Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 29d. 15:34

Dviguba pilietybė: Lietuvis Vitalijus Argentinoje jaučiasi laisviau už vietinius (3)

Medžiotojai  maurojimu bandė suvilioti elnių pateles
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Vitalijus Motikas

Vitalijus Motikas beveik dešimtmetį gyvena Argentinoje – paslaptingame ir vaizdingame miestelyje, kuris garsėja vaiduokliais, burtininkais ir net požeminiu ufonautų miestu. Pilietybės klausimas iš jo pusės atrodo kiek neįprastai. Pasirodo, Argentinoje lietuviška pilietybė jam suteikia daugiau teisių ir laisvių ten, kur vietiniai turi ne teisę, o prievolę.

Nesureikšminti pilietybės Vitalijus galėjo išmokti dar iš savo šeimos. Jo tėvas pagal kilmę ukrainietis, vedęs lietuvaitę. Tėvas ilgą laiką, vykdamas į savo gimtinę, turėdavo gauti Ukrainos vizą.

Pats Vitalijus kadaise sutiko argentinietę Celestę ir suprato, kad jis gyvena ten, kur gyvena ji. Per pokalbį išsidavė, kad tai nebūtinai turi būti Argentina. Visai galimas dalykas, kad šeima sugalvos apsigyventi Europoje. Gal net Lietuvoje?

Vitalijus su Celeste gyvena Kapilja del Montė miestelyje, kuriame yra apie 18 tūkstančių žmonių ir knibžda įvairiausių ezoterinių salonų, įstaigų ir šventyklų. Vieni už nedidelį mokestį padeda susisiekti su Mergele Marija, dar kiti moko ufonautų ERKS kalbos.

– Ar tokioje visatų ir matmenų maišalynėje pilietybė neatrodo menkas dalykas? Ar ji kartais apie save primena?

– Buvo atvejis, kai Tunise mus apvogė. Tarp pavogto turto buvo ir mūsų pasai. Teisiškai aš turėjau kreiptis į artimiausią Lietuvos ambasadą, kuri man išduotų laikiną pasą. Bet tokia ambasada buvo tik Prancūzijoje. Nuvykti iš Tuniso į Prancūziją be paso negalėjau.

Nežinau, kuo viskas būtų pasibaigę, bet toliau į šią situaciją nesigilinau, nes policija atrado mūsų pasus. Jei būčiau turėjęs dvigubą pilietybę, būčiau galėjęs kreiptis į Argentinos ambasadą Tunise.

Asmeninio albumo nuotr./Vitalijus Argentinoje verda lietuvišką alų
Asmeninio albumo nuotr./Vitalijus Argentinoje verda lietuvišką alų

– Kaip įsitvirtinote Argentinoje? Gal tam padėjo vedybos?

– Kaip gavau vizą? Kai atvykau pirmą kartą, davė vizą šešiems mėnesiams. Vėliau migracijos tarnyba pratęsė dar mėnesiui ir perspėjo, kad kitą kartą jau teks išvykti iš šalies mažiausiai dienai.

Tada dar patarė susituokti. Įdavė lapą, kur nurodė, kokius dokumentus turėčiau pristatyti. Prabėgo gal pusantrų metų. Tai reiškia – metus prabuvau šalyje nelegaliai. Susituokėme. Migracijos tarnyboje vėl išdavė tokį pat lapą ir nurodė, kokius dokumentus pristatyti.

– Ar patyrėte nepatogumų, gyvendamas Argentinoje ir nebūdamas šalies piliečiu?

– Argentinoje nebūdamas piliečiu jokių nepatogumų nepatyriau. Turiu galimybę dalyvauti šalies rinkimuose, bet neturiu prievolės. Argentiniečiai turi prievolę dalyvauti rinkimuose. Išeina, kad šiuo atveju turiu net daugiau teisių už vietinius.

Turiu galimybę dalyvauti šalies rinkimuose, bet neturiu prievolės. Argentiniečiai turi prievolę dalyvauti rinkimuose.

Yra dar keletas dalykų, kur jaučiu pranašumą. Šių metų gruodį šalies valdžia nusprendė privalomai skiepyti piliečius įvairiomis vakcinomis. Žmonės priešinasi tokiems sprendimams, tačiau valdžia grasina, kad nepaklusnieji negalės atnaujinti tapatybės kortelės, paso ir kitų dokumentų.

Jei protestai bus bevaisiai ir toks įstatymas įsigalios, su žmona ieškosime būdų, kaip legaliai išvengti tų skiepų. Svarstėme, gal jai atsisakyti Argentinos pilietybės ir priimti lietuvišką? Tik dar nežinome, kaip tai būtų galima padaryti.

Manome, kad dalis skiepų, kuriuos planuojama padaryti privalomais, nėra deramai ištirti. Galima tik numanyti, kad valdžia sudarė kažkokią sutarti su farmacijos kompanija, gaminančia skiepus.

– Kaip vertinate tai, jog kitą pilietybę priėmę lietuviai automatiškai praranda tą, kurią gavo iš prigimties? O už tam tikrus nuopelnus dvigubą pilietybę įmanoma gauti.

– O kas sprendžia, ar asmuo yra pakankamai nusipelnęs? Kuo mažiau aiškumo nuopelnų vertinime, tuo, man regis, didesnė pagunda korupcijai, tuo didesnis žmonių skaldymas.

– Ar dėl praktinių sumetimų atsisakytumėte Lietuvos pilietybės? Tarkime, jei Argentina pareikalautų priimti jų pilietybę.

– Praktiškai mąstant, Lietuvos pilietybės nenoriu atsisakyti. Esu Argentinoje dėl Celestės. Abu iki šiol šaknų neįleidome čia ir neatmetame galimybės migruoti į Europą. Valstybės daro kaip jos užsimano, o mes gyvename – prisitaikome arba ne.

Asmeninio albumo nuotr./Vitalijus Argentinoje verda lietuvišką alų
Asmeninio albumo nuotr./Vitalijus Argentinoje verda lietuvišką alų

– Turite sveiko maisto kavinę. Kiek lietuviškumo yra čia ir jūsų kasdienybėje?

– Verdu alų pagal senelio pamokymus ir instrukcijas. Išeina geresnis nei aplinkinių aludarių. Per alaus darymo procesą garsiai paleidžiu lietuviškų liaudiškų dainų. Sakau, kad įkraunu alų.

– Ar planuojate ne tik aplankyti giminaičius, bet ir savo ateitį sieti su Lietuva?

– Su draugais jau senokai rengiame projektą. Kaupiame žinias, tačiau greitu metu planuojame pristatyti arbatos gėrimo kultūrą. Tai aprėpia viską – žolelių savybes, gėrimo tradicijas, gydomąsias medžiagas, kalbą, simboliką. Norime autentišką arbatos gėrimo kultūrą pristatyti ne tik Lietuvai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:48
02:04
01:03

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min