TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ekonomiją suvalgė dujų kainos

Mieste pradėjus važinėti gamtinėmis dujomis varomiems autobusams manyta, kad jų nuvažiuotas kilometras, lyginant su įprastais autobusais, bus pigesnis 20 ct, tačiau dėl didelio dujų akcizo autobusai pigiau nevažiuoja.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Mieste pradėjus važinėti gamtinėmis dujomis varomiems autobusams manyta, kad jų nuvažiuotas kilometras, lyginant su įprastais autobusais, bus pigesnis 20 ct, tačiau dėl didelio dujų akcizo autobusai pigiau nevažiuoja.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Sostinės gatves iki liepos 1-osios turi pasiekti paskutinė 30-ies gamtinėmis dujomis varomų autobusų siunta. Specialistai projektą giria, tačiau tikina, kad laimima tik ekologine prasme, mat visą ekonominį naujų autobusų efektą suryja didžiulis dujų akcizas.

Šiuo metu mieste kursuoja 40 suslėgtomis gamtinėmis dujomis varomų autobusų, 30 ruošiama techninei apžiūrai. Dar 30 sostinės autobusų parką turi pasiekti iki liepos 1 dienos.

Pernai pristatant gamtinėmis dujomis „maitinamus“ autobusus tikėtasi, kad jų nuvažiuotas kilometras bus 20-čia centų pigesnis už dyzelinių autobusų. Taip ketinta sutaupyti. 11 mln. Lt vertės projektui artėjant prie finišo tiesiosios aiškėja, kad autobusai naudingi tik oro taršos mažinimui, o sutaupyti degalų sąnaudų beveik nepavyksta.

„Kubinis metras dujų kainuoja 86 ct, o prie šios kainos pridedamas 71 ct akcizo. Suslėgtų dujų autobusui reikia daugiau nei dyzelino, todėl eksploatacijos kaina išeina ta pati“, – piktinosi „Vilniaus autobusų“ technikos direktorius Juozas Grabys.

Pasak pašnekovo, visoje Europoje akcizas dujoms yra ne didesnis nei 30-40 proc., o Lietuvoje siekia kone 100 proc.

„Visas pasaulis skatina ekologiškus projektus, o pas mus jie – paskutinėje vietoje. Prašėme bent viešajam transportui sumažinti dujų akcizą, tačiau įstatymų pakeitimai stringa koridoriuose, nors meras yra rašęs ne vieną raštą“, – aiškino J.Grabys.

Akcizą gali sumažinti

Akcizo sumažinimui, pasak „Vilniaus autobusų“ atstovo, pritarė visos ministerijos, prieštaravimų negirdėti ir Seime.

„Klausimas dėl gamtinių dujo akcizų buvo svarstomas viename iš Vyriausybės posėdžių. Prieštaravimų tokiam sumanymui kaip ir nėra. Įstatymo pakeitimai turėtų būti priimami tikslinant šalies biudžetą birželio mėnesį, kartu su kitais mokestinių įstatymų pakeitimais“, – „15min“ sakė susisiekimo ministras Eligijus Masiulis.

Anot pašnekovo, svarstoma galimybė sumažinti ir benzino akcizą.

„Tai neturėtų labai pakeisti biudžeto pajamų, prarandama suma iš akcizo galėtų grįžti per didesnį suvartojimą“, – dėstė E.Masiulis.

Seime atskiri įstatymai dėl akcizų mažinimo tiek gamtinėms dujoms, tiek benzinui, pasak susisiekimo ministro, neinicijuoti dėl to, kad jų įsigaliojimas būtų atidėtas pusei metui, o viską norima padaryti kuo greičiau.

Tiria prokurorai

Suslėgtomis gamtinėmis dujomis varomų autobusų projektu domisi ir prokurorai. Aiškinamasi, kodėl konkursą laimėjusios įmonės „Autoidėja“ pasiūlyta 11,4 mln. Lt projekto kaina buvo 7 kartus mažesnė nei konkurentų. „Savivaldybės kontrolieriai nustatė, kad, pasirašant sutartį dėl autobusų modernizavimo, į kainą nebuvo įtraukta techninė transporto priežiūra ir kiti punktai. Taip „Autoidėjos“ siūlyta kaina tapo 7 kartus mažesnė nei konkurentų, o papildomas funkcijos vykdomos už savivaldybės lėšas“, – „15min“ yra sakęs savivaldybės Kontrolės komiteto pirmininkas Algirdas Gricius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min