Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 31d. 10:55

Diana Vilytė: teisėsaugos tyrimas dėl virtuvės įrankių – viešumo pergalė

Diana Vilytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Diana Vilytė

Teisėsaugos tyrimas dėl piktnaudžiavimo tarnyba kariuomenei pirkant virtuvės įrankius – viešumo pergalė, sako Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė.

„Vakarykštė viešumo dozė ir dėmesys šitam reikalui bei galutiniam rezultate prokuratūros pozicija atnaujinti tyrimą vertintina kaip viešumo pergalė“, – BNS trečiadienį sakė D.Vilytė.

Ji teigė, kad Viešųjų pirkimų tarnyba prokuratūros prašymu nuo šių metų birželio nagrinėjo kariuomenės 2014 metais vykdytą pirkimą, o atsakymą teisėsaugai pateikė rugpjūčio 12 dieną.

D.Vilytė nurodė, kad po savaitės, o vėliau ir dieną prieš tarnybai paviešinant pirkimo detales, prokurorai patvirtino, kad ši medžiaga gali būti pateikta visuomenei, o tai dažniausiu atveju reiškia prokurorų ketinimus nebetirti su viešinama medžiaga susijusių aplinkybių.

VIDEO: Vilniečiai apie kariuomenės virtuvės įrankių skandalą: siaubas ir graudu

„Vadinasi, kai kurias atvejais viešumas gali būti labai galingas ginklas“, – kalbėjo tarnybos vadovė.

Ji stebėjosi, kodėl krašto apsaugos ministras savo iniciatyva nepaviešino ministerijos ir kariuomenės kontakto su teisėsauga ir veiksmų, vykdomų jau dvejus metus.

„Truputį keista, kad politikas, šiuo atveju ministras, turėdamas visą tą informaciją, ja nepasinaudojo ir nepranešė, kad nustatė piktnaudžiavimo atvejų ir nubaudė darbuotoją. Mano supratimu, tai būtų buvus adekvati politiko reakcija“, – sakė D.Vilytė.

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo tarnyba kariuomenei perkant virtuvės reikmenis. Juo bus siekiama išsiaiškinti su virtuvės reikmenų kariuomenei įsigijimu susijusias aplinkybes.

Anksčiau, 2015 metų kovą, Vilniaus apylinkės prokuratūra su Karo policija buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo, įtariant, kad bendrovė „Nota bene“ klijavo įmonės „Karcher - Futuretech“ lipdukus ant produkcijos, kurios ši bendrovė negamino. Tačiau tyrimas buvo nutrauktas.

Viešųjų pirkimų tarnyba antradienį paskelbė, kad įvairius virtuvės įrankius iš bendrovės „Nota bene“ kariuomenė pirko aštuonis kartus brangiau, nei rinkoje. Pasak pranešimo, 2014-aisiais vykdydama 173,8 tūkst. eurų pirkimus kariuomenė pjaustymo lentelę įsigijo už 180 eurų, kai identiška lentelė parduotuvėje tuo metu kainavo 28 eurus, duonriekį peilį – už 142 eurus, jo kaina parduotuvėje – 13 eurų. Kepsniams naudojama šakutė pirkta už 184 eurus, kiaurasamtis – už 70 eurų, galąstuvas – už 103 eurus, peilis mėsai kapoti – už 250 eurų. Sietelis įsigytas už 161 eurą, skirtingų dydžių samteliai – už 243 eurus ir 258 eurus.

Šie įrankiai iš „Nota bene“ įsigyti iš viso už 4 tūkst. eurų vykdant sutartį, kurios vertė siekia maždaug 174 tūkst. eurų.

2014 metais Lietuvos kariuomenė su minėta bendrove pasirašė iš viso 1,622 mln. eurų vertės preliminarią lauko virtuvių atsarginių detalių ir agregatų pirkimo sutartį. Jos vertė beveik dvigubai viršijo planuotą pirkimo sutarties sumą, ji buvo numatyta 724 tūkst. eurų. Turėdama preliminarią sutartį su konkrečiu tiekėju, perkančioji organizacija gali pirkti iš tiekėjo sutartyje numatytomis sąlygomis pagal poreikį, neskelbdama atskiro konkurso. Remiantis ja, tais pačiais metais kariuomenė suformavo savo pirmąjį užsakymą už 173,8 tūkst. eurų – juo, kartu su kitomis prekėmis, ir nupirkti minėti įrankiai.

Krašto apsaugos ministerija ir kariuomenės vadovybė pranešė, kad įsigytus virtuvės įrankius laiko nenaudojamus, siekdama prisiteisti žalos atlyginimą iš „Nota bene“ arba už pirkimą atsakingų asmenų. Tačiau kritikai teigia, kad kariuomenė turėjo teisę užkirsti kelią virtuvės įrankiams pirkti, atsisakydama sudaryti preliminarią sutartį, kurios vertė maždaug dvigubai viršijo planuotą išleisti sumą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min