Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2018 03 07 /12:11

E.Misiūnas: fiktyviai patekti į šalį padėdavo ir migracijos sistemos darbuotojai

Fiktyviai patekti į Lietuvą padėdavo ir migracijos sistemos darbuotojai, patvirtino vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas. Tokią informaciją trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete pateikė specialiosios tarnybos.
Eimutis Misiūnas
Eimutis Misiūnas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pasak ministro, tarnybos pristatė slaptą pažymą, kurioje buvo įvardintos ir „pilkosios“ migracijos verslui suktis padėjusių migracijos sistemos pareigūnų pavardės.

„Taip, (žinome pavardes – BNS), reikės patikrinti (ar dar dirba – BNS). Kai kurias pavardes, kiek žinau, jie sistemoj ilgokai nedirba, o kitų pavardžių perskaitęs nežinau, reikės pasitikrinti, ar dirba sistemoj“, – po uždaro posėdžio žurnalistams sakė E.Misiūnas.

„Pasižiūrėsime, ar tie asmenys, paminėti pažymoje, konkrečiai dirba sistemoje. Tikrai perverčiau, ką pažįstu iš pavardžių, tie asmenys jau senokai nedirba, dar pažiūrėsime, ar (kiti – BNS) dirba vidaus reikalų sistemoje“, – pažymėjo ministras.

Pasak ministro, konkrečiai įstaigos, kuriose dirbo tokie žmonės, neįvardintos, tik nurodoma, kad tai migracijos sektoriaus darbuotojai. Taip pat nėra duomenų, kad už pagalbą fiktyvios migracijos tarpininkams jiems būtų buvę atlyginta.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Eilės prie Migracijos departamento
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Eilės prie Migracijos departamento

„Tokios informacijos (apie gautą atlygį – BNS) nėra, jei tokia informacija būtų, manau, įstaigos reaguotų ir būtų ikiteisminiai tyrimai“, – kalbėjo E.Misiūnas.

Klausiamas, kokią naudą gaudavo minimi darbuotojai, ministras atsakė: „Nėra tokios informacijos, gaudavo, negaudavo, bet jie padėdavo galbūt tokioms įstaigoms ar turėdavo ryšį su tokių įstaigų darbuotojais“.

Į klausimą, ar apie tokius darbuotojų veiksmus žinojo už migracijos kontrolę atsakingų institucijų vadovai, ministras teigė, kad veikimo metodai nebuvo akivaizdūs.

„Tai nėra taip paprasta, kaip nusipirkti obuolius turguje. Niekas taip neveikia atvirai, ir jei taip būtų daroma atvirai, įtaigos, ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, ir policijos imuniteto tarnyba reaguotų, ir tie asmenys būtų labai greit sulaikyti. Veikimo metodai ne tokie atviri, truputėlį paslėpti“, – sakė E.Misiūnas.

Seimo NSGK vadovas Vytautas Bakas teigė, kad dabartinė migracijos sistema neša didžiulę naudą fiktyvios migracijos tarpininkams, kurie „aptarnauja žmones, kurie legaliai nepatektų į šalį arba turėtų didelių problemų“.

„Yra „pilkoji“ migracija, yra dalis pareigūnų sistemoj, kurie ją aptarnauja, mes žinome ir pavardes, jos šiandien buvo pristatytos. Ministro paprašiau pasidomėti, ar vis dar tie žmonės dirba, ir artimiausiu metu, jei jie dirba, jų ten neturėtų būti“, – kalbėjo V. Bakas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas

V.Bakas neatsakė, kokias pareigas ėjo „pilkosios“ migracijos tarpininkams talkinę pareigūnai, tik sakė, kad jų buvo „ne vienas, ne du ir ne penki“.

„Pilkosios“ migracijos mastas yra didelis, tarpininkų paslaugomis daugiausiai naudojasi tie, kurie nenori „apsišviesti“, – pabrėžė komiteto vadovas.

Jo teigimu, pavasario sesijoje bus svarstomi teisės aktai, kurie iš esmės keistų situaciją ir pažabotų patekimą į šalį bei Šengeno erdvę prisidengus fiktyviu verslu – tai dažniausia schema.

Ministras papildė informaciją, kad didžiausi migracijos apeinant įstatymus mastai nustatyti 2014–2015 metais ir šiuo metu landos jau beveik uždarytos, nors ne iki galo.

Kiek žmonių prisidengę fiktyvia veikla galėjo patekti į šalį per tą laikotarpį, anot E.Misiūno, yra slapta informacija.

„Ta informacija, baisi informacija, kuri pateikta, yra 2014–2015 metais. Faktas, kad jau 2016–2017 metais metais situacija pasikeitusi, netgi dešimtimis kartų sumažėjusi ir tokių įmonių veikla, ir tokių asmenų prašymų padavimo skaičiai“, – sakė vidaus reikalų ministras.

„Mastas ne toks, koks buvo 2014–2015 metais, tam darė įtaką ir Migracijos departamente įkurtas kontrolės skyrius, taip pat buvo keletas Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisų, dėl fiktyvių įmonių, patvirtinti fiktyvių įmonių požymiai. Buvo patvirtintos priemonės, kurie leido turėti rezultatus, kad ta problema sumažėjusi dešimtimis kartų“, – teigė E.Misiūnas.

„Schema tokia – įkuriamos fiktyvios įmonės, kurios galbūt veiklos nevykdo, o žmonės gauna leidimą gyventi Lietuvoje ir keliauja po visą Šengeno erdvę. Tokių situacijų 2017 metais iš esmės yra vienetai, situacija kontroliuojama, procedūros taisomos“, – kalbėjo Vidaus reikalų ministerijos vadovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Huawei FreeBuds 6i“ – iki 100 eurų kainuojančios belaidės ausinės
Reklama
Vaikų vasaros atostogoms įsibėgėjant, „Telia Play“ kino rekomendacijos vaikams ir visai šeimai
Reklama
„Įspūdžiai išliko visam gyvenimui“: TV bokštas kviečia pasivaikščioti 170 metrų aukštyje
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?