Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Elektrikai: gamtos stichijų metu šalia elektros tinklo būtina elgtis saugiai

Gamtos stichijos nusiaubta elektrikų įranga
LESTO nuotr. / Gamtos stichijos nusiaubta elektrikų įranga
Šaltinis: 15min
0
A A

Vasaros metu padažnėjus gamtos stichijoms, kurios turi įtakos elektros skirstomojo tinklo būklei ir kelia pavojų žmonių gyvybei, AB LESTO (LESTO) primena apie saugaus elgesio būtinybę. Per pastaruosius dvejus metus dėl neatsargaus elgesio su gamtos stichijų pažeistų elektros oro linijų laidais ar pavojingo priartėjimo prie elektros tinklo įrenginių žuvo 4 asmenys.

Kaip rašoma bendrovės LESTO pranešime, specialistų teigimu, šiltuoju metų laiku dėl gamtos stichijų – aukštos oro temperatūros, gausių liūčių, stipraus vėjo ir perkūnijų – elektros skirstomajame tinkle padažnėja gedimų. Metereologų duomenimis, apie 70 proc. dienų su perkūnija pasitaiko birželio – rugpjūčio mėnesiais. Pavasarį perkūnijos dažnesnės rytinėje Lietuvos dalyje, rudenį – vakarinėje.

„Prasidėjus ganėtinai karštai šių metų vasarai, panašių gamtos stichijų ir jų poveikio elektros tinklui gali pasitaikyti ir šiemet“, – teigia LESTO Dispečerinio valdymo departamento Režimų planavimo skyriaus vadovas Ervinas Pareigis. Jo teigimu, bendrovės specialistai nuolat seka orų prognozes ir planuoja savo veiksmus bei priemones, kurios panaudojamos prasidėjus elektros tiekimo sutrikimams. Tačiau pasak jo, labai svarbu, kad ir patys gyventojai laiku apgenėtų savo želdinius, augančius šalia elektros oro linijų, kad šie audros metu nepažeistų elektros laidų ir jų atramų. Planuodami išvykas, gyventojai turėtų pasidomėti metereologų pranešimais. Visiems būtina žinoti, kaip elgtis užklupus netikėtai liūčiai, perkūnijai ar škvalui, ypatingą dėmesį atkreipiant į elektros tinklo įrenginius.

„Norime priminti gyventojams, kad siaučiant gamtos stichijoms, kyla pavojus žmonių sveikatai, ypač jei jie pavojingu atstumu priartėja prie elektros įrenginių ar oro linijų. Pastebėjus nutrūkusį oro linijos laidą ar elektros linijos atvado laidą, jokiu būdu negalima jo liesti ar priartėti arčiau jo kaip 8 metai, negalima leisti to daryti ir kitiems. Reikia atsiminti, kad rizikinga artintis ir liesti ant elektros laidų užvirtusių medžių ar oro linijų atramų, nes jie taip pat gali būti pavojingi gyvybei“, – sako E. Pareigis.

Bendrovės atstovas primena, kad pastebėjus apgadintus, apsemtus ar kibirkščiuojančius elektros įrenginius, ant gatvės, ant automobilių ir kitur nukritusius laidus, būtina nedelsiant kreiptis pagalbos į LESTO telefonu 1802 arba bendruoju pagalbos telefonu 112. Pavojus gyvybei gali kilti ir stovint arti elektros oro linijų atramų, transformatorinių, elektros energijos paskirstymo punktų, metalinių konstrukcijų, vielinių tvorų.

„Norint išvengti elektros poveikio, kai ant šlapios žemės ar žolės yra nukritęs nutrauktas elektros linijų laidas, būtina eiti smulkiais žingsneliais, laikant koją prie kojos arba reikia šokinėti ant vienos kojos. Jei važiuojant automobiliu ant jo užkristų elektros linijos laidas, būtina sustoti, tačiau iš jo negalima išlipti įprastu būdu. Kad nebūtų sukurta elektros grandinė ir žmogus nepatirtų elektros smūgio, iš automobilio reikia iššokti abiem kojomis“, – pataria E. Pareigis. Anot jo, likus automobilio viduje reikia stengtis nesiliesti prie metalinių detalių.

LESTO atstovo teigimu, siekiant padėti žmogui, nukentėjusiam nuo elektros srovės, būtina laikytis atsargumo. Suteikti pirmąją pagalbą gali tik tie, kas tiksliai žino, kaip tai padaryti. Bet kokiu atveju pirmiausia būtina iškviesti greitąją pagalbą.

„Gamtos stichijų metu ypač pavojinga lauke naudotis elektros prietaisais – žoliapjovėmis, elektriniais pjūklais ar vandens siurbliais ir panašiai. Patariame nesinaudoti elektros prietaisais net esant pastatų viduje, perkūnijos metu patartina nepalikti atvirų langų ir durų“, – primena E. Pareigis.

Lietuvos hidrometeorologų statistiniai duomenys rodo, kad praėjusią vasarą rytiniuose rajonuose iškrito du kartus daugiau kritulių nei 2008 m. ir apie 1,5 karto daugiau nei 2009-aisiais per tą patį laikotarpį. Dienų su perkūnijomis skaičius daugelyje Lietuvos vietų buvo beveik du kartus didesnis nei 2008 ir 2009 metais.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min