Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 29d. 14:58

Derybos dėl koalicijos: konservatoriai nori greitai ir lengvai, o išeis – kaip visada?

Konservatoriai viliasi jau kitos savaitės pradžioje suderinti bendrą valdančiosios koalicijos dokumentą dėl pagrindinių būsimų darbų, tačiau panašu, kad taip greitai susitarti gali ir nepavykti. Nors kandidatė į premjeres Ingrida Šimonytė ne kartą viešai ragino koalicijos partneres Liberalų sąjūdį ir Laisvės partiją į koalicijos programą nemėginti įtraukti šimtų punktų, ketvirtadienį šios partijos pateikė atitinkamai keliasdešimt ir 160 pageidavimų. Ar visi jie tilps į rengiamą koalicijos programą ir dėl ko susitarti bus sunkiausia?

Ketvirtadienį G.Landsbergis išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigia besitikintis, kad kitos savaitės pradžioje naujoji valdančioji koalicija bus sutarusi dėl darbų ir beliks pasidalinti postais.

I.Šimonytė šią savaitę viešėdama 15min studijoje taip pat kalbėjo, kad rengiant koalicijos programą reikia labai smarkiai atsirinkti prioritetus.

„Sutarimas yra toks, kad tai nebūtų daug pozicijų, nes apskritai kalbant apie Vyriausybės programą turbūt reikės koncentruotis į keletą tokių labai labai svarbių dalykų.

Pirmiausia, žinoma, bus pandemijos situacija tokia, kokia ji bus. Ateinančių metų biudžetas tiek, kiek galima jį dar padaryti labiau atitinkantį tą kryptį, kurią mes kartu matysime ir pasirinksime.

O toliau kai kurie esminiai darbai, kuriuos galime sutarti pabandyti per kadenciją padaryti. Kad tai nebūtų vėl 800 tikslų ir kelių tūkstančių rodiklių kratinys, kur galiausiai viskas susiveda į procesą, o žmonės net pamiršta, dėl ko jie buvo susitarę. Tikiuosi, kad tai pavyks padaryti“, – kalbėjo ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė ir Viktorija Čmilytė-Nielsen
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė ir Viktorija Čmilytė-Nielsen

Tačiau ketvirtadienį sulaukę Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos pageidavimų, ką būtina įtraukti į koalicijos programą, konservatoriai galėjo nusivilti. Liberalų sąjūdis pateikė keliasdešimt, o Laisvės partija – net 160 punktų.

Be to, abi liberalios partijos nurodo, kad sieks į koalicijos programą įtraukti įsipareigojimą įteisinti vienos lyties asmenų partnerystę, nors I.Šimonytė vylėsi, kad šis klausimas bus paliktas svarstyti Seime, bet neįtrauktas kaip pažadas dokumentuose. Taip pat savo pateiktuose punktuose abi liberalios partijos kalba apie mokesčių mažinimą, nors I.Šimonytė tvirtina, kad tokie siūlymai turėtų būti teikiami tik tiksliai nurodant pajamų šaltinius. Ar tokia derybų pradžia reiškia, kad iki kompromiso laukia dar ilgas kelias?

K.Girnius: tai derybų vaidyba

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologo Kęstučio Girniaus teigimu, visai nebūtinai. Pasak jo, daugybės punktų pateikimas – tėra spektaklis, kad deramasi aštriai.

„Čia yra daugiau vaidyba. Ypač Laisvės partijai, kuri pateikė 160 punktų, tai tokiu atveju reiktų įstatymus priimti kas keturias dienas. Nemanau, kad yra rimtas dalykas. Tačiau tai turbūt yra toks principinis pasispardymas, kad neva čia Šimonytė ir konservatoriai nori vieno, bet nebūtinai tai gaus. Aš manyčiau, kad visgi bus susitarta ir bus gana greitai susitarta“, – 15min sakė politologas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Rima Urbonaitė ir Kęstutis Girnius
Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Rima Urbonaitė ir Kęstutis Girnius

K.Girniaus teigimu, Laisvės partijai, kuri netikėtai gerai pasirodė Seimo rinkimuose, galbūt užsikūrė ambicija kovoti dėl savo programos.

„Ar čia jaunatviškas maksimalizmas, ar jaunatviška arogancija, kad tai jau čia, kad jau dalyvaus derybose, turės savo poziciją, tai ją gins kietai. Tai nėra vaidyba, bet galiausiai ir jiems bus aišku, kad arba eini su konservatoriais, arba lieki opozicijoje. Jei lieki opozicijoje, kai buvai kviestas į valdančiąją daugumą, kaip tai pateisinsi savo rinkėjams?“, – aiškino apžvalgininkas.

K.Girniaus nuomone, iš to, kaip dabar vyksta derybos ir ką partijos nori įtraukti į koalicijos sutartį, rodo, kad prastai suvokiama, kokioje situacijoje yra valstybė. Jis čia pirmiausia minėjo siūlymą kuo skubiau įteisinti vienos lyties asmenų partnerystę.

Ar čia jaunatviškas maksimalizmas, ar jaunatviška arogancija, kad tai jau čia, kad jau dalyvaus derybose, turės savo poziciją, tai ją gins kietai.

„Tokio kontroversiško klausimo kaip gėjų santuokų įteisinimas tikrai per 100 dienų nepadarysi. Juo labiau, kad yra rimtų – tikrai nenoriu nuvertinti šio klausimo, bet yra degančių klausimų – koronavirusas, biudžeto peržiūrėjimas. Šiems dalykams reikia skirti pirmenybę“, – sakė jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis ir Ingrida Šimonytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis ir Ingrida Šimonytė

Politologo vertinimu, kuo ilgiau tęsis derybos, tuo ilgiau svarbius klausimus tvarkys „valstiečiai“.

„Jei jie mano, kad gali geriau krizę suvaldyti, turi šiokių tokių planų, tai turėtų jausti pareigą kuo greičiau sudaryti Vyriausybę. Tai gerokai svarbiau nei savo mėgstamų programėlių pravarymas“, – vertino K.Girnius.

A.Lukošaitis: po rimtų derybų nuskriausti turi likti visi

Tačiau politologas Alvidas Lukošaitis laikosi visai kitokios nuomonės. Anot jo, koalicijos sutartis yra kertinis dokumentas, dėl kurio verta ilgai padiskutuoti.

„Nieko nuostabaus, kad derybos gali užtrukti, o sutartis bus ilga. Priminčiau, kad Vokietijoje, kai koalicijos partneriai pasirašo sutartį, kuri nėra parašyta šakėmis ant vandens, tai toje sutartyje puslapių būna šimtas ir daugiau“, – 15min sakė jis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Alvidas Lukošaitis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Alvidas Lukošaitis

Pasak politologo, dėl vertybinių klausimų besiburiančiai koalicijai daug sunkumų neturėtų kilti, nes partijos gana gerai pažįstamos, viena kitos elgesį gali nuspėti.

„Tokiose situacijose, kai formuojamos koalicijos, pasirašomi programiniai dokumentai, kaip bebūtų, kas ką bekalbėtų, derybiniai sugebėjimai ir derybiškumo įgūdžiai yra ypač svarbūs. Gal mes tai nuvertiname, tačiau tai yra labai svarbu ir akcentuojama. Būtent per šiuos įgūdžius galima labai daug ką išlošti. Tai nėra savaime suprantamas klausimas, kad ką čia dar derėsiesi ir ką pasieksi, nes ir taip viskas aišku. Tačiau po tuo slypi daug labai gudrių ėjimų ir povandeninių srovelių bei verpetų“, – kalbėjo A.Lukošaitis.

Jis mano, kad Laisvės partijos sprendimas pateikti 160 punktų turėtų būti vertinamas teigiamai, nes tai rodo, kad partijos požiūris nėra atsainus, o į derybas žiūrima rimtai, stengiamasi įgyvendinti savo rinkimų programą, kuri taip pat buvo viena plačiausių.

Jei tokia situacija, kai du partneriai pasisako už vienos lyties partnerystę, kažkur turi pasijusti nuskriaustas ir didysis partneris.

Politologo teikimu, būtų netgi blogai, jei derybos dėl programų truktų vos kelias dienas.

„Dabar atrodo, kad iš pagrindinės pretendentės į premjerus pasiųstas toks signalas, iš kurio galima spręsti, kad yra tam tikras įkarštis, norima viską suspausti maksimaliai skubinant galutinio rezultato atsiradimą. Tai nežinau, kiek čia yra derybiška, o kiek čia politinio ir komunikacinio žaidimo, bet ne visada galima tikėtis, kad taip greitai paprastuoju būdu pasiekiamas brandus rezultatas“, – teigė A.Lukošaitis.

Politologas tvirtino, kad toks skubėjimas gali rodyti nenorą pripažinti, kad vertybinių aštrių kampų yra, ir juos ignoruoti. Kita vertus, jis pripažįsta, kad skubėti verčia sudėtinga situacija dėl koronaviruso.

„Tikėkimės, kad susivokimo realijose ir politinė patirtis leis išlaikyti saikingumą ir nebus perskubėta, o per skubą nebus kažkas pražiūrėta, kas paskui gali pakenkti koalicijos partnerių santykiams. Bet iš principo, šiuo metu aš matyčiau per didelį azartą, kuris veda prie perskubėjimo. Koalicinių sutarčių pasirašymas būna sudėtingas ir komplikuotas, ilgas procesas“, – teigė jis.

Be to, negalima pamiršti, kad derybose dėl koalicijos bent kažkiek turi nukentėti visi dalyviai.

„Man labai patinka tas pasakymas, kad koalicijos derybose ar joms pasibaigus visi derybų dalyviai turi jaustis šiek tiek nuskriausti. Jei tokia situacija, kai du partneriai pasisako už vienos lyties partnerystę, kažkur turi pasijusti nuskriaustas ir didysis partneris. (...) Čia yra patys įdomiausi dalykai, kuriuos neabejotinai labai atidžiai stebi, seka ir tikisi kitų galimų koalicijų formuotojai. Neabejoju, kad šitų derybų partneriai tai puikiai supranta ir kai kam tai gali būti spaudimo koziris“, – teigė A.Lukošaitis.

Primename, kad po sekmadienį pasibaigusių Seimo rinkimų TS-LKD, Liberalų sąjūdis ir Laisvės sąjunga paskelbė bursiančios centro-dešinės koaliciją. Naujajame parlamente šios partijos turėtų turėti ne mažiau kaip 74 balsus iš 141.

Komentarai: 36

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min