Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Edwardas Lucasas: rusai naudoja tą patį scenarijų ir Baltijos šalyse – kuriama įtampa tarp rusų ir vietos gyventojų

Edwardas Lucasas
BFL/Edgaro Anisimenko nuotr. / Edwardas Lucasas
Šaltinis: 15min
0
A A

Britų savaitraščio „The Economist“ tarptautinio skyriaus redaktorius Edwardas Lucasas mano, kad dalis Ukrainos – jau prarasta. Apžvalgininkas teigia, kad Ukrainos tikėjimas Vakarais gali tapti didžiausiu visų laikų nusivylimu.

„Tai yra kur kas blogiau, nei aš kada tikėjausi, – sekmadienį specialiai „Info TV“ laidai, skirtai įvykiams Ukrainoje, sakė E.Lucasas. – Tikėjausi, kad Rusija kišis į Ukrainos reikalus, bet maniau, kad turėsime ramesnį periodą, kol naujoji Ukrainos Vyriausybė normalizuos padėtį šalyje. Taip nutiko po Oranžinės revoliucijos, tada Ukrainos žmonės tiesiog stovėjo gatvėje ir laukė, kuo viskas baigsis. Rusai galėjo daryti įtaką bei gauti ko jiems reikia kitais keliais. Šį kartą viskas nutiko kitaip, šį kartą rusai elgiasi kitaip ir tai kelia didelį nerimą.“

Ukrainiečiams dabar labai sunku – jei jie stos į mūšį – bus nugalėti, jeigu nieko nedarys, rusai okupuos jų šalį.

E.Lucasas pabrėžė, kad nerimą kelia ir labai silpnas Vakarų atsakas. Apžvalgininkas pabrėžė Rusijos veiksmų nevadinantis invazija, okupacija ir aneksija, kol nėra iššautas nė vienas karinis šūvis.

„Bet akivaizdu, kad rusai gali nesustoti Kryme, jau yra provokacijų ir kitose Ukrainos dalyse, tad ukrainiečiams dabar labai sunku – jei jie stos į mūšį – bus nugalėti, jeigu nieko nedarys, rusai okupuos jų šalį. Situacija Ukrainoje primena padėtį Baltijos šalyse 1991 metais. Tikrai nežinočiau, ką patarti Ukrainai, kokį kelią jai pasirinkti. Ukraina vis dar tiki tarptautine bendruomene ir tai gali būti didžiausias visų laikų nusivylimas“, – pabrėžė apžvalgininkas.

„Rusai mano, kad Vakarai nusiteikę nerimtai, bijau, jie neklysta“

Žurnalistas teigė, kad tai, kas vyksta, jau galima laikyti karo padėtimi, – Krymas yra faktiškai atskirtas, rusų pajėgos dislokuotos – tai labai primena Pietų Osetiją, kuri buvo atkirsta panašiu būdu.

Vakarų reakcija neadekvati jau daugelį metų, ir tai tik paskutinis pavyzdys.

E.Lucasas priminė, kad tada buvo dalijami rusiški pasai, kurie turėjo tapti dar vienu pasiteisinimu rusams – tuomet rusai pradėjo provokacijas ir pasakė, kad gina rusų interesus. Taip prasidėjo intervencija.

„Vakarai tada pasakė: „Labai blogai, taip nedarykite.“ O rusai tiesiog atsakė: „Jau per vėlu.“ Šį kartą viskas vyksta panašiai. Vakarų reakcija neadekvati jau daugelį metų, ir tai tik paskutinis pavyzdys. Vakarai nebesupranta, kas vyksta Rytuose. Mes daug padarėme plėsdami NATO ir Europos Sąjungą, bet sustojome per anksti. Reikėjo jau po Oranžinės revoliucijos Ukrainai pateikti labai rimtą pasiūlymą. Mums su Ukraina labai nepasisekė, nors Europai tai labai svarbi šalis. Mes visiškai nuvertinome Rusijos norą Ukrainą grąžinti į 1990-uosius. Rusai mano, kad Vakarai nusiteikę nerimtai, ir bijau – jie neklysta“, – pabrėžė apžvalgininkas.

Rusijos scenarijus – vis tas pats

Jo teigimu, visoms savo įtakoje buvusioms šalims, taip pat ir Baltijos valstybėms, Rusija naudoja tą patį scenarijų: kuriama įtampa tarp rusakalbių ir vietos gyventojų.

„Tai mes matėme Estijoje, Latvijoje. Konfliktai eskaluojami, jie tampa tramplinu Rusijos įsikišimui. Iš diplomatinių šaltinių girdėjau, kad yra planas sustiprinti Vakarų karinių jėgų matomumą vadinamosiose buferinėse valstybėse. Taigi, nenustebkite, jei pakėlę galvas matysite daugiau karinių lėktuvų“, – sakė jis.

Apžvalgininkas pridūrė manantis, kad dalis Ukrainos – jau prarasta.

„Padėtis Moldovoje ir Gruzijoje kelia nerimą, bet atsirado daugiau supratimo, ką gali Rusija. Tai gerai, bet kartu ir labai blogai“, – įsitikinęs E.Lucasas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min