Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 gruodžio 12d. 13:03

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas pavaldinius įkinkė į socialdemokratų rinkimų kampaniją

Ričardas Malinauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Ričardas Malinauskas

Artėjant kovo 1 dieną vyksiantiems miestų bei rajonų merų ir savivaldybių tarybų rinkimams, Druskininkų savivaldybės administracija virto kurorto socialdemokratų ir jų lyderio mero Ričardo Malinausko rinkimų štabu. Nors Druskininkų savivaldybės taryboje atstovų turi bent keturios partijos, vietos valdininkai net neslepia, kad dirba tik vienai iš jų – Socialdemokratų partijai ir jos kandidatui į merus R.Malinauskui. Tai – akivaizdus įstatymų pažeidimas.

Skundus rengė savivaldybės teisininkė

Tačiau būtent Druskininkų savivaldybės administracija ėmėsi aktyvių veiksmų prieš socialdemokratų politinius oponentus – vietos konservatorius, liberalus ir netgi partijos „Tvarka ir teisingumas” atstovus. 

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė VRK rugsėjo 30 dieną išsiuntė skundą, kuriame prašo įvertinti publikacijas savaitraštyje „Druskonis”. Publikacijos rašytos šių metų vasarą. Jose – vietos konservatorių lyderio Viliaus Semeškos, liberalų Valdo Trinkūno, Juozo Šarkaus, Karolio Kaklio, „tvarkiečio” Donato Mizaro pavardės. 

V.Semeška, V.Trinkūnas ir D.Mizaras taip pat yra kandidatai į Druskininkų merus, kitaip sakant, tiesioginiai socialdemokratų iškelto dabartinio Druskininkų mero R.Malinausko konkurentai rinkimuose.

Druskininkų savivaldybės administracijos atsiųstame atsakyme redakcijai Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė pripažino, kad jos vadovaujama institucija kreipėsi į VRK, kad būtų įvertintos vietos konservatoriams, liberalams ir „tvarkiečiams“ palankios publikacijos.

„Faktinis pagrindas kreiptis į jūsų komisiją su klausimu dėl straipsnių atitikimo politinei reklamai, politinei kampanijai yra nuolatinis kelių politinių partijų, jų atstovų publikacijos savaitraštyje „Druskonis”, – VRK rašo V.Jurgelevičienė.

Skundą, kuriame prašoma ištirti  valdančiajai Socialdemokratų partijai oponuojančių politinių partijų atstovų publikacijas, rengė teisininkė Akvilė Povilanskaitė, Druskininkų savivaldybės administracijos Teisės ir metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė.

VRK gavo ir dar druskininkiečio Aivaro Kadziausko skundus. Irgi dėl galimai politine reklama nepažymėtų publikacijų apie V.Semešką ir V.Trinkūną, tik jau kitame nepriklausomame vietos leidinyje – „Druskininkų naujienose”. A.Kadziauskas politinę reklamą įžvelgia net šio leidinio straipsnyje apie iš ežero ištrauktą motorinės valties variklį ir informacijoje apie Ronaldo Reagano diskusijų klubo viešą renginį Druskininkuose. 

A.Kadziauskas dirba Druskininkų savivaldybės administracijoje – vyriausiuoju specialistu jaunimui ir sportui, ir yra tiesiogiai pavaldus savivaldybės administracijos direktorei V.Jurgelevičienei.

Valdžios laikraštyje politinės reklamos nemato?

Druskininkų savivaldybės biudžetinės įstaigos leidžiamo ir socialdemokratų nuotraukų pilno savivaldybės oficiozo „Mano Druskininkai” nei savivaldybės administracijos direktorė V.Jurgelevičienė, nei pilietis A.Kadziauskas, nei savivaldybės darbuotoja A.Povilanskaitė skųsti niekam nesirengia. 

Laikraštyje „Mano Druskininkai” publikuojami išskirtinai teigiami tekstai apie vietos socialdemokratų valdžios darbus, renginius, kuriuose lankosi būsimi socialdemokratų kandidatai į Druskininkų savivaldybės tarybą. 

Čia publikuojami išskirtinai teigiami tekstai apie socialdemokratų valdžios darbus, renginius, kuriuose lankosi būsimi socialdemokratų kandidatai į Druskininkų savivaldybės tarybą. 

Druskininkų opozicija juokauja, kad viename „Mano Druskininkų” numeryje, kuris išleistas jau prasidėjus rinkimų kampanijai, jie suskaičiavę net septynias mero R.Malinausko nuotraukas. 

„O kur dar jo pavaduotojo Lino Urmanavičiaus, V.Jurgelevičienės ir kitų socialdemokratų bei tarybos kandidatų nuotraukos”, – klausė mero keturiais komunarais vadinamieji opozicijos atstovai. 

VRK giria valdžios laikraštį už pažangą

Tačiau valdžios pagyros savivaldybės leidinyje užkliuvo tik patiems opozicionieriams. Jie irgi užvertė VRK komisiją skundais, tik jau dėl publikacijų „Mano Druskininkuose” ir „Lietuvos ryto” žiniasklaidos grupei priklausančiuose leidiniuose.

„Komisija šiuo metu yra gavusi net 13 skundų dėl galimų rinkimų įstatymų pažeidimų Druskininkuose. Trys skundai yra vienos pusės, dešimt skundų – kitos. Komisijos pirmininko sprendimu yra sudaryta darbo grupė, kuri sujungė šiuos skundus ir išnagrinėjusi pateiks išvadas svarstyti Komisijai”, – sako VRK atstovė Svetlana Misevičienė, viena iš darbo grupės „Druskininkų reikalui” narių.

123rf nuotr./Cenzūra
123rf nuotr./Cenzūra

Moteris teigė, kad dalis skundų jau buvo išnagrinėta. Anot S.Misevičienės, politinės reklamos pažeidimų nepriklausomoje Druskininkų spaudoje jie neįžvelgė.

„Tačiau turiu pripažinti, kad, bent jau mano nuomone, ir leidinio „Mano Druskininkai” turinys yra pasikeitęs į gerąją pusę. Jie tikrai padarė pažangą ir jau nespausdina kritinių ar įžeidžiančių tekstų apie politinius oponentus, o ir publikacijos – informacinio pobūdžio: apie šventes, renginius, kuriuose, be abejo, lankosi ir valdžios atstovai”, – sakė VRK narė.

Ji taip pat patvirtino, kad Komisijai apskųstos ir „Lietuvos ryto” publikacijos apie mero R.Malinausko žmonos paieškas bei publikacija apie jo namą Druskininkuose.

Kalbintas VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas aiškiai suirzo, paklaustas, kodėl Komisija priėmė svarstyti teisiškai niekinį Druskininkų savivaldybės administracijos skundą. 

VRK pirmininkas Z.Vaigauskas pyksta

„Druskininkų klausimas” VRK turėjo būti svarstomas gruodžio 9 dieną vykusiame VRK posėdyje. Tačiau, prisidengiant vieno iš darbo grupės narių Justino Žilinsko komandiruote, konstatuota, jog klausimas neparuoštas ir į darbotvarkę nebuvo įtrauktas.

Kalbintas VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas suirzo, paklaustas, kodėl VRK priėmė svarstyti teisiškai niekinį Druskininkų savivaldybės administracijos skundą. 

„Kokia administracija? Prie ko čia administracija? Jie net negali skųsti! Ten skundžia ir tie, ir anie, ten partijos skundžia vienos kitas“, – emocingai kalbėjo Z.Vaigauskas. 

Vėliau Z.Vaigauskas sušvelnėjo: „Ai, va, sako, kad yra, administracija sako, kad skundė. Tai mums nesvarbu, kas skundžia. Jei yra informacijos apie įstatymų pažeidimą, tai nesvarbu, tai gerai, kad mes tą informaciją gauname.“

VRK pirmininkas padėtį Druskininkuose pavadino „nenormalia“. Anot jo, VRK užversta skundais, o „skundžia visi viską“.  

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Zenonas Vaigauskas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Zenonas Vaigauskas

Paklaustas, ar VRK pasisakys dėl leidinio „Mano Druskininkai“ ir jame spausdinamos galimai politinės reklamos, Z.Vaigauskas atšovė: „Ir jūsų portalas (15min.lt – aut. past.) daug spausdina, irgi gal nežymėtos politinės reklamos, politikų pasisakymus spausdinate. Tai čia irgi galima vertinti. Aš neabejoju, kad ir dėl Rasos Juknevičienės, ir dėl V.Semeškos tekstų bus skundas mums, neabejoju.“

Tačiau perklaustas, iš kur toks užtikrintas žinojimas ir kas tą skundą rašys, jei rašys, Z.Vaigauskas pokalbį pakreipė kita linkme.

VRK turėtų reaguoti

„Kam dirba leidinys „Mano Druskininkai“? Šis klausimas jau seniai atsakytas Žurnalistų etikos inspektoriaus sprendime dėl šio leidinio. Nors tada labai aiškiai buvo nustatyta, jog per laikraščio „Mano Druskininkai“ leidybą buvo vykdyta akivaizdi kampanija, parengta pagal išankstinius nusistatymus ir tenkinant grupinius – politinius interesus. Sprendime taip pat akcentuota, kad Druskininkų savivaldybės institucijos ir įstaigos ne tik nekontroliavo visuomenės informavimo pliuralizmo ir sąžiningos konkurencijos išsaugojimo, kaip įpareigoja Visuomenės informavimo įstatymo 29 straipsnio 2 dalis, bet ėmėsi šiems siekiams priešingų priemonių ir jų įgyvendinimo.

Kam dirba leidinys „Mano Druskininkai“? Šis klausimas jau seniai atsakytas Žurnalistų etikos inspektoriaus sprendime dėl šio leidinio, – situaciją vertina Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Todėl šiandien, artėjančių savivaldos rinkimų išvakarėse, galime vertinti ne tik teisinius šio leidinio gyvavimo aspektus. Svarbiausias dalykas yra šio leidinio sumanytojų, valdytojų, kūrėjų ir rėmėjų politinė kultūra ir požiūris į demokratines vertybes. Mano giliu įsitikinimu, tų žmonių dalyvavimas politiniame šalies gyvenime ir pretenzijos valdyti bent vieną miestą kelią realią grėsmę demokratijai ir laisvai žiniasklaidai. Todėl rinkimų kampaniją prižiūrinti VRK ir kitos situaciją stebinčios organizacijos turi nuolat reaguoti į kiekvieną bandymą kėsintis žlugdyti demokratinius rinkimus nedemokratiniame mieste“, – situaciją Druskininkuose vertina Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Opozicija įžvelgia piktnaudžiavimą tarnyba   

Druskininkų savivaldybės tarybos narys, liberalsąjūdietis Juozas Šarkus teigė, kad „Druskininkų socialdemokratai su meru R.Malinausku priešakyje, turintys absoliučią daugumą esamoje savivaldybės taryboje, tiesiog ciniškai ir akiplėšiškai naudoja rinkimų tikslams esamus administracinius išteklius.

"Tai ir grupinių interesų tenkinimas, pasitelkiant neteisėtai leidžiamą laikraštį „Mano Druskininkai“, ir įvairūs savivaldybės administracijos organizuojami renginiai, apie kuriuos kitų partijų nariai sužino tik po to, kai jie jau būna įvykę, ir spaudimas renginių organizatoriams, kad R.Malinauską ir socialdemokratus išdrįsę kritikuoti bendruomenės nariai bei opozicinių partijų nariai šiuose renginiuose negalėtų dalyvauti. Taigi, ar šioje situacijoje įmanoma kalbėti apie lygias sąlygas visiems rinkimų kampanijos dalyviams?" – klausė J.Šarkus.

Pasak J.Šarkaus, jei šiuos skundus dar rašo ir administracijos direktorė V.Jurgelevičienė savivaldybės administracijos, kaip juridinio asmens, vardu, o šiuos skundus ruošia administracijos juristai, tai jau iš viso yra tyčiojimosi iš įstymų viršūnė.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Juozas Šarkus
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Juozas Šarkus

Vyriausiosios rinkimų komisijos posėdis, kuriame bus nagrinėjami galimi Rinkimų įstatymo pažeidimai Druskininkų savivaldybėje, bus kviečiamas šių metų gruodžio 18 dieną.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Statybininkę Tatjaną Lietuvos pareigūnai siuntė iš šalies, įforminę ją kaip gruziną Gochą

Verslas

Nerijaus Numavičiaus atstovas apie VSD rašte minimą „Vilniaus prekybą“: politikoje nedalyvavome nei tada, nei dabar

Verslas

Po sudaryto kartelio „Senukams“ Latvijoje pritaikytos apsaugos priemonės

Gyvenimas

Saulės vonios: pavojingiausios valandos ir kaip aprūpinti organizmą vitaminu D

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Aktualu

Seimo komitetui liudijęs buvęs premjeras G.Kirkilas: „Atsakiau į visus klausimus“

Aktualu

Europos krepšinio čempionatą Lietuvoje rėmę verslininkai pinigų neskaičiavo, bet juos suskaičiavusi specialistė liko nustebinta

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Yra abejonių dėl šiukšlių kiekio, ar netapsime jas importuojančia šalimi“

Dėl opiatų krizės JAV vis daugiau moterų atsiduria kalėjimuose

24sek

Geros žinios „Neptūnui“: Tomo Delininkaičio trauma nėra rimta

Kultūra

10 faktų apie pirmąją skaityklą po atviru dangumi „Vilnius skaito“

24sek

Kevinui Pangosui – milijoninis pasiūlymas iš Katalonijos

Gyvenimas

Maitinimas šalies ugdymo įstaigose: geriau tvarkosi tos, kurios gamina pačios

24sek

Kauno „Žalgiris“ jau turi pirmąjį pirkinį naujajam sezonui?

Pasaulis kišenėje

Kelionė į magiškų peizažų šalį – Gruziją: kokių suvenyrų parsivežti?

Aktualu

Dėl milijonus mokesčių mokėtojams kainuosiančios sutarties Vyriausybė sprendė slaptai

Vardai

Iglė ir T.Juodsnukis Barselonos metro stotyje uždainavo B.Adamso „Heaven“: paklausykite dueto

Mokslas.IT

Patvirtina: jūros dugne aptiktas vienas didžiausių pasaulio lobių, vertas iki 14,5 mlrd. eurų

Sportas

Atgimstantis profesionalus boksas ir bušido jungia jėgas – turnyrą Kaune stebės šimto šalių žiūrovai

Verslas

Tarp pretendentų į Statybos inspekcijos vadovus – A.Vaitkunskienė, A.Mazuronis

Naujienos

Aktualu

Statybininkę Tatjaną Lietuvos pareigūnai siuntė iš šalies, įforminę ją kaip gruziną Gochą

Verslas

Nerijaus Numavičiaus atstovas apie VSD rašte minimą „Vilniaus prekybą“: politikoje nedalyvavome nei tada, nei dabar

Verslas

Po sudaryto kartelio „Senukams“ Latvijoje pritaikytos apsaugos priemonės

Gyvenimas

Saulės vonios: pavojingiausios valandos ir kaip aprūpinti organizmą vitaminu D

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Aktualu

Seimo komitetui liudijęs buvęs premjeras G.Kirkilas: „Atsakiau į visus klausimus“

Aktualu

Europos krepšinio čempionatą Lietuvoje rėmę verslininkai pinigų neskaičiavo, bet juos suskaičiavusi specialistė liko nustebinta

Patikrinta 15min Verslas

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Yra abejonių dėl šiukšlių kiekio, ar netapsime jas importuojančia šalimi“

Dėl opiatų krizės JAV vis daugiau moterų atsiduria kalėjimuose

24sek

Geros žinios „Neptūnui“: Tomo Delininkaičio trauma nėra rimta

Kultūra

10 faktų apie pirmąją skaityklą po atviru dangumi „Vilnius skaito“

24sek

Kevinui Pangosui – milijoninis pasiūlymas iš Katalonijos

Gyvenimas

Maitinimas šalies ugdymo įstaigose: geriau tvarkosi tos, kurios gamina pačios

24sek

Kauno „Žalgiris“ jau turi pirmąjį pirkinį naujajam sezonui?

Pasaulis kišenėje

Kelionė į magiškų peizažų šalį – Gruziją: kokių suvenyrų parsivežti?

Aktualu

Dėl milijonus mokesčių mokėtojams kainuosiančios sutarties Vyriausybė sprendė slaptai

Vardai

Iglė ir T.Juodsnukis Barselonos metro stotyje uždainavo B.Adamso „Heaven“: paklausykite dueto

Mokslas.IT

Patvirtina: jūros dugne aptiktas vienas didžiausių pasaulio lobių, vertas iki 14,5 mlrd. eurų

Sportas

Atgimstantis profesionalus boksas ir bušido jungia jėgas – turnyrą Kaune stebės šimto šalių žiūrovai

Verslas

Tarp pretendentų į Statybos inspekcijos vadovus – A.Vaitkunskienė, A.Mazuronis

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Melga

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min