Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 7d. 17:46

Etiketo žinovas išaiškino, ar G.Nausėda privalėjo pasiūlyti skėtį lietaus merkiamam berniukui

Gitanas Nausėda per iškilmingą renginį
LRT transliacijos vaizdo kadras / Gitanas Nausėda per iškilmingą renginį

Lietuvos valstybės dienai skirtame renginyje su skėčiu pasirodęs šalies prezidentas Gitanas Nausėda ir už jo stovėję liūtyje permirkę vienmarškiniai choristai sukėlė nemenkas diskusijas internete. Kaip derėjo pasielgti prezidentui? Etiketo ekspertas Arminas Lydeka sako, kad prezidentas kitos išeities neturėjo, o dėl susiklosčiusios situacijos kaltino renginio organizatorius.

„Renginio organizatoriai neįvertino lietuviškų gamtos sąlygų, nepagalvojo, kad dažnai lietus Lietuvoje lyja, kad galbūt reikalingi apsiaustai arba lietsargiai. Galbūt reikėjo ir pastogę iš anksto numatyti, tai – renginio organizatorių neapsižiūrėjimas ir neatsakingumas“, – kalbėjo A.Lydeka.

Jei prezidentas būtų pasiūlęs savo lietsargį vienam ar keliems choristams, tai, pasak etiketo žinovo, įneštų sumaištį, atimtų laiko ir sugadintų renginį.

„Kaip prezidentas negali atsakyti į visų berniukų visus klausimus, taip prezidentas negali ir vienu savo lietsargiu apdengti, paslėpti nuo lietaus visų choro berniukų.

Kaip prezidentas negali atsakyti į visų berniukų visus klausimus, taip prezidentas negali ir vienu savo lietsargiu apdengti, paslėpti nuo lietaus visų choro berniukų.

Šitoj situacijoj jis neturėjo kito pasirinkimo – nei jam vienam atsisakyti lietsargio ir kartu su berniukais šlapti lietuje, nei jam tuos berniukus kviesti po lietsargiu, nei jam liepti, kad kiekvienam berniukui būtų parūpintas lietsargis, nėra kitos išeities“, – pabrėžė jis.

LRT transliacijos vaizdo kadras/Gitanas Nausėda per iškilmingą renginį
LRT transliacijos vaizdo kadras/Gitanas Nausėda per iškilmingą renginį

O jeigu prezidentas savo lietsargį choristui vis dėlto būtų pasiūlęs?

„Būtų kilęs vajus ir net ne mažesnis, o didesnis“, – kalbėjo A. Lydeka. Tokį pasiūlymą etiketo žinovas vadino „tuščiu populizmu“ ir pridūrė, kad tai problemos neišsprendžia, kadangi prezidentui galioja tam tikri protokoliniai reikalavimai.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Arminas Lydeka
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Arminas Lydeka

„Berniukas šalia stovi ir šlampa, bet reikia suprasti, kad ten tų berniukų visas choras šlampa, tai dabar tik dėl vieno berniuko prezidentas pasirodytų, koks yra geranoriškas, žmogiškas“, – svarstė jis.

A. Lydeka prisiminė atvejį, kai 2013 m. Lietuvoje viešint tuometiniam Izraelio prezidentui Shimonui Peresui, dėmesį patraukė jam skėtį nešusi Dalia Grybauskaitė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Izraelio prezidentas Shimonas Peresas ir Dalia Grybauskaitė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Izraelio prezidentas Shimonas Peresas ir Dalia Grybauskaitė

„Yra tam tikri protokoliniai reikalavimai. Prisiminus, kaip neprotokoliškai Dalia Grybauskaitė pasielgė nešdama lietsargį Izraelio prezidentui. Tų protokolinių reikalavimų galbūt eilinis pilietis nežino. Taip kad renginio organizatorių problemų neperkelkim kitiems žmonėms“, – pabrėžė etiketo ekspertas.

Paklaustas apie situaciją, kai kartu su žmona Austėja Landsbergiene į 2016 m. rinkimus balsuoti atėjęs Gabrielius Landsbergis prie įėjimo ją pamiršo ir nuo lietaus dengėsi pats, A. Lydeka tikino, kad šis atvejis – kitoks.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis su žmona Austėja ir vaikais
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis su žmona Austėja ir vaikais

„Sutuoktinio rangas visada yra toks pat kaip ir oficialaus asmens. Tokioj situacijoj, jeigu prezidentas būtų po lietsargiu, o prezidentienė – ne, prezidentas iš etiketo pusės žvelgiant privalėtų lietsargį atiduoti prezidentienei. Taip būtų pasielgta teisingai“, – kalbėjo jis.

Kritikos prezidentas G.Nausėda sulaukė ir tada, kai šių metų balandžio 17 d. spaudos konferencijoje Simono Daukanto aikštėje, gestų kalbos vertėja, nors ir per šlapdribą, savo darbą atliko be jokios apsaugos. Savo ruožtu, virš G. Nausėdos galvos buvo laikomas skėtis. A. Lydeka įsitikinęs, kad tokia situacija – renginio organizatorių klaida.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

„Prezidento Vadovybės apsaugos departamento atstovai neatsako už renginį, jų darbas yra pasirūpinti konkrečiais žmonėmis. Renginio organizatoriai nepagalvoja, kad lietus gali prasidėti lauke rengiant spaudos konferenciją ir kad tam vertėjui ne mažiau reikalingas lietsargis, kad jis patogiau jaustųsi ir jo veido išraiška, jo gestų kalba būtų visavertė, visa apimtimi žmogus galėtų dirbti.

Toj situacijoj prezidentas sumišo, jis sako, jūs uždenkite lietsargiu iš pradžių šitą žmogų, nes paskui ir vėl mane kritikuos, taip sakė prezidentas. Jis kitaip pasielgti negali“, – dėstė etiketo žinovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos
Ypatingos

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min