Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Elgetavo dėl neeilinės patirties

 M.Bernotas neslėpė, jog po eksperimento jo požiūris į elgetas pasikeitė iš esmės – vaikinas savo kailiu įsitikino, jog išmaldos prašymas yra sunkus ir pavojų kupinas užsiėmimas.
A.Koroliovo nuotr. / M.Bernotas neslėpė, jog po eksperimento jo požiūris į elgetas pasikeitė iš esmės – vaikinas savo kailiu įsitikino, jog išmaldos prašymas yra sunkus ir pavojų kupinas užsiėmimas.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kas gali priversti jauną ir sveiką jaunuolį nugalėti gėdą ir ištiesus ranką, praeivių prašyti išmaldos? Dėl prarasto darbo pradėjęs kankinti pinigų stygius? Gurgiantis pilvas? Nebūtinai, elgetavimui galima ryžtis ir dėl smalsumo.

Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių mokslų fakultete į verslo administravimo paslaptis besigilinantis Mindaugas Bernotas išmaldos prašančią ranką ištiesė savo noru.

22 metų studentas, sociologijos paskaitos metu gavęs užduotį atlikti eksperimentą, nutarė padaryti tai, ko tikrai nepamirš visą gyvenimą. Marškiniais ir liemene pasipuošęs jaunuolis, į rankas pasiėmęs iš popieriaus suklijuotą dėžutę, sekmadienio rytą stoviniavo prie Senamiestyje esančios Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros bazilikos.

„Draugai netikėjo, kad aš išdrįsiu. Aš pats irgi šiek tiek abejojau. Bet nugalėjau savo baimes ir ryžausi“, – pasakojo iš Joniškio kilęs jaunuolis.

Šiek tiek jaudindamasis dėl savo saugumo, KTU antrakursis į pagalbą pasikvietė kelis draugus. Kaip paaiškėjo vėliau – grėsmė eksperimentą atlikusiam jaunuoliui, nežinančiam nerašytų benamių įstatymų, tikrai buvo iškilusi.

Eksperimentą M.Bernotas pradėjo ryte, 9.45 val. Jaunuolis, elgetavęs lygiai valandą, pasakojo, jog pats to nežinodamas pasirinko puikų laiką išmaldos prašymui. „Kai aš elgetavau, iš pradžių viena žmonių masė išėjo iš bažnyčios, o paskui kita atėjo“, – trumpai paaiškino studentas.

Jaunuolis prisiminė iškart pajutęs į jį įsmigusius aplink pinigus kaulijančių elgetų žvilgsnius: „Viena senolė bambėjo ir tikrai matėsi, kad buvo labai pikta. Buvo labai nejauku, kai keli benamiai aplink mane pradėjo sukti ratus“.

Per valandą – iki 20 litų

Vis tik M.Bernotas galėjo jaustis gana ramus, mat dar prieš eksperimento pradžią spėjo susibičiuliauti su prie minėtos arkikatedros bazilikos nuolat „dirbančiu“ elgeta. Orlandu prisistatęs barzdotas vyras jaunuolį tikino išmaldos prašantis jau 14 metų.

„Jis pasakojo, kad elgetauti pradėjo gimus sūnui. Ties ta bazilika buvo būtent jo teritorija. Išmaldos prašytojas tvirtino, kad daugelis žmonių jį puikiai pažįsta ir noriai aukoja. Orlandas taip pat pasakojo, kad savo teritoriją jam kartais tenka ginti kumščiais ar net pagaliais“, – teigė M.Bernotas.

Orlandas, paklaustas apie savo uždarbį, jaunuoliui pasakojo per valandą surenkantis nuo 5 iki 10 Lt. Tiesa, kai sekasi, suma kartais išauga ir iki 20 Lt. Pasak M.Bernoto, jį labiausiai nustebino Orlando žodžiai, jog elgetą labiausiai pradžiugina atvejai, kai žmonės paaukoja gero maisto. Lyg tyčia matant studentui viena moteris Orlandui atnešė nemažą gabalą kumpio, kurį elgeta priėmė su džiaugsmu.

Gavo dvi dviejų litų monetas

„Šeši litai ir trisdešimt centų“, – šyptelėjo studentas, paklaustas apie savo uždarbį per valandą, kai jis ragavo elgetos duonos. M.Bernotas tvirtino buvęs gana pasyvus pinigų kaulytojas. Priešingu atveju, anot eksperimentatoriaus, uždarbis galėjo būti ir didesnis. Studento dėžutėje per vieną valandą atsidūrė dvi dviejų litų bei daug smulkesnių monetų.

„Daugiausiai aukojo vidutinio amžiaus žmonės. Buvo ir viena jauna mergina. Kai vienas vyras paklausė, kokiam tikslui renku pinigus ir aš jam neatsakiau, o jis net supyko. Šiaip galvojau, kad bus blogiau, bet viskas vyko tikrai sklandžiai“, – apibendrindamas prie arkikatedros bazilikos praleistą valandą, pareiškė M.Bernotas.

Policijos komentaras

Kauno centro policijos komisariato viršininko pavaduotojas Danas Česnauskas: "Laikas nuo laiko mes imamės akcijų, susijusių su elgetomis. Jas organizuojame ne tam, kad juos išvaikytume, o tam, kad elgetoms suteiktume kuo daugiau reikalingos informacijos. Paaiškiname, kur yra nakvynės namai, pasakome, kur jie gali nemokamai pavalgyti ir išsiaiškiname, ar jiems yra rimtas reikalas elgetauti. Pasitaiko, kad jie net nežino, jog jiems priklauso pašalpa. Aišku, yra ir tokių,  kurie elgetauja tam, kad prisidurtų prie algos ar netgi tam, kad sutaupytų anūkui skirtam kompiuteriui. Kauno centre išmaldos nuolatos prašo bent 8 elgetos".

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min