Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2013 02 22

Diskusija Vilniaus knygų mugėje: kokius pavojus kelia interneto socialiniai tinklai?

Vilniaus knygų mugėje diskutuojama ne tik apie knygas, bet ir apie įvairius socialinius, ekonominius, psichologinius visuomenės gyvavimo aspektus. Penktadienį surengta diskusija „Socialinių tinkų karta: ką svarbu žinoti?“
Asociatyvi nuotrauka
Internetas / 123rf nuotr.

Vilniaus knygų mugės naujienas sekite ir tinkle „Facebook“. Spauskite čia.

Diskusijos metu jos dalyviai aptarė socialinių tinklų populiarumo priežastis – kokius poreikius vaikai tenkina bendraudami internetu, su kokiais pavojais susiduria ir ką turėtų žinoti prieš žengdami į socialinius tinklus.

Visi diskusijos dalyviai turėjo gana skirtingą nuomonę ne tik apie tai, kokia interneto socialinių tinklų reikšmė visuomenėje, kokią jie daro žalą ar teikia naudą, bet ir tai, kas turėtų būti atsakingas, parengiant vaikus tinkamam elgesiui internetinėje erdvėje. 

Kai kurie diskusijos dalyviai teigė, kad virtualus pasaulis – toks pats kaip ir realusis, suteikiantis nemažai naujų galimybių („Facebook“ tinklas lygintas su peiliu – juo gali perpjauti ir duoną, ir žmogų, čia jau nuo paties žmogaus priklauso, kam jį naudos), padedantis surasti naujų draugų ir vystyti veiklą, kiti specialistai perspėjo apie internetinio tinklo pavojus. 

Ketvirtadalis paauglių patiria patyčias

Gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė Sigita Lesinskienė pateikė neseniai atlikto tyrimo, kuriame buvo apklausti beveik 4000 paauglių (14-17 metų amžiaus), rezultatus. Tyrimas parodė, kad per paskutinius šešis mėnesius net 25 proc. paauglių internete patyrė patyčias. Patyčias patyrė vienodai tiek berniukai, tiek mergaitės. Kitas tyrimas parodė, kad kas penktam paaugliui kyla grėsmė tapti priklausomam nuo kompiuterių. 

„Tai – nesaugi erdvė, - sakė specialistė apie socialinius tinklus. - Juose paaugliai skatinami meluoti, čia jie konkuruoja vieni su kitais. Ir Lietuva šioje srityje pirmauja“. 

Ji teigė, kad nors socialiniai tinklai ir suteikia naujų galimybių pažintims, tai negali atstoti gyvo bendravimo – prišingai, nei tai atrodo kai kuriems paaugliams. Ji perspėjo apie neatsargų nuotraukų talpinimą internete – vaikai, paaugliai dažniausiai nesusimąsto apie privatumo saugojimą. „Žmonės vieni kitų nuotraukas galėtų žiūrėti susirinkę į vakarėlį, jos neturėtų būti demonstruojamos viešai“, - teigė specialistė. 

Psichiatrė tvirtino, kad bendravimas socialinėje erdvėje nepagerina bendravimo įgūdžių o tai, ką laikome draugais „Facebook“ tinkle, tikrai nėra analogas žodžiui „draugas“. 

Diskusijoje dalyvavęs jaunimo subkultūrų tyrinėtojas, Pilietinių iniciatyvų centro direktorius Girvydas Duoblys irgi teigė, kad sąvoka „draugas“ internetinėje erdvėje kelia įvairių minčių. „Juk prieš dešimt metų mes neturėjome tiek draugų“, - ironizavo jis mintį, kad žmones, su kuriais bendraujame tik socialiniame tinkle, galima būtų laikyti tikrais draugais. 

Išsiskyrė nuomonės dėl to, kas turėtų būti atsakingas už vaikų ir paauglių švietimą, mokymą, kaip elgtis internete. G.Duoblys įstikininęs, kad tai – tėvų atsakomybė. „Viskas priklauso nuo santykių šeimoje. Jeigu jie geri, socialiniai tinklai negali vaikui pakenkti“, - sakė specialistas. Jo nuomone, vaikams visų pirma turi būti diegiama mintis apie tai, kaip išsaugoti privatumą socialiniuose tinkluose. Mokykla, anot specialisto, vaikų tam tinkamai paruošti negali, nes ji „nespėja su gyvenimu“. 

Tuo tarpu S.Lesinskienė įsitikinusi, kad vaikai tinkamam elgesiui internete turėtų būti ruošiami mokykloje. 

Svarbu lavintis ir suaugusiems žmonėms

G.Duoblys perspėjo, kad po kokių penkių metų 16-20 metų jaunimas nebesusikalbės su savo tėvais, nes tėvai nespėja įsisavinti naujų technologijų, įgyti reikiamų žinių apie jas. „Suaugusiųjų pasaulis yra per lėtas. Suaugusieji turi pasitempti“, - sakė jis.

S.Lesinskienė akcentavo, kad reikia ne tik perprasti naujas technologijas, bet ir suprasti, kokią jos gali padaryti žalą. „Kas gali paneigti, kad socialiniai tinklai yra gera galimybė sekti žmones? Tai yra informacija, kurią vėliau galima parduoti“, - teigė specialistė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius