Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 17d. 11:24

Europos LGBT teisių žemėlapyje Lietuva – 34 iš 49 šalių

Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę
Valdo Kopūsto / 15min nuotr. / Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę
Gegužės 17-ąją, Tarptautinę dieną prieš homofobiją ir transfobiją (angl. akronimas „IDAHOT“), tarptautinė LGBT teisių organizacija „ILGA-Europe“ paskelbė LGBT teisių indeksą ir „Vaivorykštės“ žemėlapį, kuriame Lietuva šiais metais užima 34-ąją vietą iš 49.

„ILGA-Europe“ pažymi, kad pandemijos akivaizdoje išryškėjo sudėtinga LGBT bendruomenei priklausančių žmonių padėtis, išaugo jų pažeidžiamumas, o daugelyje valstybių tik išaugo opozicinių, prieš lygias žmonių teises nusiteikusių jėgų gretos.

Lietuva šiemet sąraše nukrito į 34 vietą. Lietuvos LGBT teisių indeksas įvertintas 23 procentais.

Aukščiausiai žemėlapyje yra Malta, Belgija ir Liuksemburgas. Žemiausias pozicijas užima Azerbaidžianas, Turkija ir Armėnija, kaip ir praėjusiais metais.

Vaivorykštės žemėlapis 2021 / ILGA-Europe nuotr.
Vaivorykštės žemėlapis 2021 / ILGA-Europe nuotr.

Spaudos konferencijoje LGL vadovas Vladimiras Simonko pranešė, kad „Baltic pride“ Viilniuje vyks 2022 birželio pirmą dieną. Jame pasirodys ir Roterdame į „Euroviziją“ išvykę „The Roop“.

COVID-19 išryškino LGBT atskirtį

„ILGA-Europe“ dešimtus metus taip pat skelbia žmogaus teisių padėties Europoje bei Centrinėje Azijoje analizę.

Šių metų ataskaita parodė, kad iki šiol pasiekta pažanga, beprecedenčių 2020-ųjų akivaizdoje, yra ne tik „trapi“, bet ir vis labiau pažeidžiama žmogaus teisių nepalaikančių jėgų.

COVID-19 pandemija ir jos pasekmės išryškino LGBT bendruomenių atskirtį Europoje ir Vidurio Azijoje. Atskirų valstybių ataskaitose matoma panaši tendencija – išaugęs smurtas ir neapykantos kalba prieš LGBT bendruomenės gyventojus.

Be to LGBT gyventojai, kurie buvo skaudžiai paliesti pandemijos, privalėjo grįžti į šeimas, kurios yra priešiškos jų atžvilgiu.

Pakito ir LGBT bendruomenių darbas, vietoje ankstesnės veiklos jos turėjo užtikrinti bazinę pagalbą maistu ir apgyvendinimu tiems, kurie pateko į sudėtingiausią situaciją.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Detoksikacija: dviračių mynimas ir piknikas už LGBTQ+ šeimas
Arno Strumilos / 15min nuotr./Detoksikacija: dviračių mynimas ir piknikas už LGBTQ+ šeimas

Ataskaitoje pastebima, kad yra vis daugiau šalių, kurios savo teisinėje sistemoje numato įstatymus, ginančius LGBT bendruomenę, tačiau vis dar tenka laukti jų realaus įgyvendinimo ir teigiamų pokyčių LGBT bendruomenei priklausančių žmonių gyvenime.

Regresuoja ir Lietuva

Ataskaita rodo, kad visoje Europoje smarkiai išaugo opozicinių jėgų, kurios yra nusiteikusios prieš translyčių asmenų teises, gretos. O tai turi neigiamą poveikį teisėtam lyčių pripažinimui.

Kaip rodo ataskaita, šioje srityje regresuoja šios šalys: Lietuva, Austrija, Kroatija, Suomija, Vengrija, Rusija, Slovakija, Slovėnija, ir Jungtinė Karalystė (JK).

Sąstingis pastebimas Vokietijoje, Andoroje, Kipre, Čekijoje, Gruzijoje, Juodkalnijoje, Šiaurės Makedonijoje bei Švedijoje.

Daugelyje šių šalių opozicinės pajėgos tapo garsesnės.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Detoksikacija: dviračių mynimas ir piknikas už LGBTQ+ šeimas
Arno Strumilos / 15min nuotr./Detoksikacija: dviračių mynimas ir piknikas už LGBTQ+ šeimas

Jos nadojasi argumentu, neva užtikrinant translyčių asmenų apsaugą nuo diskriminacijos ir jų galimybę į apsisprendimo laisvę, būtų pakenkta moterų teisėms ar „nepilnamečių apsaugai“.

Taip pat labai padaugėjo neapykantos kalbos, transliuojamos iš oficialių šaltinių, tiek žiniasklaidoje, tiek internete.

Lietuva – stagnacijoje

Dešimtus metus skelbiamoje ataskaitoje taip pat vertinamos šeimų teisės ir padėtis – ar valstybėje leidžiama tos pačios lyties asmenų partnerystės registravimas ar santuoka.

Šiame kontekste stagnacija vėlgi pastebima ir Lietuvoje. Prie jos prisideda tokios šalys, kaip Andora, Bulgarija, Čekija, Estija, Latvija, Rumunija, Serbija ir Slovakija.

Tačiau pastebima tendencija, kad šalyse bendrai labiau kalbama apie tėvystės teises, o dėmesys LGBT asmenų partnerystės įteisinimui apskritai menksta.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Temos: 1 LGBT

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:21
28:48
19:57

Esports namai

Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min