TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Erškėtyno šaltinis Žemaitijos miške pranašauja lietingą rudenį

Erškėtyno kryžių įkalnė
Aldonos Aleksėjūnienės nuotr. / Erškėtyno kryžių įkalnė
Šaltinis: 15min
0
A A

Iš žemės gelmių Joskaudų miške (Kretingos r.) iš po akmens nuo senovės tryškęs šaltinis, vietos žmonių vadinamas gydomuoju, po rekordinės šiųmetės liepos mėnesio kaitros išseko ir dar neatsigavo.

Todėl šaltinio vandens sankaupai įrengtas šulinys – iki šiol tebėra tuščias. Nei nuvargusių akių praplausi, nei atsigersi, taigi – ir  ypatingos poveikio galios – nepajusi. 

„Jei šulinėlis dabar, vasarą, sausas, tai liudija būsiant  lietingą šiųmetį rudenį. Ši daugiamečių stebėjimų išvada dažniausiai mūsuose pasitvirtina“, – sako kaimo seniūnaitė Vanda Šimkuvienė.

Moteris sako tai dar spėjusi sužinoti ir iš paskutiniojo šią vietą stebukline 1926 metais paskelbusios giliai tikinčios vietos žemaitės Barboros Pocienės palikuonio, kuris šiemet išėjo Anapilin. 

Stato kryžius
   
Bet ir nesuvilgęs lūpų prie išsekusios versmės, pajusi tai, dėl ko išskirtine traukos vieta vidury Darbėnų girininkijos miškų ji tapo ne tik  Romos katalikų tikėjimo žmonėms. Čia jie jau kelis dešimtmečius stato kryžius, atkartodami  šimtmečiais tęsiamą Kryžių kalno (Šiaulių r.) tradiciją.  

Jei šulinėlis dabar, vasarą, sausas, tai liudija būsiant  lietingą šiųmetį rudenį. Ši daugiamečių stebėjimų išvada dažniausiai mūsuose pasitvirtina

Naujausias medinis kryžius, pastatytas visai neseniai, dar stovi su  prie beržų pririštais įtemptais atraminiais  lynais. Meistrai juos paliko, kad vėtros neišjudintų iš šviežiai betonuoto pagrindo. Gal dėkingumo Dievui Kūrėjui simboliu, o gal vilties pasveikti ar įveikti dvasios negalią ženklu pasitarnaus. Kas čia  nuolat ieško  ir atranda atgaivos sielai,  tai – labai svarbu.

Apie šį mitologinio paveldo objektą, vadinamą Erškėtynu, Kretingos savivaldybės interneto svetainėje žinių nedaug. Bet kryptis norintiems aplankyti ir pamatyti, kaip Žemaitijos miško glūdumoje tankėja kryžių įkalnė – nurodyta. Sakraline vadinama vieta yra prie vietinės reikšmės kelio, jungiančio Lazdininkų ir Dimitravo kaimus.

Čia beveik šimtmetį stovi Dievo Motinos garbei pastatyta koplyčia, kasmet sutraukianti šimtus  maldininkų į Gegužines pamaldas ir Sekmines. Tikima, kad  aukojamos šv.Mišios, giesmės ir maldos bei pastatyti kryžiai suteiks malonių ramybės ieškantiesiems. 

Šią sakaralinę vietą  dabar rūpestingai prižiūri vietos gyventoja Irena Kaubrienė. Darbėnų girininkija, kuriai priklauso ši kertinė miškų buveinė, bendruomenės patogumui įrengė stogines. „Parengėme projektą ir europinės paramos lėšomis  Erškėtyną, kaip  lankytojų traukos centrą, sutvarkysime dar patogiau, atnaujinsime suolus, susirinkimų vietą“, – sako V.Šimkuvienė.

Svarbiausia – dvasios ekologija

Pasak seniūnaitės, kad šiame Kretingos krašto miške almančią versmę kryžių įkalnė imtų supti ir ji kasmet tankėtų, nemažai prisidėjo ir buvęs  vietos eigulys Audrius Lubys. Jį už tai  aplinkinių kaimų – Joskaudų, Lazdininkų, Želvių, Kadagynų,Vidmantų – gyventojai  itin gerbia. „Juk ne tik gamtos vertybių saugojimas, ekologija svarbi, dar svarbiau – dvasios ekologijos reikalai“, – sako žmonės.  

Žemaitiją jau savaitę merkiantys lietūs – akivaizdi  šlapio rudens  preliudija, bet keliautojų po šį kraštą,atrodo,tai negąsdina. Nemažai jų sutikti teko ir prie kito pakankamai toli nuo magistralinių kelių nutolusio mitologinio pavedo objekto  Kretingos rajone – Įpilties alkakalnio ir piliakalnio.

Jo pritaikymui turizmo reikmėms taip pat pasinaudota europinės paramos lėšomis, ir lankytojų srautas čia akivaizdžiai didėja. Net ir po saulės laidos pavėsinėse – gyvas vasarotojų klegesys.  

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min