Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2009 gruodžio 27d. 10:36

Etikos sargai dar laukia V.Tomaševskio pasiaiškinimo dėl kalbų apie lenkų mažumos padėtį Lietuvoje

V.Tomaševskio rinkimų štabe
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Valdemaras Tomaševskis
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pakartotinai paprašė europarlamentaro Valdemaro Tomaševskio pasiaiškinti dėl kalbų apie lenkų mažumos padėtį Lietuvoje.

Pasak VTEK atstovo Gedimino Sakalausko, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderiui neatsakius į pirmąjį prašymą, buvo išsiųstas pakartotinis, kuriuo raginama atsakymą pateikti iki sausio 4 dienos.

„Neatsakė. Yra pakartotinis komisijos raštas ponui Tomaševskiui, priminimas ir paraginimas pateikti paaiškinimą“, – BNS sakė G.Sakalauskas.

VTEK atstovo teigimu, politikui neatsakius ir į pakartotinį komisijos prašymą, klausimas bus svarstomas VTEK posėdyje sausio mėnesį.

Mane ima juokas. Tai rodo šios institucijos nekompetenciją, – pradėtą tyrimą komentavo Valdemaras Tomaševskis ir pabrėžė, kad už kalbas EP negali būti persekiojama.„Tuomet komisija savo posėdyje svarstys, ką daryti toliau. Artimiausias posėdis planuojamas sausio antroje pusėje, greičiausiai 22 dieną“, – teigė G.Sakalauskas.

Tyrimą etikos sargai pradėjo lapkričio mėnesį, reaguodami į parlamentaro konservatoriaus Ryto Kupčinsko kreipimąsi.

Lietuvos Sąjūdžio vardu išplatintą kreipimąsi pasirašiusiam R.Kupčinskui užkliuvo V.Tomaševskio teiginiai per susitikimą su Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso, taip pat Lenkijos europarlamentarų laiškas Europos Parlamento (EP) vadovui Jerziui Buzekui.

Pareiškime prašoma ištirti, ar V.Tomaševskis nepažeidė „valstybės politiko elgesio principų (pagarba žmogui ir valstybei, teisingumas, nesavanaudiškumas, nesąžiningumas ir kt.)“.

VTEK lapkritį laišku V.Tomaševskį informavo, kad pradėtas tyrimas dėl politiko „elgesio atitikties Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatoms“. Lietuvos lenkų partijos lyderio paprašyta iki gruodžio 11 dienos pateikti paaiškinimą.

„Mane ima juokas. Tai rodo šios institucijos nekompetenciją“, – pradėtą tyrimą BNS komentavo V.Tomaševskis ir pabrėžė, kad už kalbas EP negali būti persekiojama.

Su valdančiųjų konservatorių atstovais dažnai abipusiais kaltinimais apsikeičiantis V.Tomaševskis rugsėjį J.M.Barroso pasiskundė dėl tautinių mažumų kalbos vartojimo ir tvirtino, kad lenkų mažuma Lietuvoje yra diskriminuojama.

Kiek vėliau rugsėjį V.Tomaševskio biuras išplatino 10 Lenkijos europarlamentarų laišką J.Buzekui, kuriame prašoma apginti esą pažeidžiamas lenkų tautinės mažumos teises Lietuvoje. V.Tomaševskis tada sakė šio laiško nepasirašęs, bet jam pritariantis.

Gruodžio viduryje 9 Lenkijos europarlamentarai laiške EP pirmininkui J.Buzekui pareiškė esantys sunerimę dėl VTEK pradėto tyrimo V.Tomaševskio atžvilgiu, o tariamus reikalavimus traktuojantys kaip bandymą paveikti europarlamentaro veiklą.

Tyrimas yra sulaukęs ir Lenkijos žiniasklaidos dėmesio – lenkų dienraštis „Nasz Dziennik“ yra rašęs, kad Lietuvos valdžią erzina tai, kad Lietuvos lenkų diskriminacijos problemą bandoma aiškinti tarptautiniu lygiu.

Tuo metu Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė šią savaitę interviu BNS pareiškė, kad lenkų mažumos padėtis Lietuvoje nėra bloga, tačiau Lietuva turi išspręsti pavardžių rašymo klausimą.

„Lenkų tautinės mažumos padėtis Lietuvoje nėra bloga. Antra vertus, dėl pavardžių rašymo padarėme ne viską, ką galime. Reikalinga politinė valia šiam klausimui spręsti ir tikiu, kad ši valia stiprėja“, – sakė prezidentė.

D.Grybauskaitė teigė šiuos klausimus jau kelis kartus aptarusi su Lenkijos prezidentu Lechu Kaczynskiu. Prezidentė teigia, jog konsultuojasi su konstitucinės teisės ekspertais ir politikais Seime, „kaip rasti galimybę, kad tautinės mažumos galėtų rašyti pavardes savo kalba dokumentuose lotyniškais rašmenimis“.

Prezidentė taip pat sakė norinti pabrėžti, kad nepritaria „kai kuriems bandymams vieną ar kitą poziciją ginti pažeidžiant įstatymus ar nesilaikant teismo sprendimų“, greičiausiai turėdama omenyje Šalčininkų rajono valdžios atsisakymą vykdyti teismo sprendimą nukabinti gatvių pavadinimų lenteles su lenkiškais užrašais.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

02:22
00:16
00:50

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Receptas
Parašykite atsiliepimą apie 15min