Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dauguma Lietuvos gyventojų nori stiprinti prezidentės galias

Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos gyventojai laikosi nuomonės, kad stiprinti prezidento galias būtų tikslinga.

Tai paaiškėjo naujienų portalo delfi.lt užsakymu viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovei „Spinter tyrimai“ atlikus šalies gyventojų apklausą.

Lietuvos gyventojų pasiteiravus, ar, jų nuomone, būtų tikslinga stiprinti prezidento galias, teigiamai atsakė 71,3 proc. žmonių.

Šalies vadovo galių stiprinti nesutiktų tik 13,2 proc. gyventojų, dar 15,5 proc. respondentų neturėjo savo nuomonės arba neatsakė į klausimą.

Prezidento galių stiprinimui dažniau pritaria didžiausias ir mažiausias pajamas uždirbantys jauniausio ir vyriausio amžiaus Lietuvos gyventojai, kurių išsimokslinimas – arba aukščiausias, arba žemiausias. Tačiau didžiųjų miestų gyventojai matyti šalies vadovo galingesnio nepageidautų.

„Spinter tyrimai“ atlikta apklausa taip pat atskleidė, kad Lietuvos gyventojai yra patenkinti, galėdami prezidentą rikti tiesiogiai. Į klausimą, kas, jų nuomone, turi rinkti šalies vadovą, 95,3 proc. apklaustųjų sakė, kad prezidentą tiesiogiai turi rinkti šalies piliečiai.Žmonės pasiduoda iliuzijai, kad „prie Smetonos“ viskas buvo gerai...

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Alvidas Lukošaitis sako, jog stipraus prezidento šalies gyventojai gali trokšti dėl dviejų dalykų – pirmuoju atveju žmonės tiesiog taip išsako savo nepasitenkinimą parlamentinės sistemos veikimu, antruoju – pasiduoda iliuzijai, kad „prie Smetonos“ viskas buvo gerai.

Pasak jo, daugybė tyrimų rodo, kad gyventojai linkę ieškoti pakaitalo dabartinei sistemai, ypač jei mano, kad ji veikia nekaip. O bene vienintelis parlamentinės sistemos pakaitalas gali būti tik prezidentizmas, kur prezidentas yra centrinė figūra visame politiniame procese.

„Yra pastebėta, kad tam tikras paveldas, kultūrinis, iš praeities, konkrečiai iš Lietuvos tarpukario, kurio ryškiausias akcentas – A.Smetonos valdymo laikai, tam tikri pasiekimai kuriant valstybę, tas politinis folkloras „kaip prie A.Smetonos buvo gerai“. Tas šiandieną irgi veikia žmonių sąmonę ir jų supratimą apie dabar veikiančios sistemos privalumus ir trūkumus“, – naujienų portalui delfi.lt sakė A.Lukošaitis

Naujienų portalo delfi.lt užsakymu apklausą balandžio 22–29 dienomis atliko viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“, tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų.

Tyrimas vyko visoje Lietuvos teritorijoje, buvo apklausti 1004 respondentai. Tyrimo rezultatų paklaida 3,1 proc. 
 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min