Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Energetikos ministerija: „Lietuvos dujų“ vadovai turi trauktis

Arvydas Sekmokas
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Arvydas Sekmokas
Šaltinis: 15min
0
A A

2011 metų vasario 8 dieną Energetikos ministerija pateikė reikalavimą bendrovei „Lietuvos dujos“ ir jos vadovams nutraukti netinkamus veiksmus bei pašalinti jų pasekmes, teigiama išplatintame pranešime spaudai.

„Lietuvos dujų“ valdybos nariai Valerijus Golubevas ir Kirilas Seleznevas kartu yra ir „Gazprom“ valdybos nariai, atstovaujantys „Gazprom“ interesams. V.Golubevas įvardijo, kad „Gazprom“ Lietuvai nustatė aukštesnes dujų kainas nei Latvijai ir Estijai. Tai yra akivaizdus interesų kofliktas, kuris lėmė, kad „Lietuvos dujos“ pakluso „Gazprom“ vienašališkai primestoms dujų kainoms ir tiekimo sąlygoms, teigiama pranešime spaudai.

Todėl Energetikos ministerijos pretenzijoje „Lietuvos dujoms“ reikalaujama, kad V.Golubevas ir K.Seleznevas dėl interesų konflikto atsistatydintų iš „Lietuvos dujų“ valdybos.

Antradienį įteiktame reikalavime nurodyta, kad „Lietuvos dujų“ vadovybė nesiderėjo dėl dujų tiekimo kainos ir taip pažeidė įmonės bei Lietuvos vartotojų interesus.

Antradienį įteiktame reikalavime nurodyta, kad „Lietuvos dujų“ vadovybė nesiderėjo dėl dujų tiekimo kainos ir taip pažeidė įmonės bei Lietuvos vartotojų interesus. Dėl to „Lietuvos dujų“ generalinis direktoriusViktorasValentukevičius turiatsistatydinti.

Energetikos ministerija atkreipia dėmesį, kad „Lietuvas dujų“ finansinėse ataskaitose nebuvo teikiama informacija apie gamtinių dujų tranzito į Kaliningrado sritį paslaugos kainą. Ministerija reikalauja, kad tokia informacija būtų pateikta. Tuo siekiama išsiaiškinti, ar dalis šios paslaugos teikimo sąnaudų faktiškai nėra perkeliamos Lietuvos gamtinių dujų vartotojams.

„Mes turime aiškiai įvardyti, kokia padėtis susidarė dujų sektoriuje. Bendrovė „Lietuvos dujos“ nepaiso Lietuvos valstybės, kaip akcininko bei gamtinių dujų vartotojų, interesų ir praktiškai tapo „Gazprom“ filialu. Energetikos ministerija ir toliau imsis visų teisinių priemonių, kad apgintų Lietuvos dujų vartotojus nuo monopolininkų diktato“, – pareiškė energetikos ministras A.Sekmokas.

„Lietuvos dujoms“ nepašalinus netinkamų veiksmų, Energetikos ministerija ketina kreiptis į teismą dėl „Lietuvos dujų“ veiklos tyrimo.

Kiek anksčiau, 2011 m. sausio 25 d., Energetikos ministerija pateikė Europos Komisijai skundą, kuriuo prašoma ištirti galimą „Gazprom“ piktnaudžiavimą dominuojamąja padėtimi.

Lietuvos Respublikai nuosavybės teise priklauso 17,70 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų. Bendrovę  po 2003–2004 metais įvykusio privatizavimo pradėjo kontroliuoti „Gazprom“ (šiuo metu valdo 37,06 proc. akcijų) ir „E.ON Ruhrgas International“ (38,9 proc. akcijų).

2003 m. „E.ON Ruhrgas International“ iš Lietuvos Vyriausybės 34 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų įsigijo už 116 mln. litų. Šiuo metu jų turimų 38,9 proc. akcijų rinkoje vertinami apie 460 mln. litų.

2004 m. „Gazprom“ iš Lietuvos Vyriausybės 34 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų įsigijo už 100 mln. litų. Šiuo metu jų turimi 37,06proc. akcijų rinkoje vertinami apie 440 mln. litų.

Civilinis kodeksas numato pažangią procedūrą dėl juridinio asmens veiklos tyrimo, kuris jau ne kartą buvo taikytas praktiškai. Tai išimtinai civilinis teisinis veiksmas, skirtas akcininkų ir bendrovės interesams apsaugoti nuo neteisėtos vadovybės veiklos. Numatyta, kad  jeigu bendrovė ir jos valdymo organai neištaisys pažeidimų per jiems nustatytą 30 dienų terminą, tyrimas bus perkeltas į teismą.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min