Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 17d. 16:09 , Atnaujinta: 2019 spalio 17d. 18:58

Etikos sargams – dar vienas skundas dėl V.Pranckiečio: A.Matulas sako, kad reiktų paleisti Seimą

Antanas Matulas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Antanas Matulas

Seimo Etikos ir procedūrų komisija sulaukė trečio skundo susijusio su Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atšaukimu iš pareigų. Skundą, anot komisijos pirmininko konservatoriaus Antano Matulo, sukurpė opozicijos lyderis Julius Sabatauskas. Tačiau, pirmininko manymu, jo nereikėtų priimti svarstyti, o ir apskritai Seime – teisinis jovalas. Jo manymu, vertėtų šaukti pirmalaikius rinkimus. Beje, apie juos gegužę yra kalbėjęs ir „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

18.58 val. papildyta J.Sabatausko komentaru.

J.Sabatauskas, anot A.Matulo, prašo išnagrinėti ketvirtadienį Seime vykusių balsavimų, kurių prašė „valstietė“ Agnė Širinskienė, teisėtumą.

„Prašo mūsų išnagrinėti, ar šitie balsavimai dėl balsų skaičiavimo komisijos ir po to sekęs balsavimas pakartoti balsavimą dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu yra teisėti“, – nurodė jis, o tada pasipiktino Seimo sprendimais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neelinis Seimo posėdis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Neelinis Seimo posėdis

„Susidaro teisinis jovalas. Dauguma, mano manymu, visiškai nesilaiko jokių teisinių normų.

Tiek valdybos posėdžių teisėtumas yra apskųstas, ir mes, Etikos komisija, priėmėm šį klausimą nagrinėti, renkam informaciją. Tiek kolegos V.Pranckiečio galimas viešųjų ir privačių interesų supainiojimas, tiek balsų skaičiavimo komisijos teisėtumas yra jau priimtas ir nagrinėjamas Etikos ir procedūrų komisijoje“, – kalbėjo A.Matulas.

Siūlo pirma išnagrinėti pateiktus skundus

Trečiadienį Seimo etikos sargai bendru sutarimu nutarė tirti „valstiečių“ Ramūno Karbauskio ir Arvydo Nekrošiaus skundus dėl neplanuotai sušaukto Seimo valdybos posėdžio teisėtumo, o tuo pačiu – jo metu priimtų sprendimų legitimumo bei to, ar Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis nesupainiojo interesų. Apie tai daugiau – čia.

A.Matulo manymu, J.Sabatausko skundo nereikėtų priimti nagrinėti, kol išvadų nėra dėl minėtų R.Karbauskio ir A.Nekrošiaus skundų.

„Jeigu mes priimsim šitą paskutinį skundą nagrinėti dėl balsavimo, reiškia mes automatiškai pripažįstame, kad praeitas valdybos posėdis, balsų skaičiavimas, balsų skaičiavimo komisijos protokolas yra neteisėti. Bet mes to neapsvarstėm, tai turi būti logiška seka“, – komentavo jis.

Tokiam požiūriui socialdemokratas J.Sabatauskas paprieštaravo. Anot jo, komisijos pirmininkas apskritai neturi teisės reikšti išankstinės nuomonės.

Kol nėra Etikos ir procedūrų komisijos išvados dėl anų klausimų, šito balsavimo negalėjo būti.

„Antra, kaip tik aš skundžiu šituos balsavimus (dėl nepasitikėjimo balsų skaičiavimo komisija ir perbalsavimo verčiant V.Pranckietį – 15min), būtent aiškindamas, kad jie yra niekiniai, nes kol nėra Etikos ir procedūrų komisijos išvados dėl anų klausimų, šito balsavimo negalėjo būti“, – pažymėjo politikas ir tikino, kad ketvirtadienį Seime reiškiant nepasitikėjimą dėl antradieninių balsavimų buvo sukurtas precedentas.

Greitų sprendimų nebus, siūlo pirmalaikius rinkimus

Komisijos pirmininkas A.Matulas negalėjo tiksliai atsakyti, kiek užtruks jau priimtų dviejų skundų nagrinėjimas, – kad tai vyktų skubos tvarka, tam esą reikia Seimo sprendimo, bet, A.Matulo įsitikinimu, Seimo nariai juo nesuinteresuoti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Antanas Matulas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Antanas Matulas

„Pasirodo, niekas nesuinteresuotas, kad čia būtų kažkokia Etikos komisijos išvada“, – darė prielaidą jis.

A.Matulas apgailestavo dėl dabartinio Seimo darbo, jo priimamų sprendimų ir pasiūlė pradėti rinkti parašus dėl jo paleidimo.

„Šiandien neaišku, kas valdo parlamentą. Dauguma visiškai nesiskaito, balsuoja kaip nori, kažkoks tai yra jovalas. Matomai, reikia pradėti [...] rinkti parašus ir paleist parlamentą. Nes šitas parlamentas, mano manymu, yra nedarbingas“, – sakė jis.

Opozicijos lyderis A.Matului paantrino dėl pirmalaikių Seimo rinkimų.

„Seimo dauguma visiškai nukvako. Griebėsi šiaudo bandydama nekonstruktyviai spręsti Lietuvos problemas“, – kalbėjo jis ir pažymėjo, kad perbalsavimas dėl V.Pranckiečio likimo perkeltas į tą dieną, kai Seimą pasieks valstybės ir savivaldybių biudžeto įstatymo projektas.

„Manau, kad pirmalaikiai rinkimai bent jau pristabdytų šitą nesąmonių virtinę ir galėtų nebebūti tokio chaoso“, – kalbėjo parlamentaras, bet nenurodė, ar iniciatyvos rengti nutarimą dėl Seimo paleidimo imsis opozicija.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Julius Sabatauskas, Rasa Budbergytė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Julius Sabatauskas, Rasa Budbergytė

Pagal Konstituciją, pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip 85 parlamentarų. Jie turi būti surengti ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo sprendimo dėl pirmalaikių rinkimų priėmimo.

Pirmalaikiai rinkimai siūlomi ne pirmą kartą

Pirmalaikius Seimo rinkimus šių metų liepą siūlė organizuoti Seimo liberalai. Jie teigė, kad likusius pusantrų metų iki eilinių parlamento rinkimų valdantieji neturi galimybių imtis būtinų reformų.

Apie pirmalaikius Seimo rinkimus gegužės pabaigoje buvo užsiminęs ir valdančiųjų „valstiečių“ lyderis R.Karbauskis. Anot jo, nepavykus pakeisti Seimo pirmininko, susidariusi krizė gali privesti iki pirmalaikių parlamento rinkimų.

„Jeigu neįvyks pasikeitimas Seimo pirmininko pozicijoje, koalicinė sutartis negalios. Jeigu ji negalios, nebus galimybės tada formuoti Vyriausybės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos siūlomam premjerui Sauliui Skverneliui. (...) Tai reiškia, kad mes einame į situaciją, kurioje neišvengiamai bus neeiliniai rinkimai“, – tuomet kalbėjo jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Surengti pirmalaikius Seimo rinkimus opozicija siūlė ir pernai kovą. Tuomet nutarimo projektas atmestas.

Balsavimas dėl V.Pranckiečio

„Jovalas“, apie kurį kalba A.Matulas, Seime užgimė antradienį, kai vyko balsavimas dėl Seimo pirmininko V.Pranckiečio atšaukimo iš pareigų.

Balsavime dalyvavo 11 parlamentarų, kai siekiant iš pareigų pašalinti Seimo pirmininką, reikia 71, kuris tokią iniciatyvą palaikytų.

Balsavimas žlugo dėl to, nes valdantieji, kvestionuodami posėdžio teisėtumą ir kritikuodami neeliniam posėdžiui pirmininkavusios konservatorės Irenos Degutienės elgesį, paliko Seimo posėdžių salę.

Valdantieji, tikėdamiesi surinkti reikiamą kiekį balsų, svarstymus dėl V.Pranckiečio atšaukimo iš pareigų planavo organziuoti ketvirtadienį.

Seimas nutarė perbalsuoti

Nors toks planas neišdegė, ketvirtadienį „valstiečių“ atstovė A.Širinskienė pasiūlė Seimui balsuoti dėl pasitikėjimo balsus antradienį skaičiavusia komisija. Savo siūlymą ji grindė tuo, nes buvo pakeista balsų skaičiavimo komisijos sudėtis.

Seimas tenkino A.Širinskienės siūlymą. Parlamentarai pritarė ir kitam raginimui – kitą savaitę, antradienį surengti perbalsavimą dėl V.Pranckiečio atšaukimo iš pareigų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Širinskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Širinskienė

V.Pranckiečio teigimu, toks perbalsavimas būtų neteisėtas, nes pagal Seimo statutą „Seimo nariai negali vienos sesijos metu pakartotinai reikalauti atleisti tą patį pareigūną“.

Valdantieji Seimo pirmininką, nepartinį V.Pranckietį iš pareigų bando atšaukti remdamiesi koalicijos sutartimi, pagal kurią šis postas priklauso „socialdarbiečiams“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

03:16
03:00
03:38

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min