Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 06 04, 10:57

Etikos sargai nuslėpė tiesą apie nedeklaruotus Sauliaus Skvernelio žmonos ryšius

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nuslėpė tiesą apie nedeklaruotus Sauliaus Skvernelio žmonos ryšius. Komisijos posėdyje buvo aiškiai konstatuota, kad premjeras privalėjo deklaruoti, jog jo žmona yra banko „Swedbank“ akcininkė. Bet jis to nepadarė. Visgi komisija nusprendė išcenzūruoti atsakymą žurnalistams, nutylėjo premjerui nepalankią dalį ir net nebalsavo dėl tyrimo pradėjimo.
VTEK nutylėjo S.Skverneliui nepalankią informaciją
VTEK nutylėjo S.Skverneliui nepalankią informaciją / Donato Gvildžio 15min iliustracija

15min išsiaiškino, jog premjero žmonai Silvijai kaip dalis atlyginimo buvo suteiktos banko „Swedbank“ akcijos. O S.Skvernelis savo privačių interesų deklaracijoje to iki šiol nenurodo. Šią informaciją žurnalistai perdavė svarstyti atsakingai institucijai – Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK).

VTEK posėdžio garso įrašas rodo, jog posėdyje buvo pripažinta, kad premjeras nedeklaravo žmonos ryšių, nors pagal įstatymą tai padaryti privalėjo.

Vis dėlto tuometinis laikinasis komisijos vadovas Saulius Katuoka pasiūlė tiesiog išbraukti šią informaciją iš atsakymo žurnalistams. Trys komisijos nariai balsavo už tokį siūlymą, vienas buvo prieš.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./VTEK
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./VTEK

Dar daugiau, žinodami apie galimus S.Skvernelio pažeidimus, VTEK nariai net nesprendė ir nebalsavo dėl premjero tyrimo pradėjimo. Apsiribojo tik išcenzūruotos nuomonės 15min žurnalistei pateikimu.

Taigi iš esmės surinkę ir patvirtinę informaciją, kuri rodo, kad premjeras galėjo pažeisti įstatymą, etikos sargai ne tik nesiėmė jokių veiksmų, bet dar ir nuslėpė tiesą.

Išcenzūravo S.Skverneliui nepalankią informaciją

15min žurnalistams po kelių prašymų buvo leista perklausyti viešo VTEK posėdžio, kuriame jie svarstė klausimą dėl S.Skvernelio, garso įrašą.

Šis įrašas parodo, kad komisija nuslėpė tiesą nuo žurnalistų.

Posėdyje VTEK Prevencijos skyriaus vedėja Evelina Matulaitienė komisijos nariams pristatė situaciją. Ji teigė, jog 2016 metais Silvija Skvernelė tapo smulkiąja „Swedbank“ akcininke. Specialistė paaiškino, kad vadovaujantis įstatymo nuostatomis, S.Skvernelis tai turėtų nurodyti savo deklaracijoje. Posėdyje buvo konstatuota, jog šiuo metu premjeras nėra deklaravęs žmonos ryšių.

Nepaisant to, VTEK nusprendė 15min žurnalistams išsiųsti atsakymą, kuriame rašoma: „Komisijos vertinimu, interesų konflikto grėsmė, kylanti iš S.Skvernelio (ar jo sutuoktinės) ryšių su „Swedbank“, yra atskleista.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Katuoka, Dalia Paulauskaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Katuoka, Dalia Paulauskaitė

Tačiau išklausius VTEK posėdžio įrašą paaiškėjo, jog atsakymas žurnalistams turėjo būti platesnis. Jame norėta pateikti informaciją, kad premjeras privalėjo deklaruoti žmonos ryšius.

„Tačiau pažymėtina, kad vadovaujantis įstatymo punktu <...> S.Skvernelis privalo deklaruoti visus juridinius asmenis, kurių dalyviu yra jis ar jo sutuoktinė, t.y. ir tai, kad jo sutuoktinė yra „Swedbank“ akcininkė, nepriklausomai nuo to, kad šias akcijas ji gavo kaip kintamą atlyginimo dalį“, – VTEK darbuotoja posėdyje citavo parengtą atsakymo žurnalistams projektą.

Bet šios informacijos 15min gautame rašte neliko. Išbraukti šią S.Skverneliui nepalankią pastraipą iš atsakymo žurnalistams nusprendė pati komisija savo balsavimu. Garsiausiai dėl to pasisakė tuometis laikinasis komisijos pirmininkas S.Katuoka.

Už tokį atsakymą žurnalistams balsavo trys komisijos nariai: S.Katuoka, Dalia Paulauskaitė ir Antanas Šenavičius. Prieš buvo Virginijus Kanapinskas. Seimo paskirtas naujasis komisijos vadovas Edmundas Sakalauskas nuo balsavimo nusišalino.

S.Skvernelis rėmėsi VTEK sprendimu, kurio nėra

S.Skvernelis žiniasklaidai leido suprasti, kad žmonos kaip akcininkės ryšio su „Swedbank“ nedeklaruos, nebent VTEK nurodys jam tai padaryti. Jis citavo VTEK raštą ir teigė, kad darbo užmokesčio kintamosios dalies deklaruoti nebūtina.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Silvija Skvernelė ir Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Silvija Skvernelė ir Saulius Skvernelis

„Komisija priėmė tokį sprendimą ir ne jūsų dabar reikalas tą sprendimą kvestionuoti“, – opozicijai Seime atkirto S.Skvernelis.

Vėliau jis pridūrė, kad komisija išnagrinėjo šią situaciją. „Laikykimės teisinėj valstybėj – o aš visgi manau, kad jinai tokia yra – pagrindinių principų. Jeigu kyla abejonės, buvo kreiptasi į komisiją, komisija nagrinėjo situaciją, o situacija nėra paprasta“, – surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo S.Skvernelis.

Tačiau tiesa yra ta, kad komisija nepriėmė jokio sprendimo dėl premjero deklaracijos. Jie tik pateikė išcenzūruotą nuomonę žurnalistams. Vėliau tas pats raštas buvo persiųstas ir pačiam S.Skverneliui, o jis jį citavo žiniasklaidai tartum savo teisumo įrodymą.

Dar daugiau, VTEK ne tik išbraukė premjerui nepalankią pastraipą iš atsakymo žurnalistams, bet ir pateikė klaidinančią informaciją. Nors patys žinojo tiesą.

Komisijos rašte 15min nurodoma, kad pagal „Swedbank“ taisykles, darbuotojas banko akcininku tampa tik po trejų metų nuo sutarties dėl akcijų suteikimo pasirašymo. Tartum bandoma pasakyti, jog premjero žmona Silvija Skvernelė „Swedbank“ akcijas įgis tik ateityje.

Bet tai – netiesa ir komisija tai puikiai žinojo.

VTEK posėdyje buvo aiškiai konstatuota, kad smulkiąja „Swedbank“ akcininke Silvija Skvernelė tapo 2016 metais.

Nesprendė dėl tyrimo pradėjimo

Taigi VTEK posėdyje komisijai buvo pateikta informacija apie tai, kad S.Skvernelis turėjo deklaruoti žmonos ryšius, bet to nepadarė. VTEK darbuotojai surinko ir patvirtino informaciją, kuri gali rodyti įstatymo pažeidimą. Tačiau komisijos nariai net nesprendė dėl premjero veiksmų tyrimo.

Posėdyje komisijos narys ir buvęs laikinasis vadovas V.Kanapinskas teigė, jog reikia pradėti tyrimą.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Virginijus Kanapinskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Virginijus Kanapinskas

„Yra du sprendimai: pradėti tyrimą ar nepradėti. Aš siūlysiu pradėti tyrimą“, – posėdyje kalbėjo V.Kanapinskas.

Tačiau kiti komisijos nariai netrukus jį nutraukė sakydami, kad šiuo metu jie nesprendžia dėl premjero tyrimo. Jie sprendžia tik dėl atsakymo pateikimo 15min žurnalistams.

Taigi, kitaip tariant, etikos sargai žinojo apie galimus premjero pažeidimus. Jiems ši informacija posėdyje buvo pateikta, bet jie nesiėmė jokių veiksmų ir net nesprendė dėl tyrimo pradėjimo. Vietoj to VTEK tiesiog išsiuntė raštą žurnalistei iš jo išbraukę S.Skverneliui nepalankią informaciją.

15min žurnalistai po šio atsakymo pakartotinai kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją su prašymu pradėti tyrimą dėl premjero deklaracijų. Komisija dėl to spręsti turėtų trečiadienį.

Seimas paskyrė naują vadovą

15min jau rašė, kad šis VTEK posėdis, kuriame buvo priimtas sprendimas pateikti nuomonę žiniasklaidai dėl premjero deklaracijos, vyko prieš pat naujojo institucijos vadovo skyrimą Seime.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Edmundas Sakalauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Edmundas Sakalauskas

Praėjusį antradienį Seimas paskyrė naująjį VTEK vadovą Edmundą Sakalauską. Jis komisijos nariu tapo S.Skvernelio teikimu. Kandidatas į vadovus buvo nusišalinęs nuo balsavimo dėl premjero deklaracijų.

Per slaptą balsavimą Seime E.Sakalausko kandidatūrą parėmė 85 Seimo nariai, 11 buvo prieš, 6 parlamentarai susilaikė.

Anksčiau, balandžio mėnesį, Seimui buvo siūloma VTEK vadovu skirti metus laiko komisijai laikinai vadovavusį V.Kanapinską. Bet parlamentarai jo kandidatūrą atmetė.

***

Rengiant šią publikaciją 15min rėmėsi oficialiu dokumentu – viešo VTEK posėdžio, kuriame komisija svarstė klausimą dėl S.Skvernelio, garso įrašu. Komisija po kelių prašymų leido žurnalistams susipažinti su šiuo įrašu. Taip pat rėmėmės oficialiu VTEK raštu 15min žurnalistams, viešais premjero pasisakymais bei Seimo sprendimais.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min