Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 22d. 09:39 , Atnaujinta: 2021 liepos 22d. 09:50

Dieveniškėse – protestas prieš migrantų atkeldinimą: patalpos jau ruošiamos

Protestas prieš migrantų apgyvendinimą Dieveniškėse
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Protestas prieš nelegalių migrantų apgyvendinimą Dieveniškėse
„Mes bijom, galim tapti įkaitais“, – sako Dieveniškių miestelio gyventoja Tatjana. Ji kartu su kitais bendruomenės nariais ketvirtadienį prie Dieveniškėse esančių vienos iš mokyklų surengė protesto akciją. Čia ketinama apgyvendinti 500 migrantų, bet tam vietos gyventojai priešinasi, baiminasi dėl savo ir savo vaikų saugumo. Pasak jų, į patalpas jau nešami baldai, čiužiniai, o žadėtoji tvora kol kas netiesiama. Vidaus reikalų ministerija (VRM) planų dėl užsieniečių apgyvendinimo Dieveniškėse atsisakyti nežada.

Ketvirtadienio ryte prie Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos, kurioje planuojama apgyvendinti migrantus, susirinko 15 žmonių – tokiam skaičiui išduotas leidimas protestuoti.

„Mūsų problema – migrantų apgyvendinimas miestelyje – mums labai rūpi. Mes matom, kad vyksta darbai, įnešami čiužiniai, įnešamos lovos. Mums nieks nieko nesako, nepaaiškina“, – 15min pasakojo Dieveniškių miestelio Šalčininkų rajone gyventoja Tatjana.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tatjana
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tatjana

Pasak jos, Dieveniškės ir pats pastatas, kuriame ketinama įkurdinti migrantus, – tam pati netinkamiausia vieta.

Esą šalia daug gyvenamųjų namų, veikia trys mokyklos, o ir apskritai miestelyje nėra policijos, gydytojo, neišvystyta infrastruktūra.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mokykla Dieveniškėse, kurioje planuojama apgyvendinti nelegalius migrantus
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mokykla Dieveniškėse, kurioje planuojama apgyvendinti nelegalius migrantus

„Šalia yra mokykla. Jeigu bus tvora, bus apsauga, ką matys mūsų vaikai? Žmones, kurie eis su ginklais aplink, vaikai pradės klausinėti, kodėl yra tvora, kodėl žmonės yra atskiriami nuo mūsų, yra saugomi. Tai reiškia, kad nėra saugu? Kaip paaiškinti tai vaikams“, – dėstė Tatjana.

„Mes bijom, galim tapti įkaitais. Girdim, kad tikrai ne visi žmonės yra draugiški, būna visokiausių atvejų“, – omeny turėdama migrantus, pridūrė ji.

Pilietė prisiminė vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pažadus prieš įkurdinant migrantus pastatą apjuosti tvora, taip pat – žodžius, kad pastatas ypač tinkamas migrantams apgyvendinti.

Tačiau, pasak jos, mokykla yra prastos būklės, ją reikės remontuoti, o ir tvoros nesimato, nors į mokyklą jau esą nešami baldai, čiužiniai.

Visai jokio centro čia negali būti.

„Visai jokio centro čia negali būti. Negali būti“, – teigė Tatjana.

Paklausta, o ką gyventojai darys, jei valdžia į jų nuomonę neatsižvelgs, pilietė atsakė, jog ir toliau bus bandoma susitarti:

„Bandysim kalbėti, bendrauti. Mes taikūs žmonės, neišeisim su ginklais. Bet mes gi demokratinė valstybė <...>, turi mus palaikyti, turi atsižvelgti į Konstituciją, į žmogaus saugumą, žmonių teises.“

Migrantų atkeldinimui besipriešinanti Valentina pabrėžė, jog protestuojantys gyventojai neturi jokių sąsajų su politika.

„Mes nepriklausom jokiai partijai, mes nedirbam jokiems tikslams. Mes tik norim, kad šito centro nebūtų. Miestelio centre – netinkama vieta. Visi gyventojai prieš. Mes visi gyventojai norim saugiai, ramiai gyventi“, – komentavo ji ir ragino valdžią migrantų apgyvendinimui ieškoti kitos vietos, kuri būtų atokiau nuo gyvenviečių.

„Centrinė valdžia su mumis nenori bendrauti, nenori nieko aiškinti“, – teigė Valentina.

Gyventojams žada maksimalų saugumą

VRM leido suprasti, jog planų Dieveniškių miestelyje įkurti migrantų centrą neatsisakoma.

Pasak ministerijos Strateginės komunikacijos skyriaus, patalpos jau ruošiamos, baigiama tiesti tvora, nors jos – nė kvapo.

„Šiuo metu apleistos mokyklos pastato patalpos ruošiamos apgyvendinimui, baigiama įrengti tvora, bus siekiama maksimalaus gyventojų saugumo“, – dėstoma atsakyme15min.

Pasak skyriaus, suprantama, kad gyventojai baiminasi:

„Migrantai iš tolimųjų kraštų, nepažįstama kultūra ir religija kelia nerimą, tačiau tai tokie pat žmonės, šeimos su mažais vaikais ir jauni žmonės ieškantys geresnio gyvenimo.“

VRM negalėjo nurodyti, kada tiksliai mokyklos patalpose įsikurs migrantai.

Apgyvendinimas Dieveniškėse bus pradėtas tik tuomet, kai bus pasirūpinta apsaugos priemonėmis.

„Pagrindinis tikslas – užtikrinti aplinkinių ir pačių migrantų saugumą, todėl apgyvendinimas Dieveniškėse bus pradėtas tik tuomet, kai bus pasirūpinta apsaugos priemonėmis, įrengta tvora ir užtikrintos bent minimalios higienos sąlygos.

Planuojama, kad bus apgyvendinta 500 migrantų“, – teigiama atsakyme.

Ateityje, pasak VRM, migrantus bus siekiama įkurdinti keliuose dideliuose centruose:

„Kai tik jie bus įrengti, laikinų prieglobsčio vietų savivaldybėse bus atsisakyta.“

Protestuoja ne pirmą kartą

Tai – ne pirmas Dieveniškių bendruomenės protestas prieš norą šiame miestelyje apgyvendinti migrantus. Pirmadienį keliolika jų protestavo prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniuje ir reiškė nerimą dėl savo saugumo.

Vidaus reikalų ministrė A.Bilotaitė tąkart teigė suprantanti žmonių baimes, bet pažymėjo, jog apgyvendinimo vietų pasirinkimas buvo labai ribotas.

Pasak jos, migrantus apgyvendinti Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos patalpose pasiūlė Turto bankas.

Ministrė žadėjo, jog mokykla, prieš atvykstant migrantams, bus apjuosta tvora, galbūt bus įrengiamos stebėjimo sistemos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė

Nepritarimą, kad Dieveniškių miestelyje būtų kuriamas centras migrantams apgyvendinti, anksčiau išreiškė ir Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos nariai.

Šalčininkų rajono meras Zdzislavas Palevičius pažymėjo, jog vietovėje ketinama apgyvendinti tiek pat migrantų, kiek čia apskritai gyvena žmonių – 500.

„Turime suprasti, kad kalbame apie nedidelio miestelio centrą, kuriame veikia dvi gimnazijos, jose mokosi apie 200 vaikų, priešais gyvena vietos gyventojai. Labiausiai nevykusios vietos negalima buvo rasti“, – pranešime žiniasklaidai dėstė meras.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Zdzislavas Palevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Zdzislavas Palevičius

Šiemet pasienyje su Baltarusija iki šiol sulaikyta daugiau kaip 2 tūkst. neteisėtai sieną kirtusių migrantų. Šis skaičius – keliasdešimt kartų didesnis nei buvo per visus 2020 metus.

Dauguma migrantų atvyksta iš Irako, taip pat – Afrikos šalių.

Lietuvos pareigūnai išaugusios migracijos srautus įvardija kaip Baltarusijos režimo vykdomą hibridinį karą, ataką ar akciją prieš Lietuvą.

Dėl migrantų antplūdžio Lietuva yra paskelbusi ekstremalią situaciją.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 21

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min