Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 12d. 18:01

Diskusija: lietuviai neišmano ekonomikos, nemėgsta verslininkų, bet patys norėtų jais tapti

Artūras Zuokas, Andrius Tapinas, Saulius Jurkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Artūras Zuokas, Andrius Tapinas, Saulius Jurkevičius

Diskusijoje apie verslo ir politikos santykį Lietuvoje kalbėję ekspertai vieningai sutarė, kad lietuviai labai atsargiai ir net piktai žiūri į verslą. Jų teigimu, tokį nepalankų visuomenės požiūrį lemia ir sovietinius daigus išsaugojusi švietimo sistema, ir politikų noras kurti priešus rinkėjų akyse.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) vykusioje diskusijoje apie liberalizmo perspektyvas aptartas verslo ir politikos santykis Lietuvoje.

Laisvos rinkos instituto (LRI) atlikto tyrimo duomenimis, didžioji dalis lietuvių mano, kad verslas „privalo kurti darbo vietas ir mokėti mokesčius“.

Instituto vadovo Ž.Šilėno teigimu, požiūris, kad verslas išnaudoja žmones, yra būdingas posovietinėms valstybėms. Jis pastebėjo, kad lietuviai labai nori būti verslininkais, nes „asocijuoja tai su statusu visuomenėje, prabanga, turtu“.

Tiesa, paklausus, kas iš lietuvių iš tiesų ketina tapti verslininkais per pastaruosius metus, skaičiai gerokai sumažėja. Daugelis baiminasi rizikos, valdžios reguliavimo arba nežino, nuo ko pradėti.

„Amžina kova tarp politikų ir verslininkų: kurie pavaizduos vienas kitą tamsesnėje šviesoje“, – Lietuvos situaciją apibendrino Ž.Šilėnas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Diskusijos akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Diskusijos akimirka

„Kiek žmonių, partijų dabar Lietuvoje kuria mintį, kaip sumažinti verslui mokesčius, palengvinti žmogui veiklos sąlygas, ir kiek dabar tokių politinių jėgų, kurios žiūri, kokius naujus mokesčius įvesti?“ – retoriškai klausė jis.

R.Lopata: „Reikėtų situaciją deeskaluoti“

Profesorius Raimundas Lopata teigė, kad verslininkams nerimą ypač kelia tendencija, kad atsiranda priešprieša tarp visuomenės ir verslininkų. „Reikėtų situaciją deeskaluoti. Jaučiama tam tikra įtampa. Ta nuotaika, kurią jaučia verslininkas, neatrodo pozityvi“, – kalbėjo R.Lopata, svarstydamas, kad iniciatyvos šiuo klausimu turėtų imtis politikai.

Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas priminė bandymus dešimtojo dešimtmečio pabaigoje kurti Ūkio partiją, tačiau jie baigėsi baime, kad žmonės nebalsuos už verslininkus.

„Dabar mes matome kokią situaciją? Turime partiją, kurią subūrė verslininkas“, – pastebėjo jis, turėdamas galvoje Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungą, vadovaujamą Ramūno Karbauskio.

„Nacionalinis verslas neturi bendruomeniškumo geno, mes nesugebame net tarpusavyje sutarti. Kol verslas neturės to geno, nesusės tarpusavyje ir nesutars dėl esminių klausimų, tai ką kalbėti apie sutarimą su visuomene?“ – retoriškai klausė jis.

Ragina nedemonstruoti turto

Paklaustas apie Viktoro Uspaskicho Darbo partijos sėkmę, D.Arlauskas pastebėjo, kad ši partija pasirinko protingą lozungą – kursime darbo vietas. Jo manymu, žmonės nemėgsta verslininkų, tačiau laukia iš jų iniciatyvų.

„Mūsų problema yra ir turto demonstravimas. Skandinavams svarbus žodis, o mums vaizdas“, – apibendrino jis, ragindamas nedemonstruoti turto, kuris nebūtinai atitinka tikrosios verslininko sėkmės.

Statybų bendrovės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis pabrėžė, kad prie neigiamo verslo įvaizdžio prisideda ir žiniasklaida. Jo manymu, žiniasklaidos, verslo ir politikos susitikimų turėtų būti daugiau.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Diskusijos akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Diskusijos akimirka

„Turėtume suvokti, kad yra ne tik verslas ir politika, bet yra ir tie, kurie bando atvaizduoti tą santykį. Jei kuriam nors merui ar ministrui tenka nuolat aiškintis, kodėl jis susitiko su verslo atstovais, tai žinoma, kad jis galiausiai taps atsargus ir išvis nenorės susitikti“, – teigė A.Avulis, ragindamas atviriau bendrauti su žiniasklaidos atstovais.

„Aš galbūt vienas iš daugiausia su žiniasklaida bendraujančių verslininkų, bet daugelis atsisako ir tada atsiranda interpretacijų“, – darė išvadą jis.

„Blogos naujienos žymiai geriau eina nei blogos. Kuo mes dažniau bendrausime, tuo bus mažiau vietos toms blogoms naujienoms“, – pastebėjo A.Avulis.

Mato problemas ir švietime

Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius pripažino, kad didžioji dalis mokytojų ir mokyklų dar išliko sovietinės ir vadovaujasi sovietiniu požiūriu į verslą.

„Ekonomikos mokymas yra gana fragmentiškas, neprofesionalus, jis negali duoti plataus ekonomikos vaizdo“, – sakė direktorius ir pridūrė, kad čia atsiskleidžia jaunų pedagogų stygius.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis pabrėžė, kad požiūris į verslą ir naujoves lietuvių gretose visada buvo labai atsargus. Jis ragino perskaityti Gedimino Kulikausko knygą „Lietuvio kodas“, kurioje puikiai apibrėžtas lietuviškas mentalitetas.

„Iš esmės požiūris yra skeptiškas į tai, ką darome bendrai kartu. Pridėtinės vertės kūrimas lietuvio dvasinėje šerdyje nėra visai priimtinas dalykas“, – kalbėjo jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Robertas Dargis, Arvydas Avulis, Artūras Zuokas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Robertas Dargis, Arvydas Avulis, Artūras Zuokas

R.Dargis išskyrė keturis verslininko tipus Lietuvoje: sovietinius spekuliantus, buvusią techninę inteligentiją, kuri tapo verslininkais, sėkmingai dalyvavę privatizacijos procese, žmones, kurie sukūrė verslą savo idėjų ir energijos dėka, bei vakarietiškos vadybos mokslų paragavusius naujuosius verslininkus.

„Bet jie atėję iš tos pačios visuomenės, bendruomenės, kurioje gyvename. Tas nepasitikėjimas pagimdomas ir paprasto pavydo jausmo. Visi pamato verslininko namą, automobilį, bet niekas nepasako, kad jo darbo valandos niekada nesibaigia“, – sakė R.Dargis.

„Politikai vaidina geriečio vaidmenį, randa blogietį, kuris nesidalina ir sukuria žmonėms iliuziją, kad juos išrinkus viskas bus padalinta teisingai. A priori teigiama, kad verslas yra neteisingas, nesidalinantis“, – kalbėjo Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas.

Jis netiesiogiai sukritikavo buvusį jaunąjį socialdemokratų ūkio ministrą Mindaugą Sinkevičių, kuris atėjęs bendrauti su verslininkais iškart atskyrė: aš, kaip valstybė, o jūs – kaip verslas. „Verslas lygiai ta pati valstybė dalis, kuri kuria pridėtinę vertę“, – pažymėjo R.Dargis.

Jo teigimu, 90 procentų mokytojų nežino, kaip kuriama pridėtinė vertė ir nesugeba to paaiškinti savo mokiniams. Lietuvos švietimo sistema įskiepija tarybinių laikų požiūrį į verslo pasaulį.

„Jei turime visuomenėje verslo ir liaudies konfliktą, tai visų pirma reikia keisti švietimo kryptį. Reikia pasakyti, kad visuomenė bus turtinga tada, kai kuo daugiau žmonių ateis kurti, o ne tik užpildyti darbdavių paklausą“, – kalbėjo R.Dargis.

Kritikos strėlės – S.Jakeliūnui

Žurnalistas Andrius Tapinas priminė dar prieš vienuolika metų apie verslo ir visuomenės konflikto temas kalbėjęs su R.Dargiu, tačiau mažai kas keičiasi.

„Avulio bendrovės „Žalgirio“ stadiono nugriovimas visada bus įdomesnis žiniasklaidai nei jūsų pelnai“, – pastebėjo jis, pabrėždamas, kad verslo pasiekimams platinti visada yra pranešimai spaudai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Tapinas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Tapinas

„Gal mes šiandien turime kalbėti apie politikų požiūrį į verslą?“ – retoriškai klausė jis. A.Tapinas pabrėžė, kad politikų požiūris į verslą yra degraduojantis ir tai atspindi Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Stasio Jakeliūno pasisakymas apie „būtinybę, kad pasitrauktų vienas švediškas bankas“.

Jaunimas norėtų konkretesnio ugdymo ir dėmesio savivaldai

Lietuvos liberalaus jaunimo atstovė Teresė Škutaitė pastebėjo, kad verslo studijų programų Lietuvoje daugybė, tačiau jų kokybė labai skiriasi.

„Dauguma moksleivių pasirenka tokias programas su įsitikinimu, kad verslas yra lengvas kelias. Jie mano, kad baigė tam tikras programas apie komunikaciją, administravimą jie lengvai sukurs karjerą“, – pasakojo studentė.

Jos teigimu, savivaldybių tarybose nemažai verslininkų ir jie neretai atranda įstatymų landų, laimi konkursus. „Savivaldoje dauguma jaunų žmonių, verslininkų susiduria su verslo ir politikos santykių problemomis ir nuo ten turėtume pradėti spręsti“, – sakė T.Škutaitė.

Profesorius, VU TSPMI dėstytojas Alvydas Jokubaitis teigė, kad kol kas neatsiras politinė jėga, kuri atstovauja verslininkams, jų problemos nebus išspręstos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Diskusijos akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Diskusijos akimirka

„Be šito problemos neišsispręs“, – konstatavo jis. A.Jokubaičio manymu, situacija Lietuvoje gerėja, turtingi žmonės, kurie pasirodo visuomenei, jau gali kalbėti ne tik apie ekonomiką. Kaip pavyzdį jis pateikė MO muziejų, kuris parodė platesnio verslo dalyvavimo visuomenėje galimybę.

R.Lopata priminė, kad VU TSPMI steigimo metu buvo įkurta globėjų taryba, kurioje dalyvavo politikai, verslo žmonės, mokslininkai, kurie diskutuodavo mažesniame rate.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Čia – estai, čia – rusai“: rinkimų kampanijos plakatas sukėlė skandalą Taline

24sek

N.Wolterso žmonai linkėjimus siuntęs Šaras džiaugėsi pozityviais „Žalgirio“ postūmiais

15min iš Gdansko Aktualu

Gdanskas atiduoda paskutinę pagarbą nužudytam merui – karstą lydėjo tūkstančiai

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Aktualu

Prezidento rinkimai artėja – R.Žemaitaitis įvardijo naujas galimas pavardes

24sek

Juoda serija nutraukta įspūdingai – Kauno „Žalgiris“ parbloškė „Panathinaikos“

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Kultūra

Įvertino M.Ivaškevičiaus partizanus: vaizduoti ne kaip idealizuoti herojai, o kaip sudėtingos asmenybės

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

15min iš Dakaro Gazas

Gera žinia: Balys Bardauskas po operacijos šypsosi ir drąsina kitus

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

Akinantį šou sukūręs Aaronas White'as: „Dėl to mes žaidžiame krepšinį“

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

15min iš Berlyno Verslas

„Karas“ baigtas: nuo kitos savaitės lenkai vėl įsileis lietuviškas kiaules

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ pakėlė bagažo kainas – norint pasiimti lagaminą teks mokėti daugiau

24sek

Sensacija Eurolygoje – „Budučnost“ nukovė Madrido „Real“ žvaigždes

Aktualu

Panevėžio rajone prie įklimpusio „Opel“ aptiktas vyras atsisakė tikrintis blaivumą

Verslas

Karalius nukarūnuotas: JAV rinką drebinusio namo kaina sumažinta beveik perpus

Aktualu

Vilniuje nufilmuotas „holivudinis“ epizodas: į veidą nukreiptas ginklas – baisiau už raudoną šviesoforą

15min iš Berlyno Verslas

Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ liejasi alkoholis: mažiau už lietuvius turi tik lenkai ir rusai

Aktualu

Devynmetės įvaikinimo drama: buvęs garsus teisėjas nesupranta kolegos motyvų

Aktualu

Dūžta viltys išeiti į laisvę: amnestija bus pritaikyta tik nedaugeliui

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr.10. Kodėl Dakaro čempionas sveikinasi lietuviškai?

24sek

Milano „Olimpia“ krizė – po dramatiško finišo krito Vitorijoje

Naujienos

Aktualu

Klaipėdoje po masinės avarijos „Nissan Infiniti“ liko gulėti ant šono

Verslas

Venesuelos vyriausybė perėmė „Goodyear“ gamyklą

Sportas

Pasaulio klubų čempionato starte – trijų įvarčių deficitą panaikinusių šeimininkų triumfas

24sek

Prasta diagnozė „Ryto“ žaidėjui: po dėjimo į krepšį laukia pusmetis be krepšinio

Aktualu

Buvęs D.Trumpo advokatas M.Cohenas nuteistas kalėti trejus metus

Verslas

Vyriausybė ruošia tėvams pusės algos dydžio dovaną, bet džiaugiasi ne visi

Sportas

Žingsnis pirmyn ar atgal? Be pinigų likusią A lygą po savo sparnu glaus LFF

Maistas

Knygos „Prancūzijos virtuvė“ autorės receptas: apelsinais kvepiantis migdolinis bananų keksas

Gyvenimas

Vėžio rūšis, kuria galima užsikrėsti: A.Unikauskas patvirtina arba paneigia mitus apie vėžį

Aktualu

Lenkijos parlamentas pareiškė palaikymą premjero M.Morawieckio vyriausybei

Aktualu

Premjeras prezidentei įvardijo kandidatus į ministrus

Aktualu

Vengrijos parlamente kilo chaosas, priimant įstatymus dėl viršvalandžių ir teismų sistemos

Sportas

Rūta Meilutytė nuskynė pasaulio čempionato sidabrą

Vardai

Lauros ir Šarūno Mazalų atostogos Jordanijoje: Petros stebuklas ir beduiniška naktis dykumoje

Verslas

Seime ruoštasi Astravo atominės įjungimui: tarėsi dėl „fake news“ 

Sportas

Rusai įsitikinę – dalyvaus kitose olimpinėse žaidynėse

Gyvenimas

Psichoterapeutė G.Subačiūtė: „Sergant depresija svarbu nelikti vienam“

Aktualu

Septyni konservatoriai, galintys užimti Th.May vietą Jungtinės Karalystės premjero poste

Mokslas.IT

Atrasta nauja gyvybės forma, besimaitinanti teršalais

Sportas

Medalis po medalio: Danas Rapšys išplėšė pasaulio čempionato sidabrą

Stiliaus tendencija: Satinas – ne tik šventėms

Gazas

Kelininkai įspėja: naktį eismo sąlygas blogins plikledis

Aktualu

Aštuonios ES šalys pareiškė palaikančios sutartį dėl Irano branduolinės programos

Gazas

Elonas Muskas atskleidė daugiau detalių apie „Tesla“ pikapą: viena įkrova – 805 km

Aktualu

Kauno policija prašo atsiliepti asmenis, mačiusius, kaip troleibusas partrenkė mažametę

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min