Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 06 17, 14:36

Etikos sargai: ignoravę opozicijos klausimus S.Skvernelis ir V.Šapoka Seimo statuto nepažeidė

Premjeras Saulius Skvernelis ir finansų ministras Vilius Šapoka nepažeidė Seimo statuto, kai nenumatyto Seimo posėdžio metu atsisakė atsakinėti į opozicijos klausimus. Tokį sprendimą trečiadienį, balsų dauguma priėmė Seimo Etikos ir procedūrų komisija. Tiesa, komisijos pirmininkas konservatorius Antanas Matulas pažymėjo, kad toks politikų elgesys neturėtų tapti įprastu.
Saulius Skvernelis, Vilius Šapoka
Saulius Skvernelis, Vilius Šapoka / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Balandžio 23-ąją premjeras S.Skvernelis ir finansų ministras V.Šapoka Seimo posėdžio metu turėjo atsakinėti į parlamentarų klausimus apie politikų testavimą dėl COVID-19, Upės gatvės, kurioje gyvena premjeras, asfaltavimą, ekonomikos ir inovacijų ministro kandidatūrą, ekonomikos skatinimo planą, valstybinio banko steigimą ir kita.

Tiek S.Skvernelis, tiek V.Šapoka tai daryti atsisakė sudvejodami, ar keliamos problemos yra ypač svarbios bei pabrėždami, kad prašoma atsakyti ne į vieną klausimą. Jie abu prašė Seimo narių iš klausimų išsirinkti vieną ir paaiškinti, kokia ypač svarbi problema juo keliama.

Pagal Seimo statutą, 10 parlamentarų gali įteikti klausimą Vyriausybės nariui dėl ypač svarbios problemos su reikalavimu, kad į jį būtų atsakyta to paties posėdžio metu.

Premjeras ir finansų ministras Seimo posėdžio metu į klausimus neatsakinėjo taip pat tikindami, jog tuo pačiu metu vyksta kitas, iš anksto suplanuotas, COVID-19 sukeltos situacijos valdymo komiteto posėdis, kuriame esą priimami neatidėliotini sprendimai.

Opozicijos atstovai tokiu Ministrų kabineto narių elgesiu pasipiktino, tačiau dalį savo suformuluotų klausimų uždavė Vyriausybės valandos metu.

Ministro pirmininko ir finansų ministro elgesį trečiadienį apsvarstė Seimo etikos sargai. Išvadas dėl jų elgesio rengė „valstietė“ Aušra Papirtienė ir Mišrios Seimo narių grupės atstovas Petras Čimbaras.

Išvadas pristačiusi A.Papirtienė pažymėjo, kad, pavyzdžiui, premjerui Seimo nariai pateikė penkis tarpusavyje nesusijusius klausimus. S.Skvernelis esą perspėjo, kad sudalyvauti posėdyje negalės, nes turi būti kitur, o ir paprašė, kad klausimai būtų patikslinti pagal Seimo statutą. Be to, į du klausimus iš penkių, kurie buvo užduoti iš anksto, premjeras esą atsakė Vyriausybės valandos metu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušra Papirtienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušra Papirtienė

Išvadų rengėjai pasiūlė konstatuoti, jog nei S.Skvernelis, nei V.Šapoka nepažeidė Seimo statuto nuostatų. Tokiam siūlymui pritarė aštuoni komisijos nariai, vienas – konservatorius Kazys Starkevičius – susilaikė.

„Iš tikrųjų formaliai [statuto] nepažeidė, tačiau man atrodo, kad čia pasireiškė tokia premjero arogancija. Vis dėlto, pirmas atvejis, kiek aš nuo 2004 metų dirbu Seime, kad premjeras nesutiktų atsakinėti į klausimus. Tų priežasčių – labai svarbių – galima rasti visą laiką, tačiau parlamentas turi būti prioritetas“, – komentavo K.Starkevičius.

Tai nereiškia, kad perspektyvoje taip turėtų būti.

Nors išvadoms pritarė, komisijos pirmininkas A.Matulas kolegai Seime paantrino: „Išvados projektui pritarta, tik po balsavimo būtų tokia replika: manykim visi, kad tai nereiškia, kad perspektyvoje taip turėtų būti, ką minėjo K.Starkevičius. Priežastis buvo išties rimta, bet neaišku liko mums, ar [Seimo nariai] turi teisę užduoti vieną klausimą ar kelis patikslinančius, ar kelis klausimus.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min