TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

„DnB Nord“ analitikas: naujos AE statybos – rizikingas projektas

Rimantas Rudzkis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Rimantas Rudzkis
Šaltinis: 15min
0
A A

Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos – rizikingas projektas, įsitikinęs banko „DnB NORD“ analitikas Rimantas Rudzkis. Anot jo, rizikos šiuo atžvilgiu yra „tikrai pakankamai daug“.

„Pirmiausiai mes neturime būtinybės statyti elektrinę. Turime pakankamus pajėgumus ir apie tai energetikai kalba jau seniai. Vienintelis argumentas, kodėl ji reikalinga, – baimė priklausyti nuo vienintelio energijos šaltinio. Tačiau jei mes sujungsime tinklus su Lenkija, nebepriklausysime nuo vienintelio šaltinio ir visada galėsime gauti dujų“, – antradienį konferencijos apie Baltijos jūros regiono perspektyvas žurnalistams sakė makroekonomistas.

Jis taip pat pabrėžė, kad kita abejoti verčianti aplinkybė – ypač sparčiai pasaulyje besikeičiančios tendencijos energijos srityje. „Kas prieš dvejus trejus metus atrodė vienaip, dabar atrodo kitaip. Kad ir dėl tų pačių dujų: prieš kelerius metus buvo prognozuojama, kad dujų trūks, o dabar prognozuojama, kad bus perteklius. Energetikos srityje dominuoja nepaprastai spartus technologijų tobulėjimas. Tam didelį dėmesį skiria JAV ir Izraelis. Taigi visi nauji, išryškėjantys efektai labai sparčiai keičia situaciją“, – dėstė R.Rudzkis.

Finansų analitikas atkreipė dėmesį ir į tai, kad Lietuva yra maža šalis, kad joje yra pakankamai energijos išteklių, todėl nauja atominė elektrinė yra „grandiozinis projektas“.

„Situaciją gana stipriai keičia ir atominė elektrinė Kaliningrade – atsiranda pigios naktinės elektros šaltinis. Kaliningradas bus daug labiau suinteresuotas mums parduoti, negu mes pirkti. Nes mes galėtume ir nepirkti, kaip minėjau, pajėgumų turime pakankamai. Tuo tarpu jie neturės kur dėti. Susidaro visiškai palanki situacija apie 2020 metus turėti pakankamai daug nebrangios elektros energijos ir be atominės elektrinės“, – kalbėjo R.Rudzkis.

Dėl išvardytų priežasčių analitikas sakė esąs „linkęs kelerius metus apsižiūrėti“, nes dabar pradėjus, sustoti nebebus galima: atominė elektrinė yra ilgalaikis projektas, turįs būti rentabilus 30 metų.

„Jeigu staiga bus, kad ir atsinaujinančių energetikos išteklių srityje, proveržis, mes tiesiog neturėsime kam tą elektrą siūlyti. Manau, tai puikiai suvokia strateginiai investuotojai, kurie sieks iš mūsų įsipareigojimų pakankamai brangiai supirkti elektrą. Antai Rusija apsiėmė statyti ar jau stato elektrinę Turkijoje. Ten yra įsipareigojimas 15 metų supirkti elektrą po 45 centus. Ar galite įsivaizduoti, kas lauktų Lietuvos ekonomikos, jeigu mes įsipareigotume elektrą supirkti už panašią sumą?“ – svarstė banko „DnB NORD“ analitikas.
 

Kaip jau buvo skelbta, nauja atominė elektrinė, kurios projekte taip pat turėtų dalyvauti Estija, Latvija ir Lenkija, Lietuvoje turėtų būti pastatyta iki 2018 metų.  Lapkričio 10 dieną baigėsi terminas, kai potencialūs strateginiai investuotojai galėjo pateikti įpareigojančius pasiūlymus. Antradienį dienraštis „Verslo žinios“ paskelbė, kad dėl tapimo strateginiu investuotoju varžosi prancūzų bendrovė „Electricite de France“ ir korėjiečių „Korea Electric Power Corp.“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min