Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 10d. 14:42 , Atnaujinta: 2019 liepos 10d. 15:26

Etikos sargų verdiktas: Seimo nariams ne vieta „HumansApp“ platformoje

„HumansApp“
Luko Balandžio / 15min nuotr. / „HumansApp“

Seimo nariai negali dalyvauti „HumansApp“ platformoje ir gauti atlygį už susitikimus su gyventojai, konstatavo Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK). Išvadų rengėjų nuomone, net jei surinktos lėšos skiriamos labdarai, vertę parlamentarai kuria naudodamiesi Seimo nario mandatu.

Padėkojusi jauniems kūrėjams už iniciatyvą kuriant „HumansApp“ platformą, EPK pirmininkė Rita Tamašunienė pareiškė, kad ateityje Seimo nariai turėtų vengti dalyvauti tokio tipo veikloje.

„Klausimo esmė yra ta, ar Seimo narys gali dalyvauti paramos ir labdaros teikime bei rinkime. (...) Vertiname, kad dalyvavimas platformoje kertasi su Seimo nario statusu, mandato turėjimu“, – sakė EPK pirmininkė Rita Tamašunienė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Arvydas Anušauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Arvydas Anušauskas

R.Tamašunienė patikino, kad komisija konsultavosi su konstitucinės teisės ekspertu Vytautu Sinkevičiumi. EPK konstatavo, kad dalyvavimas „HumansApp“ veikloje nesuderinamas su Seimo nario veikla.

Pasirodžius 15min publikacijai dėl į Europos Parlamentą išrinktos Seimo narės A.Maldeikienės ir parlamentaro A.Anušausko dalyvavimo „HumansApp“ platformoje, į EPK kreipėsi A.Anušauskas.

Kvietė įmonė

„HumansApp“ rinkodaros skyriaus vadovė Alisa Bulybenko komisijai paaiškino platformos veikimo principą ir akcentavo, kad platforma naudojasi tarptautiniu mokėjimų operatoriumi. Taip esą užtikrinama, kad, pavyzdžiui, Seimo narių labdarai skiriamos lėšos tiesiogiai jų sąskaitų nepasiekia.

Vertiname, kad dalyvavimas platformoje kertasi su Seimo nario statusu, mandato turėjimu.

Paklausta, ar politikai patys norėjo prisijungti prie „HumansApp“, ar buvo pakviesti, A.Bulybenko paaiškino, kad tai buvusi įmonės iniciatyva. Vis dėlto R.Tamašunienė paprašė patikslinti, ar programėlės kūrėjai įvertino, kad Seimo nariams taikomi griežtesni standartai nei kitiems visuomenės nariams.

EPK pirmininkė pastebėjo, kad nors lėšos Seimo narių sąskaitų nepasiekia, tai negarantuoja, kad panašiu metodu prisidengę asmenys neišnaudotų to saviems tikslams. Pasak R.Tamašunienės, parlamentarai ir taip turi bendrauti su rinkėjais, todėl pokalbio apmokestinimas gali kelti visuomenei klausimų.

Tuo metu A.Anušauskas teigė, kad dalyvaudamas „HumansApp“ platformoje jis neketinęs dalintis Seime įgytomis žiniomis, o savo, kaip profesionalo, įgyta patirtimi.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Justas Janauskas ir Aušra Maldeikienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Justas Janauskas ir Aušra Maldeikienė

„Buvau įsitikinęs, kad jokie atlygiai manęs neturi ir negali pasiekti. Įsitikinęs, kad tai nėra Seimo darbo dalis, o pasidalijimas asmeninėmis žiniomis ir laiku, aš tuo metu sutikau su tokiu pasiūlymu“, – sakė A.Anušauskas.

Gali jaustis dėkingi

EPK pirmininkė pastebėjo, kad tai, kaip „HumansApp“ pateikia parlamentarą, su nuotrauka ir greta esančia kaina, sudaro įspūdį, kad Seimo nariai turi kainą. Tuo metu A.Bulybenko aiškino, kad platforma nėra susijusi su politikais, o idėjos tikslas yra kitas.

„Paramą gaunančios organizacijos gali jaustis skolingos už tai, kad politikai susitikinėdami su žmonėmis aukoja vienai ar kitai organizacijai“, – kalbėjo R.Tamašunienė.

A.Bulybenko paaiškino, kad, pavyzdžiui, labdaros gavėjai nežino, kieno dėka pinigai jiems buvo paaukoti, tačiau pripažino, kad kiekvienas „HumansApp“ vartotojas gali matyti, kokiai organizacijai politikas ketina skirti labdarą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rita Tamašunienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rita Tamašunienė

Tuo metu V.Poderys pastebėjo, kad kalbama ne apie platformą ar išmaniąsias technologijas, o apie tai, ar Seimo narys gali naudoti savo mandatą pinigams uždirbti.

„Visų mūsų keturių, nagrinėjusių šį klausimą, nuomone, pinigų uždirbimas naudojant Seimo nario mandatą yra nesuderinamas (su Seimo nario veikla – aut. past.). Kalbama grynai apie šitą principą“, – pareiškė EPK narys Virgilijus Poderys.

Seimo narys pastebėjo, kad susitikimo metu kuriama vertė, kuri atsiranda dėl asmens buvimo Seimo nariu. Todėl esą nesvarbu, kur pinigai nukeliauja, tačiau vertė kuriama naudojantis parlamentaro mandatu.

„Už bendravimą su liaudimi, jos mokymą ar kitą darymą Seimo narys gauna atlygį ir jam už tai yra apmokama“, – sakė V.Poderys.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Virgilijus Poderys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Virgilijus Poderys

EPK konstatavo, kad A.Anušauskas nepasinaudojo programėlės „HumansApp“ paslaugomis, nes neįvyko nė vienas susitikimas su žmonėmis, todėl nebuvo gauta jokių lėšų.

A.Maldeikienė Seimo pareigas ėjo iki liepos 1 d., nes buvo išrinkta į Europos Parlamentą. EPK nustatė, kad politikė spėjo įvykdyti vieną susitikimą, po kurio organizacijai „Sidabrinė linija“ atiteko 150 eurų.

„Seimo nariai gauna atlygį už darbą, taip pat ir už susitikimus su rinkėjais iš valstybės biudžeto. Skelbiant mokamus susitikimus, juos organizuojant, net tuo atveju, jei gautos lėšos tiesiogiai priskiriamos paramai arba labdarai, Seimo nario mandatas naudojamas ne pagal paskirtį. Todėl EPK nusprendė, kad Seimo narių dalyvavimas „HumansApp“ programėlėje ir atlygio už susitikimus su žmonėmis ar rinkėjais gavimas nėra suderinamas su Seimo nario pareigomis“, – rašoma komisijos išvadose.

EPK taip pat pareiškė, kad parlamentarams rekomenduojama susitikti su gyventojais pagal Seimo Statuto numatytą tvarką. Komisijos išvadoms parlamentarai pritarė. R.Tamašunienė pastebėjo, kad nei A.Maldeikienė, nei A.Anušauskas baudžiami nebus, nes programėlės atvejis iki šiol neturėjo precedentų, technologija yra nauja.

Seimo narių dalyvavimas „HumansApp“ programėlėje ir atlygio už susitikimus su žmonėmis ar rinkėjais nėra suderinamas su Seimo nario pareigomis.

Statuto vingrybės

Birželio pradžioje 15min rašė, kad politikai susikūrė paskyrą lietuvių sukurtoje programėlėje „HumansApp“, leidžiančioje už pinigus susitikti su savo srities profesionalais.

Parlamentarai buvo pasirinkę visas gautas lėšas paaukoti pasirinktai organizacijai, o programėlės kūrėjai tikino, kad Seimo narių asmeninių sąskaitų surinktos lėšos nepasiekia ir yra pervedamos organizacijoms, kurioms pasirinkta aukoti.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aušra Maldeikienė

„Be kūrybinės veiklos, jokia kita veikla ir papildomos pajamos Seimo nariui nėra galimos. Nesvarbu, kam jos skirtos. Juk galima kažkur įsidarbinti ir sakyti, kad atlyginimą paaukosi labdaros fondui. Įstatymuose įtvirtinta, kad tai yra nesuderinamos veiklos“, – tuomet 15min sakė R.Tamašunienė.

Pašnekovės minėtus apribojimus įtvirtina Konstitucija. Joje nurodyta, kad Seimo narys negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus atlyginimą už kūrybinę veiklą.

Seimo statute dar nurodyta, kad Seimo nario atlyginimu už kūrybinę veiklą laikomas autorinis honoraras už meno kūrinius bei jų atlikimą, už publikacijas bei knygas, už medžiagą radijo ir televizijos laidoms, jeigu Seimo narys nėra susijęs su įstaiga, įmone ar organizacija, atlyginančia už kūrybinę veiklą, darbo, tarnybos ar panašiais santykiais, dėl kurių gali kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie 15min