrimo dėl merginos nužudymo metu bus aiškinamasi, kodėl jos buvimo vieta nebuvo nustatyta ir kas dėl to atsakingas.

„Kiek galėjome, pateikėme ikiteisminio tyrimo duomenis. Jis atliekamas šiek tiek plačiau. Aiškinamės ir reagavimo į įvykį aplinkybes“, – sakė D.Valys.

Jis sakė, kad kol kas yra per anksti teigti, kad merginos nepavyko rasti dėl to, kad kažkas neatliko pareigų.

Buvo „Bitės“ klientė

Neoficialiais duomenimis, nužudyta mergina naudojosi išankstinio mokėjimo „Bitės“ kortele. Skambinant BPC jos sąskaita buvo tuščia.

Panevėžio priemiestyje Dembavoje šeštadienį, nesulaukusi pagalbos, buvo žiauriai nužudyta nepilnametė. Ji prisiskambino Bendrojo pagalbos centro telefonu, bet specialistams nepavyko nustatyti jos buvimo vietos, nes, manoma, jog ji skambino iš telefono, kuriame nebuvo SIM kortelės.

Po šios skaudžios istorijos paaiškėjo, kad tik „Tele2” gali BPC skubiai pranešti, kur yra skambinantysis, jei jo telefone nėra SIM kortelės. Kiti du judriojo ryšio operatoriai to padaryti negali.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min