Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didelių Daušiškių kapinių vizija subliuško

Visų Šventųjų diena Vilniaus kapinėse.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Visų Šventųjų diena Vilniaus kapinėse.
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
A A

Daušiškių kapinėse infrastruktūra bus įrengiama etapais, vakar pranešė Šiaulių miesto valdžia. Tiek miesto, tiek rajono valdininkai svarstė kapinių infrastruktūrą įrengti 40 hektarų plote, tačiau supratę, kad tam neturi lėšų, tikslus sumažino beveik keturgubai. Maža to, paaiškėjo, kad rangos darbai bus pradedami tik 2015 metais.

Infrastruktūra – 5 ha plote

„Derindami detaliuosius planus, atėjome prie stadijos, kai reikėjo nuspręsti, kaip įrengsime kapinių infrastruktūrą. Diskusijos su miesto, rajono valdžia, architektais tęsėsi beveik mėnesį. Iš pradžių infrastruktūrą norėjome įrengti 40 hektarų teritorijoje. Tokios teritorijos užtektų ko gero keturiasdešimčiai metų. Tačiau kam mesti pinigus, kurių neturime, į labai tolimą ateitį? Mes pasikvietėme specialistus, kad padėtų susigaudyti žemės specifikoje, ir pasitarėme, kur geriausia rengti kapines. Nusprendėme pasiimti ir įrengti tik trečdalį teritorijos“, – sakė Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas.

Pasak miesto vadovo, techninis projektas bus rengiamas 9 hektarų plote, esančiame arčiau tvenkinio ir aplinkkelio, o Daušiškių kapinių infrastruktūra – tik 5 hektarų plote. „Jeigu po kiek laiko vėl pritrūks vietų laidojimui, techninis projektas jau bus parengtas, beliks skelbti konkursą rangos darbams atlikti“, – sakė jis.

Nusprendėme pasiimti ir įrengti tik trečdalį teritorijos, – sakė Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas.

Ūkininkai liks be derliaus

Valdininkams tenka sukti galvas, kaip išspręsti melioravimo problemą. Vien melioracijai per ūkininkų sklypus tektų pakloti apie 300 000 litų. Maža to, trijų sklypų savininkų teritorijoje turėtų būti kasami laikini grioviai, kad čia būtų galima nutiesti vamzdynus. Šie darbai būtų atliekami vasarą, todėl ūkininkai netektų derliaus. Miesto vadovo teigimu, bus bandoma su sklypų savininkais surasti kompromisą.

Planuojama, kad konkursas rangos darbams bus paskelbtas kitų metų viduryje. 2015-aisiais tikimasi  įrengti bent dalį kapaviečių. Miesto valdžia įsitikinusi, kad skubėti nėra kur. Jų teigimu, per mėnesį Šiauliuose miršta apie 40 žmonių. Daugiau nei pusė šiauliečių turi savo artimųjų kapus Ginkūnų kapinėse, todėl laidojasi ten. Kiti savo artimuosius amžinojo poilsio veža į rajono kapines. Blogiausiu atveju, pasak valdininkų, jei Daušiškių kapinių rangos darbai užstrigtų, būtų galima panaudoti rezervinį vieno hektaro plotą Donelaičio kapinėse.

Iš kur gauti pajamų?

Dar vienas klausimas, į kurį valdžiai nepavyksta rasti atsakymo, iš kur paimti pinigų kapinių įrengimui? Buvęs Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius yra sakęs, kad preliminariais skaičiavimais, kapinės turėtų kainuoti dvidešimt milijonų litų. „Būtų bandoma kapines įrengti privataus ir viešojo sektoriaus bendradarbiavimu. Skelbtume konkursą, jo laimėtojas įsipareigotų įrengti kapines, o Savivaldybė per dvidešimt penkerius metus išsimokėtų“, – tikino V. Damulevičius. Beje, padengti tektų ir palūkanas. „O ką jūs galvojate, bus kitaip, verslas priskaičiuos per tiek metų“, – tuomet neslėpė valdininkas.

Skelbtume konkursą, jo laimėtojas įsipareigotų įrengti kapines, o Savivaldybė per dvidešimt penkerius metus išsimokėtų, – tikino V. Damulevičius

Tuo metu miesto meras vakar patikino, kad koncesininko tikrai nepriims. 5 milijonų, kurie reikalingi užsibrėžtam kapinių plotui sutvarkyti, jis tikisi sulaukti iš valstybės. „Arba bandysime išsimokėti per trejus metus“, – sakė J. Sartauskas.

Išpirko per daug žemės

„Šiaulių naujienos“ jau rašė apie skandalingai pagarsėjusias Daušiškių kapines. Mažėjant laidojimo vietų dabartinėse Ginkūnų kapinėse, prieš 6-erius metus pradėtos planuoti naujos kapinės netoli Daušiškių kaimo. Kapinėms detaliajame plane buvo „atriekti“ 62 hektarai, tačiau prieš 4-erius metus pakeistas Žmonių palaikų laidojimo įstatymas griežtai apribojo naujai įkuriamų kapinių plotą iki 40-ies hektarų.

Aplinkos ministras, tuomet dirbęs Seimo nariu, Valentinas Mazuronis tąsyk bandė Seime „prastumti“ įstatymo projektą, kuris įteisintų didesnes Daušiškių kapines. Tačiau Prezidentės ir teisininkų išvados sujaukė tokias užmačias. Balsų dauguma nepritarta įstatymų pažeidimus atgaline data įteisinančiam įstatymo projektui, tad teko mažinti kapinių dydį, nors žemės joms buvo išpirkta žymiai daugiau.

Šiaulių miesto savivaldybė iš anksto buvo išpirkusi 58 hektarus žemės (dar 4 hektarai pateko į valstybinės žemės teritoriją) ir tam išleido apie 8,5 milijono litų iš miesto biudžeto, dalį teko skolintis iš banko, tad teks padengti ir palūkanas. Dar apie pusę milijono litų kainavo projektavimas ir dokumentų rengimas.

Patenkinti ne visi

Be to, į savo kaimynystę naujas kapines priima nenoriai ir aplinkinių sklypų savininkai. Plano rengėjai pažymėjo, kad greta kapinių teritorijos planuojami trisdešimt šeši gyvenamieji sklypai. Kai kurie gyventojai baiminosi, kad į kapines atvažiavę žmonės automobiliais užstatys įvažiavimus į jų kiemą. Kitiems nebuvo maloni vien mintis, kad pašonėje bus įrengtos kapinės.

„Jeigu tinkamai sutvarkyti želdiniai, niekam netrukdo gyvenimas šalia kapinių. Visi gimėm, visi mirsim. Turim su ta mintimi susitaikyti. Tiesiog tokia realybė“, – gyventojus ramino Šiaulių miesto vyriausioji architektė Rasa Budrytė.

„Šiaulių naujienos“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min