15min be reklamos
2015 01 08, 20:10

Dešimtmečius merdinti istorinė laivų statykla taps Klaipėdos kultūros židiniu

Uostamiesčio architektų Romualdo Gailiaus ir Mindaugo Savicko tandemas siūlo, kaip į Klaipėdos reprezentacinę vietą – kruizinių laivų terminalą – ne tik per šventes, o ir įprastomis dienomis pritraukti kuo daugiau klaipėdiečių. Kūrėjų vizijoje – atnaujinti istorinę laivų statyklą ir pritaikyti ją klaipėdiečių susibūrimams, koncertams ir kitokiems renginiams.
Nebenaudojmas Pauliaus Lindenau laivų statyklos elingas
Nebenaudoamas Pauliaus Lindenau laivų statyklos elingas / L. Sėlenienės nuotr.

Atgimęs elingas – masalas kruizinių laivų keleiviams

Nepaleisti savo idėjos iš rankų architektus paskatino Sveiko miesto konkurso rezultatai. Siūlymas elingą prikelti naujam gyvenimui iš visų pateiktų projektų pelnė daugiausiai komisijos simpatijų. Belieka sulaukti Klaipėdos valdžios pritarimo  ir, žinoma, investuotojų. Autoriai tikisi, kad klaipėdiečiai į atnaujintą elingą galės rinktis jau kitą vasarą.

Projekto autorių iliustracija/Taip turėtų atsrodyti renginiai atnaujntame elinge
Projekto autorių iliustracija/Taip turėtų atrodyti renginiai atnaujntame elinge

„Naivu matyti, kad Klaipėdos reprezentacijai pakanka kelių bronzinių skulptūrėlių ar gėlių kolbų. Būtina išryškinti jūrinius akcentus. Senoji laivų statykla – ideali vieta parodyti tai, kuo Klaipėda gyvena. Kone pusė kruiziniais laivais atplaukusių turistų dar iš denio apžvelgia Klaipėdą ir nusprendžia, kad neverta net lipti lauk iš laivo. O kai pamatys, kad išlipę į sausumą vos už kelių dešimčių metrų gali patekti į neįprastą kultūrinį centrą, vargu, ar atsispirs nepasmalsavę“, – apie projektą pasakojo vienas iš autorių Mindaugas Savickas.

Planavo muziejų po atviru dangumi

Lyg milžiniško angaro karkasas atrodantis 77-uosius metus skaičiuojantis Pauliaus Lindenau laivų statyklos elingas nebenaudojamas nuo neatmenamų laikų. Prieš devynerius metus jis buvo  įrašytas į Kultūros vertybių registrą. Kadaise siūlyta po jo konstrukcijomis eksponuoti iš uosto akvatorijos iškeltus riedulius, senus laivus ar jų liekanas.

Tačiau idėjos taip ir liko neįgyvendintos.

„Jei elingas pagaliau būtų atgaivintas, manau, ten tikrai atsirastų vietos marinistiniams akcentams. Dabar jūros išmestas senų laivų dalis vežame į Lietuvos jūrų muziejų. Tačiau ten visko sutalpinti neįmanoma. Dalis eksponatų galėtų likti šiapus marių. Eksponuojami elinge galėtų būti ir senoviniai laivai, ir kiti marinistiniai akcentai“, – svarstė Kultūros paveldo departamento specialistas Laisvūnas Kavaliauskas.

Laivų dirbtuvėse  – edukaciniai užsiėmimai

Kardinalių elingo rekonstrukcijos pokyčių architektai nesiūlo. Norima išlaikyti kuo daugiau autentikos. Net nesvarstoma uždengti jo stogu. Nuo lietaus, sniego ir vėjo teritoriją siūloma apjuosti bures primenančiomis uždangomis. Po jomis pasislėpusi minia galėtų mėgautis koncertais, šviesų, lazerių ar vandens pasirodymais.

Paveldosaugininkas L.Kavaliauskas dar siūlo įrengti ir nedideles laivų dirbtuves, kad elingas liktų kuo arčiau savo pirminės idėjos.

„Skandinavijos šalyse labai populiarios tokios dirbtuvėlės, kur taisomi, renovuojami ar net statomi mažieji laivai. Jose vykdoma ne tik gamybinė, o ir edukacinė veikla“, – savo siūlymus dėstė L.Kavaliauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min