Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Biržoje sumažėjo išankstinės elektros kainos kitiems metams

Elektra
BFL nuotr. / Elektra
Šaltinis: 15min
0
A A

Išankstinių elektros sandorių kainos kitiems metams „Nord Pool Spot“ biržoje siekia 38 Eur/MWh ir yra beveik penktadaliu (18 proc.) didesnės nei šių metų vidurkis.

Išankstinės kainos Suomijai, nusakančios prognozes Lietuvai, nuo rugpjūčio mėnesio sumažėjo 6 proc. ir šiuo metu siekia 44 Eur/MWh. „Elektrum Lietuva“ prognozuoja, kad kainų mažėjimo rezervas – išsemtas.

Didesnes kainas „Nord Pool Spot“ biržoje lemia prognozuojama hidrologinė situacija. Šiais metais ji buvo geriausia per paskutiniuosius 70 metų, tad yra labai maža tikimybė, kad tokios pačios sąlygos pasikartos ir kitais metais.

Prognozes Lietuvai geriausiai atspindi kainos Suomijai, kurios yra didesnės nei Estijoje ir likusioje „Nord Pool Spot“ biržos dalyje dėl ribotų elektros perdavimo pajėgumų.

„Išankstinės elektros kainos Suomijai, o kartu ir Lietuvai, sumažėjo nuo 47 Eur/MWh iki 44 Eur/MWh ir daugiau nebeturėtų mažėti.

Išankstinės kainos nusako vidutinę prognozuojamą elektros kainą įmonėms, pirksiančioms elektrą laisvojoje rinkoje, tad dabar yra palankus metas fiksuoti kainą ir sudaryti elektros energijos pirkimo sutartis kitiems metams.

Tokiu atveju sąskaitos už aktyviąją elektrą kitais metais neturėtų padidėti“, – sako Gatis Junghansas, UAB „Elektrum Lietuva“ direktorius.

Kainos Lietuvoje ir Suomijoje paprastai skiriasi tik du kartus per metus – pavasarį, kai elektra kainuoja pigiau Lietuvos kainų zonoje dėl elektros, pagamintos kaimyninių šalių hidroelektrinėse, gausos, ir vasarą, kai elektra brangesnė Lietuvoje dėl perdavimo jungčių ribotumų.

„Labiausiai elektros kainas gali paveikti veiksniai už Baltijos šalių ribų. Visų pirma, tai hidrologinė situacija Skandinavijos šalyse, tuomet CO2 emisijos kvotų kainos, kurios šiuo metu yra istoriškai žemiausios, bet gali kilti dėl politinių priežasčių.

Taip pat svarbu įvertinti tai, kad išankstinių elektros sandorių kainos paremtos planuojant, kad Skandinavijos šalių atominės elektrinės dirbs 100 proc. pajėgumu. Jei kas nors nutiktų arba pajėgumai sumažėtų, kainos biržoje pasikeistų“, – pasakojo G. Junghansas.
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Elektros kaina
Parašykite atsiliepimą apie 15min