Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiaulių „Elnio“ gamyklos prikėlimas: investicijos – dabar, sveikata – vėliau?

Buvusi „Elnio“ gamykla
Vadimo Simutkino nuotr. / Buvusi „Elnio“ gamykla
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šiaulių miesto savivaldybės taryba praėjusios savaitės posėdyje svarstė trijų politikų teikiamą sprendimo projektą, kuriuo Savivaldybės administracija būtų įpareigota ištirti buvusio fabriko „Elnias“ pastatą, skirtą Menų inkubatoriaus investiciniam projektui įgyvendinti, dėl taršos. Kaip rodo ankstesni pačios teritorijos grunto tyrimai, jis užterštas didžiuliais kiekiais vėžį sukelti galinčių teršalų, likusių po fabriko veiklos. Bet europinėms lėšoms apakinus skubama Menų inkubatoriaus projektą įgyvendinti, o šiauliečių sveikata lieka paskutinėje vietoje.

Siūlė atlikti tyrimą

Trys Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nariai Aurimas Nausėda, Stasys Tumėnas ir Artūras Visockas praėjusią savaitę posėdžiui teikė sprendimo projektą, kuriuo Savivaldybės administracija būtų įpareigota užsakyti Menų inkubatoriui numatyto pastato taršos tyrimus.

Kaip parodė anksčiau atlikti pačios buvusio „Elnio“ fabriko teritorijos tyrimai, gruntas ir požeminiai vandenys yra stipriai užteršti vėžį sukelti galinčiais teršalais, likusiais po odų pramonės, tačiau projektą stumianti miesto valdžia pastato tyrimo atlikti nenori.

Svarstant šį klausimą politikų nuomonės stipriai išsiskyrė. Pristatydamas projektą A. Nausėda teigė, kad trūksta duomenų dėl pastato užterštumo lygio. „Tyrimas turėtų parodyti, ar tokio pastato reikia, gal jis sugrius, kaip pastatas Rygoje, ir įvyks nelaimė“, – iš tribūnos kalbėjo politikas.

Kėlė daug klausimų

Buvęs miesto meras, Tarybos narys Vytautas Juškus kėlė klausimą ir dėl kitų mieste esančių objektų. Ant galimai užteršto grunto yra pastatyti prekybos centrai „Bruklinas“ ir „Tilžė“, taip pat sveikatingumo centras „Impuls“. „Jie pastatyti ant tokio pat grunto, kodėl apsiribojama tik vienu objektu?“ – teiravosi ne vieną kadenciją miesto taryboje esantis politikas.

Prekybos centrai „Bruklinas“ ir „Tilžė“, sveikatingumo centras „Impuls“ taip pat gali būti pastatyti ant užteršto grunto.

„Kaip parodė Aplinkos ministerijos pranešimai, būtent ši teritorija yra viena iš labiausiai užterštų vietų, o gruntas turės būti sandėliuojamas „Toksika“ teritorijoje“, – teigė A. Nausėda.

Kita tarybos narė Angelė Kavaliauskienė abejojo, ar verta atlikti papildomą tyrimą, kai yra užsakytas visos teritorijos tyrimas. Su tuo sutiko ir kitas buvęs miesto meras, tarybos narys Alfredas Lankauskas.

„Kai buvo tiriama Zoknių teritorija, vieninga ekspertų nuomonė buvo – neverta daryti taškinio tyrimo. Kas iš to, kad čia ištirsime, o už penkiolikos metrų nežinosime, kas vyksta. Būtina atlikti kompleksišką tyrimą“, – svarstė A. Lankauskas.

Projekto ateitis miglota

Įsismarkavus pasisakymams, tarybos narys, buvęs miesto meras Genadijus Mikšys, iš kurio bendrapartiečio Menų inkubatoriui skirtas pastatas buvo nupirktas iš mokesčių mokėtojų lėšų, išrėžė: „Jaučiuosi kaip klounadoje – vienas pranešinėja, du klausinėja, mes kaip cirke viską stebime. Gal baikime tai“, – siūlė politikas.

Jaučiuosi kaip klounadoje – vienas pranešinėja, du klausinėja, mes kaip cirke viską stebime, - rėžė buvęs meras.

Kiti politikai iš viso abejojo, ar verta atlikti tyrimą ir leisti pinigus, kai pats Menų inkubatoriaus projektas yra pakibęs ant plauko – statybų termino pabaiga yra 2015 m. spalis, o iki šiol nėra net rangovo, kuris užsiimtų statybomis.

Tarybos narė, praktikuojanti medikė Birutė Paplauskienė tikino, kad mediko praktikoje yra susidūrusi su nuo Zoknių užterštumo nukentėjusiais vaikais ir siūlė priimti sprendimo projektą, kad ateityje būtų išvengta galimų apsinuodijimų. „Jei po kurio laiko atsiras kad ir vienas kitas apsinuodijęs nuo Menų inkubatoriaus, tai guls ant mūsų sąžinės“, – apeliavo politikė.

Prašė pertraukos

Netylant diskusijoms, „Tvarkos ir teisingumo“ partijai priklausantis tarybos narys Vidmantas Japertas frakcijos vardu paprašė pertraukos. Neoficialiai kalbama, kad šis politikas galimai yra labiausiai suinteresuotas Menų inkubatoriaus projekto įgyvendinimu, nes jo valdomos statybinių medžiagų parduotuvės galimai turėjo tiekti statybines medžiagas šio projekto statyboms, tačiau viešasis konkursas buvo nutrauktas išaiškėjus šioms aplinkybėms.

Po pertraukos politikas prašė Savivaldybės administracijos užtikrinti, kad ateityje nebūtų kliudoma šio projekto įgyvendinimui. „Priimti ankstesni tarybos sprendimai šį projektą įgyvendinti, Ūkio ministerija skyrė finansavimą. Mano nuomone, tai dar vienas desperatiškas bandymas neleisti tarybai įgyvendinti anksčiau priimtų procesų, gal tik patenkinant savo ego. Tai destruktyvus sprendimas“, – kalbėjo politikas.

Su europiniais pinigais būtų lengviau pastatyti, be europinių – nugriauti, - juokavo meras.

Po šio pasisakymo Socialdemokratų frakcija pasiūlė sprendimo projektą atidėti. Balsų dauguma šis siūlymas buvo priimtas. „Tikėkime, kad pranešėjai nebesiryš klausimo vėl įtraukti“, – po balsavimo reziumavo posėdžio pirmininkas meras Justinas Sartauskas.

Europinės lėšos

„Tvarkietis“ A. Lankauskas po balsavimo teiravosi, kas būtų brangiau – pastatyti Menų inkubatorių, ar nugriauti pastatą. J. Sartauskas iš karto atsakė: „Su europiniais pinigais būtų lengviau pastatyti, be europinių – nugriauti“, – šypsodamasis replikavo meras.

Vienas iš minėto sprendimo projekto teikėjų, nepriklausomas Tarybos narys A. Visockas pareiškė, kad taršos tyrimas, jo nuomone, galimai blokuojamas, jog į viešumą neišlįstų pastato užterštumas. „Gal aplinkos ministras galėtų pasikalbėti su savo partijos kolegomis iš Šiaulių, kad tokie tyrimai neatrodo juokingai ir juos būtina atlikti“, – replikavo A. Visockas.

Posėdyje dalyvavusi „tvarkietė“, aplinkos viceministre dirbanti Šiaulių miesto tarybos narė Daiva Matonienė į šias replikas atsakė, kad ministerija yra skyrusi finansavimą atlikti visos buvusio fabriko „Elnias“ teritorijos valymui. „Jei kalbamės kaip aklas su kurčiu, tai labai negerai“, – diskusijas užbaigė viceministrė.

„Šiaulių naujienos“
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min