Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 12d. 16:28

EK ragina Rusiją bendradarbiauti tiriant Sausio 13-osios bylą

Gėlių padėjimo ant žuvusiųjų Laisvės gynėjų kapų Antakalnio kapinėse ceremonija.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Gėlių padėjimo ant žuvusiųjų Laisvės gynėjų kapų Antakalnio kapinėse ceremonija.

Europos Komisija (EK) ragina Rusiją bendradarbiauti tiriant su 1991 metų sausio 13-osios įvykiais susijusias bylas.

„Reiškiame užuojautą dėl tragiškų žūčių per 1991 metų įvykius ir pripažįstame, kad dėl tų įvykių dar vykdomi baudžiamieji tyrimai. Europos Komisija ragina Rusiją veiksmingai bendradarbiauti, kad teismai galėtų patenkinamai išspręsti iki šiol nebaigtas bylas“, – BNS pirmadienį sakė EK atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovas Jurgis Vilčinskas.

Pasak jo, Europos Sąjunga (ES), kalbėdama su Rusija, primena šį klausimą.

„Veiksmingas bendradarbiavimas baudžiamosios teisės klausimais yra reguliariai aptariamas ES ir Rusijos aukšto lygio susitikimuose, pastarąjį kartą – Teisingumo, laisvės ir saugumo nuolatinės partnerystės taryboje Paryžiuje spalio mėnesį“, – teigė J.Vilčinskas.

2008-ųjų gegužės mėnesį Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai sutarė pradėti derybas su Rusija dėl naujos strateginės partnerystės sutarties, įtraukdami į mandatą ir Lietuvos iškeltus reikalavimus.

Balandžio pabaigoje Lietuva blokavo derybų su Rusija pradžią, pasiūlydama prie derybų mandato keturias deklaracijas – dėl Lietuvai nutrūkusio tiekimo naftotiekiu „Družba“, įšaldytų konfliktų Gruzijoje ir Moldovoje sprendimo, bendradarbiavimo tiriant Sausio 13-osios įvykių bei Medininkų žudynių bylas ir dėl pagalbos tremtiniams, grįžtantiems į tris Baltijos valstybes.

1999-aisiais aktyvūs perversmo dalyviai, Lietuvoje veikusios prosovietinės kompartijos nariai Mykolas Burokevičius, Juozas Jarmalavičius, Juozas Kuolelis, Leonas Bartoševičius, Jaroslavas Prokopovičius bei kiti buvo nuteisti už aktyvų dalyvavimą antivalstybinėje veikloje, viešus raginimus pažeisti Lietuvos suverenitetą ir nuversti teisėtą valdžią.

Daugelis kitų 1991 metų sausio 13-sios bylos kaltinamųjų, tarp jų – ir nuteistasis S.Mickevičius, išvengė bausmės, nes pasislėpė nuo Lietuvos teisėsaugos Rusijoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje.

Praėjus beveik metams nuo Lietuvos valstybingumo atkūrimo, 1991 metų sausio 13-osios naktį 14 žmonių žuvo ir šimtai buvo sužeisti per sovietų okupacinės kariuomenės ir KGB mėginimą įvykdyti perversmą.

Sausio 13-oji Lietuvoje tradiciškai minima kaip Laisvės gynėjų diena.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:21
00:57
00:52

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Interviu
Parašykite atsiliepimą apie 15min