Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Energetikos ministerija: EK gali įpareigoti grąžinti valstybei „NDX energijos“ įnašą į LEO LT

Arvydas Sekmokas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Arvydas Sekmokas
Šaltinis: BNS
0
A A

Jei paaiškėtų, kad steigiant nacionalinę energetikos bendrovę LEO LT privataus kapitalo bendrovė „NDX energija“ dėl neteisingo jos įnašo įvertinimo gavo per didelę akcijų dalį, tai būtų laikoma valstybės pagalba. Todėl Europos Komisija gali įpareigoti ją sugrąžinti Lietuvos valstybei.

Pagal ES teisę neteisėtai gauta valstybės pagalba grąžinama arba už ją primokama.  Tokia išvadą daro teisininkai, parengę atsakymus Europos Komisijai dėl LEO LT steigimo sandorio, įmonių vertės nustatymo bei VST privatizavimo, BNS pranešė energetikos ministro atstovas spaudai Kęstutis Jauniškis.

„Vyriausybė atsižvelgs į Europos Komisijos išvadas, ir jei bus nustatyta, jog LEO LT buvo galimai sukurta pažeidžiant Europos Bendrijos steigimo sutarties reikalavimus, arba jei bus nustatyta, jog buvo suteikta neteisėta valstybės pagalba, valstybė imsis priemonių situacijai ištaisyti ir vertins neteisėtai suteiktos valstybės pagalbos grąžinimo sąlygas“, – rašoma išvadose.

Ūkio ir Energetikos ministerijos trečiadienį išsiuntė atsakymą Europos Komisijai, paprašiusiai Vyriausybės pateikti jai išsamią papildomą informaciją apie LEO LT steigimo sandorio struktūrą, įmonių vertės nustatymą bei VST privatizavimą ir įmonės plėtrą 2003-2007 metais.

Europos Komisija bendrovės LEO LT steigimo aplinkybėmis europarlamentarės Onos Juknevičienės prašymu susidomėjo pernai vasarą.

77 proc. Vakarų skirstomųjų tinklų akcijų paketas 2003 metais privatizuotas už 539,8 mln. litų, o 2008 metų sandoryje 97 proc. paketas įvertintas jau 2,734 mlrd. litų.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas antradienį pareiškė, kad VST turto ir veiklos vertinimas lems, kokia dalis įnašo kuriant LEO LT bus grąžinta privačiai akcininkei „NDX energijai.“

„VST (tuometiniai Vakarų skirstomieji tinklai - BNS) buvo privatizuojami pačios įmonės lėšomis, kas prieštaravo tada veikusiems įstatymams - tokia yra teisininkų išvada, ir būtent remiantis šia išvada mes norime pradėti vertinimo procesą. Ji yra labiausiai prasiskolinusi įmonė, tai rodo finansinės ataskaitos. Be to, kelia klausimų įmonės techninė būklė, kuri, ekspertų vertinimu, yra prastesnė nei Rytų skirstomųjų tinklų ar „Lietuvos energijos“, – Lietuvos radijo laidoje „Dienos tema“ antradienį sakė A.Sekmokas.

Anot jo, ruošiantis likviduoti LEO LT, teisininkai ir analitikai vertina visą procesą – VST privatizavimą, trijų įmonių turto perkainojimą, jo pagrindu padidintus elektros tarifus, taip pat įmonių vertinimą atsižvelgiant į būsimus pinigų srautus.

A.Sekmokas dar kartą pakartojo, kad Vyriausybei nepriimtinas restitucijos kelias, kai „NDX energijai“ būtų grąžintos VST akcijos ir maždaug 608 mln. litų dividendų, kuriuos VST sumokėjo pernai liepą didžiausiai savo akcininkei LEO LT.

„Aš manau, būtų labai patrauklus kelias, jeigu „NDX energijai“ būtų grąžintos VST akcijos ir dar sumokėta 600 mln. litų. Dabar, esant finansinėse rinkose tokia situacijai, 600 mln. litų yra visiškai kita vertė negu kad buvo kažkada. Antra, iš tikrųjų 600 mln. litų grąžinimas nebūtų visiškai pagrįstas, kadangi tie 600 mln. litų dividendų buvo išmokėti tada, kai VST jau buvo LEO LT dalimi. Tai yra teisinis ir finansinis klausimas, į kurį atsakys ekspertai. Todėl ir einama tuo keliu - atskirti Kauno hidroelektrinę ir Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę, tada įvertinus turtą būtų rengiami sprendimai dėl turto padalijimo“, – kalbėjo energetikos ministras.

LEO LT buvo įsteigta pernai gegužę, sujungus valstybės valdomas įmones „Lietuvos energija“ ir RST bei privataus kapitalo bendrovę VST, kurią valdė „NDX energija.“

 Vyriausybė valdo 61,7 proc., „NDX energija“ – 38,3 proc. LEO LT akcijų.
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min