Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 12d. 13:03

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas pavaldinius įkinkė į socialdemokratų rinkimų kampaniją

Ričardas Malinauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Ričardas Malinauskas

Artėjant kovo 1 dieną vyksiantiems miestų bei rajonų merų ir savivaldybių tarybų rinkimams, Druskininkų savivaldybės administracija virto kurorto socialdemokratų ir jų lyderio mero Ričardo Malinausko rinkimų štabu. Nors Druskininkų savivaldybės taryboje atstovų turi bent keturios partijos, vietos valdininkai net neslepia, kad dirba tik vienai iš jų – Socialdemokratų partijai ir jos kandidatui į merus R.Malinauskui. Tai – akivaizdus įstatymų pažeidimas.

Skundus rengė savivaldybės teisininkė

Tačiau būtent Druskininkų savivaldybės administracija ėmėsi aktyvių veiksmų prieš socialdemokratų politinius oponentus – vietos konservatorius, liberalus ir netgi partijos „Tvarka ir teisingumas” atstovus. 

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė VRK rugsėjo 30 dieną išsiuntė skundą, kuriame prašo įvertinti publikacijas savaitraštyje „Druskonis”. Publikacijos rašytos šių metų vasarą. Jose – vietos konservatorių lyderio Viliaus Semeškos, liberalų Valdo Trinkūno, Juozo Šarkaus, Karolio Kaklio, „tvarkiečio” Donato Mizaro pavardės. 

V.Semeška, V.Trinkūnas ir D.Mizaras taip pat yra kandidatai į Druskininkų merus, kitaip sakant, tiesioginiai socialdemokratų iškelto dabartinio Druskininkų mero R.Malinausko konkurentai rinkimuose.

Druskininkų savivaldybės administracijos atsiųstame atsakyme redakcijai Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė pripažino, kad jos vadovaujama institucija kreipėsi į VRK, kad būtų įvertintos vietos konservatoriams, liberalams ir „tvarkiečiams“ palankios publikacijos.

„Faktinis pagrindas kreiptis į jūsų komisiją su klausimu dėl straipsnių atitikimo politinei reklamai, politinei kampanijai yra nuolatinis kelių politinių partijų, jų atstovų publikacijos savaitraštyje „Druskonis”, – VRK rašo V.Jurgelevičienė.

Skundą, kuriame prašoma ištirti  valdančiajai Socialdemokratų partijai oponuojančių politinių partijų atstovų publikacijas, rengė teisininkė Akvilė Povilanskaitė, Druskininkų savivaldybės administracijos Teisės ir metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė.

VRK gavo ir dar druskininkiečio Aivaro Kadziausko skundus. Irgi dėl galimai politine reklama nepažymėtų publikacijų apie V.Semešką ir V.Trinkūną, tik jau kitame nepriklausomame vietos leidinyje – „Druskininkų naujienose”. A.Kadziauskas politinę reklamą įžvelgia net šio leidinio straipsnyje apie iš ežero ištrauktą motorinės valties variklį ir informacijoje apie Ronaldo Reagano diskusijų klubo viešą renginį Druskininkuose. 

A.Kadziauskas dirba Druskininkų savivaldybės administracijoje – vyriausiuoju specialistu jaunimui ir sportui, ir yra tiesiogiai pavaldus savivaldybės administracijos direktorei V.Jurgelevičienei.

Valdžios laikraštyje politinės reklamos nemato?

Druskininkų savivaldybės biudžetinės įstaigos leidžiamo ir socialdemokratų nuotraukų pilno savivaldybės oficiozo „Mano Druskininkai” nei savivaldybės administracijos direktorė V.Jurgelevičienė, nei pilietis A.Kadziauskas, nei savivaldybės darbuotoja A.Povilanskaitė skųsti niekam nesirengia. 

Laikraštyje „Mano Druskininkai” publikuojami išskirtinai teigiami tekstai apie vietos socialdemokratų valdžios darbus, renginius, kuriuose lankosi būsimi socialdemokratų kandidatai į Druskininkų savivaldybės tarybą. 

Čia publikuojami išskirtinai teigiami tekstai apie socialdemokratų valdžios darbus, renginius, kuriuose lankosi būsimi socialdemokratų kandidatai į Druskininkų savivaldybės tarybą. 

Druskininkų opozicija juokauja, kad viename „Mano Druskininkų” numeryje, kuris išleistas jau prasidėjus rinkimų kampanijai, jie suskaičiavę net septynias mero R.Malinausko nuotraukas. 

„O kur dar jo pavaduotojo Lino Urmanavičiaus, V.Jurgelevičienės ir kitų socialdemokratų bei tarybos kandidatų nuotraukos”, – klausė mero keturiais komunarais vadinamieji opozicijos atstovai. 

VRK giria valdžios laikraštį už pažangą

Tačiau valdžios pagyros savivaldybės leidinyje užkliuvo tik patiems opozicionieriams. Jie irgi užvertė VRK komisiją skundais, tik jau dėl publikacijų „Mano Druskininkuose” ir „Lietuvos ryto” žiniasklaidos grupei priklausančiuose leidiniuose.

„Komisija šiuo metu yra gavusi net 13 skundų dėl galimų rinkimų įstatymų pažeidimų Druskininkuose. Trys skundai yra vienos pusės, dešimt skundų – kitos. Komisijos pirmininko sprendimu yra sudaryta darbo grupė, kuri sujungė šiuos skundus ir išnagrinėjusi pateiks išvadas svarstyti Komisijai”, – sako VRK atstovė Svetlana Misevičienė, viena iš darbo grupės „Druskininkų reikalui” narių.

123rf nuotr./Cenzūra
123rf nuotr./Cenzūra

Moteris teigė, kad dalis skundų jau buvo išnagrinėta. Anot S.Misevičienės, politinės reklamos pažeidimų nepriklausomoje Druskininkų spaudoje jie neįžvelgė.

„Tačiau turiu pripažinti, kad, bent jau mano nuomone, ir leidinio „Mano Druskininkai” turinys yra pasikeitęs į gerąją pusę. Jie tikrai padarė pažangą ir jau nespausdina kritinių ar įžeidžiančių tekstų apie politinius oponentus, o ir publikacijos – informacinio pobūdžio: apie šventes, renginius, kuriuose, be abejo, lankosi ir valdžios atstovai”, – sakė VRK narė.

Ji taip pat patvirtino, kad Komisijai apskųstos ir „Lietuvos ryto” publikacijos apie mero R.Malinausko žmonos paieškas bei publikacija apie jo namą Druskininkuose.

Kalbintas VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas aiškiai suirzo, paklaustas, kodėl Komisija priėmė svarstyti teisiškai niekinį Druskininkų savivaldybės administracijos skundą. 

VRK pirmininkas Z.Vaigauskas pyksta

„Druskininkų klausimas” VRK turėjo būti svarstomas gruodžio 9 dieną vykusiame VRK posėdyje. Tačiau, prisidengiant vieno iš darbo grupės narių Justino Žilinsko komandiruote, konstatuota, jog klausimas neparuoštas ir į darbotvarkę nebuvo įtrauktas.

Kalbintas VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas suirzo, paklaustas, kodėl VRK priėmė svarstyti teisiškai niekinį Druskininkų savivaldybės administracijos skundą. 

„Kokia administracija? Prie ko čia administracija? Jie net negali skųsti! Ten skundžia ir tie, ir anie, ten partijos skundžia vienos kitas“, – emocingai kalbėjo Z.Vaigauskas. 

Vėliau Z.Vaigauskas sušvelnėjo: „Ai, va, sako, kad yra, administracija sako, kad skundė. Tai mums nesvarbu, kas skundžia. Jei yra informacijos apie įstatymų pažeidimą, tai nesvarbu, tai gerai, kad mes tą informaciją gauname.“

VRK pirmininkas padėtį Druskininkuose pavadino „nenormalia“. Anot jo, VRK užversta skundais, o „skundžia visi viską“.  

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Zenonas Vaigauskas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Zenonas Vaigauskas

Paklaustas, ar VRK pasisakys dėl leidinio „Mano Druskininkai“ ir jame spausdinamos galimai politinės reklamos, Z.Vaigauskas atšovė: „Ir jūsų portalas (15min.lt – aut. past.) daug spausdina, irgi gal nežymėtos politinės reklamos, politikų pasisakymus spausdinate. Tai čia irgi galima vertinti. Aš neabejoju, kad ir dėl Rasos Juknevičienės, ir dėl V.Semeškos tekstų bus skundas mums, neabejoju.“

Tačiau perklaustas, iš kur toks užtikrintas žinojimas ir kas tą skundą rašys, jei rašys, Z.Vaigauskas pokalbį pakreipė kita linkme.

VRK turėtų reaguoti

„Kam dirba leidinys „Mano Druskininkai“? Šis klausimas jau seniai atsakytas Žurnalistų etikos inspektoriaus sprendime dėl šio leidinio. Nors tada labai aiškiai buvo nustatyta, jog per laikraščio „Mano Druskininkai“ leidybą buvo vykdyta akivaizdi kampanija, parengta pagal išankstinius nusistatymus ir tenkinant grupinius – politinius interesus. Sprendime taip pat akcentuota, kad Druskininkų savivaldybės institucijos ir įstaigos ne tik nekontroliavo visuomenės informavimo pliuralizmo ir sąžiningos konkurencijos išsaugojimo, kaip įpareigoja Visuomenės informavimo įstatymo 29 straipsnio 2 dalis, bet ėmėsi šiems siekiams priešingų priemonių ir jų įgyvendinimo.

Kam dirba leidinys „Mano Druskininkai“? Šis klausimas jau seniai atsakytas Žurnalistų etikos inspektoriaus sprendime dėl šio leidinio, – situaciją vertina Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Todėl šiandien, artėjančių savivaldos rinkimų išvakarėse, galime vertinti ne tik teisinius šio leidinio gyvavimo aspektus. Svarbiausias dalykas yra šio leidinio sumanytojų, valdytojų, kūrėjų ir rėmėjų politinė kultūra ir požiūris į demokratines vertybes. Mano giliu įsitikinimu, tų žmonių dalyvavimas politiniame šalies gyvenime ir pretenzijos valdyti bent vieną miestą kelią realią grėsmę demokratijai ir laisvai žiniasklaidai. Todėl rinkimų kampaniją prižiūrinti VRK ir kitos situaciją stebinčios organizacijos turi nuolat reaguoti į kiekvieną bandymą kėsintis žlugdyti demokratinius rinkimus nedemokratiniame mieste“, – situaciją Druskininkuose vertina Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Opozicija įžvelgia piktnaudžiavimą tarnyba   

Druskininkų savivaldybės tarybos narys, liberalsąjūdietis Juozas Šarkus teigė, kad „Druskininkų socialdemokratai su meru R.Malinausku priešakyje, turintys absoliučią daugumą esamoje savivaldybės taryboje, tiesiog ciniškai ir akiplėšiškai naudoja rinkimų tikslams esamus administracinius išteklius.

"Tai ir grupinių interesų tenkinimas, pasitelkiant neteisėtai leidžiamą laikraštį „Mano Druskininkai“, ir įvairūs savivaldybės administracijos organizuojami renginiai, apie kuriuos kitų partijų nariai sužino tik po to, kai jie jau būna įvykę, ir spaudimas renginių organizatoriams, kad R.Malinauską ir socialdemokratus išdrįsę kritikuoti bendruomenės nariai bei opozicinių partijų nariai šiuose renginiuose negalėtų dalyvauti. Taigi, ar šioje situacijoje įmanoma kalbėti apie lygias sąlygas visiems rinkimų kampanijos dalyviams?" – klausė J.Šarkus.

Pasak J.Šarkaus, jei šiuos skundus dar rašo ir administracijos direktorė V.Jurgelevičienė savivaldybės administracijos, kaip juridinio asmens, vardu, o šiuos skundus ruošia administracijos juristai, tai jau iš viso yra tyčiojimosi iš įstymų viršūnė.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Juozas Šarkus
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Juozas Šarkus

Vyriausiosios rinkimų komisijos posėdis, kuriame bus nagrinėjami galimi Rinkimų įstatymo pažeidimai Druskininkų savivaldybėje, bus kviečiamas šių metų gruodžio 18 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Agnė Širinskienė: „LRT taryboje yra politikų“

Verslas

Ž.Mauricas: Lietuva prisivirė košės – negaus pusės milijardo ES paramos

Aktualu

Rimantas Bazaras: Ar rinkiminiai pažadai yra žodžių melas, demagogija, manipuliacija sinonimai?

Pasaulis kišenėje

Miestelis dievams: ant skardžio pastatyta Tropėja

Aktualu

Mažeikiškiai susikirto su butų administratoriumi – ar pagrįstas naujas mokestis?

Sportas

Plaukimo čempionate – netikėtai blankus R.Meilutytės startas ir sudaužytas Lietuvos rekordas

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Aktualu

Strasbūre išpuolį per kalėdinę mugę surengęs užpuolikas – nušautas

Aktualu

Susirūpinta dėl druskos ant Vilniaus šaligatvių: ar dėl jos džiūva medžiai?

„Eurolygos diena“: kova dėl 8 vietos dabar – o kas toliau?

Gyvenimas

Žvakės namuose: pasirūpinkite, kad kalėdinė liepsnelė netaptų pavojinga ugnimi

24sek

O.Kostičius: apie beprotišką V.Romanovo pasiūlymą ir ypatingą dukrelės istoriją Kaune

Vardai

J.Stambrauskaitei – svarbi proga: „Nėra su kuo namie džiaugtis sėkme, tai atšvenčiau su draugais“

Gazas

Automobilinės dangos – kurios iš tikrųjų veikia, o kurios plonina piniginę?

Aktualu

Orai.lt: prognozes diktuoja iš šiaurės atslinkęs anticiklonas

24sek

J.Valančiūnui prireikė operacijos: nežais mažiausiai mėnesį

Vardai

Mia kardinaliai pakeitė šukuoseną – tapo ilgakase: ar tinka?

Aktualu

Lietuvos sporto universitetas spręs dėl rektorės skyrimo

Aktualu

„MG Baltic“ byloje – G.Landsbergio ir A.Zuoko apklausos

Verslas

Darbą pradeda derybinė grupė dėl biudžetininkų algų didinimo

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Agnė Širinskienė: „LRT taryboje yra politikų“

Verslas

Ž.Mauricas: Lietuva prisivirė košės – negaus pusės milijardo ES paramos

Aktualu

Rimantas Bazaras: Ar rinkiminiai pažadai yra žodžių melas, demagogija, manipuliacija sinonimai?

Pasaulis kišenėje

Miestelis dievams: ant skardžio pastatyta Tropėja

Aktualu

Mažeikiškiai susikirto su butų administratoriumi – ar pagrįstas naujas mokestis?

Sportas

Plaukimo čempionate – netikėtai blankus R.Meilutytės startas ir sudaužytas Lietuvos rekordas

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Aktualu

Strasbūre išpuolį per kalėdinę mugę surengęs užpuolikas – nušautas

Aktualu

Susirūpinta dėl druskos ant Vilniaus šaligatvių: ar dėl jos džiūva medžiai?

„Eurolygos diena“: kova dėl 8 vietos dabar – o kas toliau?

Gyvenimas

Žvakės namuose: pasirūpinkite, kad kalėdinė liepsnelė netaptų pavojinga ugnimi

24sek

O.Kostičius: apie beprotišką V.Romanovo pasiūlymą ir ypatingą dukrelės istoriją Kaune

Vardai

J.Stambrauskaitei – svarbi proga: „Nėra su kuo namie džiaugtis sėkme, tai atšvenčiau su draugais“

Gazas

Automobilinės dangos – kurios iš tikrųjų veikia, o kurios plonina piniginę?

Aktualu

Orai.lt: prognozes diktuoja iš šiaurės atslinkęs anticiklonas

24sek

J.Valančiūnui prireikė operacijos: nežais mažiausiai mėnesį

Vardai

Mia kardinaliai pakeitė šukuoseną – tapo ilgakase: ar tinka?

Aktualu

Lietuvos sporto universitetas spręs dėl rektorės skyrimo

Aktualu

„MG Baltic“ byloje – G.Landsbergio ir A.Zuoko apklausos

Verslas

Darbą pradeda derybinė grupė dėl biudžetininkų algų didinimo

Vardai

Ypatingos

06:07
05:50

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min