TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Etikos sargai: Š.Birutis supainiojo interesus nedeklaruodamas ryšių su įmone Bulgarijoje

Šarūnas Birutis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Šarūnas Birutis
Šaltinis: 15min
2
A A

Kultūros ministras „darbietis“ Šarūnas Birutis supainiojo interesus nedeklaravęs savo ryšių su Bulgarijoje registruota įmone „Agrolitas“, konstatavo Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

„Sprendimas priimtas, kad ministras pažeidė įstatymą nedeklaravęs laiku privačių interesų dėl įmonės akcijų turėjimo Bulgarijoje“, – BNS sakė VTEK pirmininkas Romas Valentukevičius.

Jis pažymėjo, kad komisijos sprendimas buvo formalus, nes Š.Birutis deklaravo interesus iškart, kai apie jo valdomą įmonę buvo pranešta žiniasklaidoje. Skundą dėl ministro pateikė Seimo narys, konservatorius Vytautas Juozapaitis.

R.Valentukevičius patvirtino, kad pradėtas tyrimas ir dėl kito epizodo – dėl ministro komandiruotės į Jungines Amerikos Valstijas, kurią jis derino su atostogomis. Sprendimą komisija priims kituose posėdžiuose.

Primename, kad 15min rašė, jog kultūros ministras „darbietis“ Š.Birutis yra vienas iš trijų asmenų, valdančių Bulgarijoje registruotą įmonę „Agrolitas“. Politiko su partneriais valdoma įmonė 2009 metų vasarį už 200 tūkst. eurų nusipirko 18,5 hektaro žemės netoli Kalčevo gyvenvietės Rytų Bulgarijoje.

VIDEO: 15min tyrimas: kultūros ministras – Bulgarijos žemvaldys

Skundą dėl ministro komandiruotės pateikė taip pat V.Juozapaitis bei dar du Seimo konservatoriai – Valentinas Stundys ir Arvydas Anušauskas. Jų teigimu, oficiali Š.Biručio komandiruotė į JAV buvo numatyta birželio 29–liepos 5 dienomis, tačiau Kultūros ministerija apmokėjo verslo klasės bilietus birželio 29–liepos 11 dienomis.

Š.Birutis BNS teisinosi, jog komandiruotė buvo sutrumpinta taupant valstybės lėšas, o per savo atostogas jis organizavo iš anksto planuotus susitikimus, kaip ministras.

„Aš sugalvojau įgyvendinti tą pačią programą, tai yra numatytus susitikimus su institucijomis kultūrinėmis Niujorke, sprendžiant mūsų kultūros atstovavimą, kultūros ataše Niujorke atsiradimą. Aš galvojau, kad atostogų sąskaitą tą padarysiu nukeliant atgalinio bilieto datą, – dėstė ministras. – Ką sutaupiau? Iš tikrųjų, visada norisi kaip geriau, nes dešimt dienų komandiruotė į Ameriką, galbūt, atrodytų jau per ilga, turbūt sutiktumėte. Tai išėjo penkios dienos komandiruotė, penkios dienos atostogų, apmokant savo pinigais pragyvenimą Niujorke, bet ne pliaže, o dirbant institucijose“.

Anot jo, su juo vykusi patarėja Ramunė Zabulienė dalyvavo tik pirmojoje komandiruotės dalyje Baltimorėje ir Vašingtone, patarėjos ir jo paties lėktuvo bilietai kainavo apie 2 tūkst. eurų.

Šį komentarą Š.Birutis pateikė praėjusią savaitę – po VTEK sprendimo su ministru nepavyko susisiekti.

Tikino nedeklaravęs „netyčia“

Kaip informavo VTEK, ministras paaiškino, kad supranta pareigą išsamiai deklaruoti privačius interesus, taip pat tvirtino suklydęs nesąmoningai, t.y., manęs, kad dalyvavimo užsienyje esančiuose juridiniuose asmenyse deklaruoti nebūtina, jei tai jam nekelia interesų konflikto.

„VTEK įvertino ministro teiginius apie netyčinį nedeklaravimą, tačiau atkreipė dėmesį į tai, kad Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas įtvirtina asmeniui prievolę deklaruoti visus juridinius asmenis, kurių dalyvis jis yra“, – teigiama pranešime.

Komisija primena, kad nuo 2012-ųjų galioja pakeitimai, kurie leidžia anketoje nurodyti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje registruotą juridinį asmenį.

„Kadangi Š.Birutis nuo 2008 metų iki šiol yra įmonės „Agrolitas“ akcininkas, VTEK padarė išvadą, kad ministras šias aplinkybes galėjo ir turėjo nurodyti privačių interesų deklaracijoje įstatymo nustatytais terminais“, – teigia VTEK.

Š.Birutis mano, kad sprendimas – neadekvatus, bet nežino, ar jį skųs

Š..Birutis sako, kad VTEK dėl nedeklaruotų interesų nepelnytai jį pripažino sulaužius įstatymą.

„Manau, kad sprendimas nėra adekvatus realiai situacijai“, – trečiadienį žurnalistams sakė ministras.

Visgi jis sakė dar nežinąs, ar VTEK sprendimą skųs teismui.

„Kadangi ir jūs neturite išvados, ir aš neturiu išvados, niekas jos neturi kol kas, yra tiktai žodinis pareiškimas (...). Aš manau, kad pasižiūrėjus visą išvadą, kaip jinai skambės, tada galima kalbėti apie jau teisinius procesus. Bet žiūrėsiu. Aš pats teisininkas, taip kad juos dalykus pasižiūrėsiu“, – teigė Š.Birutis.

Jis taip pat aiškino, jog norint deklaruoti interesus užsienyje kyla techninių sunkumų.

„Ir šiandien, pavyzdžiui, užsienio įmonės kodas nėra priimamas sistemoje, jūs negalėtume deklaruoti sistemoje, reikia tai daryti rankiniu būdu“, – aiškino ministras.

Klausimą dėl Š.Biručio premjeras palieka spręsti „darbiečiams“

Klausimą dėl kultūros ministro Š.Biručio atsakomybės supainiojus interesus ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius palieka spręsti jį delegavusios Darbo partijos vadovui Valentinui Mazuroniui.

„Premjeras pasiūlys darbo partijos vadovui V.Mazuroniui įvertinti galimą kultūros ministro atsakomybę“, – BNS trečiadienį sakė premjero atstovas spaudai Mindaugas Janulionis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min