Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos Parlamente Lietuva išpeikta už homofobiją

Akimirka iš 14-o gėjų ir lesbiečių parado
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Homoseksualai.
Šaltinis: 15min
0
A A

Europos Parlamentas (EP) trečiadienio popietę diskutavo apie Lietuvos Seimo liepos mėnesį priimtą Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo informacijos poveikio įstatymą. Daugiausia EP nariai priekaištavo dėl homoseksualų diskriminavimo.

Liberalieji EP nariai ragino kolegas ketvirtadienį balsuoti už rezoliuciją, kuria reiškiamas nerimas dėl šio įstatymo bei ketinimų įtvirtinti įstatymų pataisas, leidžiančias bausti už homoseksualių santykių propagavimą.

Teisingumo eurokomisaras Jacques Barrot išreiškė abejonių, ar Lietuvos priimtas įstatymas atitinka ES teisės nuostatas, nediskriminavimo principus, žodžio laisvę ir vaiko teisę į objektyvią informaciją.

„Europos Komisija primygtinai smerkė ir smerkia bet kokias homofobijos apraiškas, nes tai prieštarauja žmogaus orumui“, – sakė J.Barrot, tačiau pridūrė, jog priemonių bus imtasi ne anksčiau kaip spalį. Šį mėnesį speciali darbo grupė turėtų pateikti Nepilnamečių apsaugos įstatymo pataisų projektą.

Prieštarauja Europos vertybėms

Kai kurie europarlamentarai pabrėžė, jog minėtas įstatymas prieštarauja Europos vertybėms, Europos teisei ir žmonių laisvei. Esą jam įsigaliojus gėjai ir lesbietės Lietuvoje „nebegalės gyventi be baimės“, pabrėžė, jog jauni homoseksualai dažnai būna linkę į savižudybę.

Didžiosios Britanijos europarlamentaras, homoseksualas Michaelas Cashmanas neslėpė džiaugsmo, kad EP svarsto tokius klausimus.

Jauniems žmonėms ypač reikia bandyti suvokti pasaulį, mokytis pagarbos kitokiam, – sakė homoseksualas M.Cashmanas.„Aptariamas įstatymas pažeidžia įvairius tarptautinius aktus, skatinama jaunų gėjų ir lesbiečių diskriminacija. Kas ir nuo ko yra ginami?“ – klausė jis. M.Cashmanas vardino garsius menininkus, rašytojus ir muzikantus homoseksualus, kurių kūrinių esą tektų atsisakyti.

„Žmonėms būtų draudžiama mąstyti, bendrauti. Jauniems žmonėms ypač reikia bandyti suvokti pasaulį, mokytis pagarbos kitokiam. Jei esi kitos orientacijos ar lyties, tai tavęs nesumenkina. Kartais manoma, kad gėjai ir lesbietės turi būti smerkiami, jie esą kelia pavojų visuomenei. Aš manau, kad visuomenę reikia vertinti pagal tai, kaip ji elgiasi su mažumomis“, – kalbėjo M.Cashmanas.

Kiti europarlamentarai pastebėjo, kad Lietuvos Seimo priimtas įstatymas „klasifikuoja žmones pagal seksualinę orientaciją“, „trukdo vaikams susivokti savyje“ ir yra ideologiškas. Kiti ginčijo, jog įstatymas nepažeidžia jokių tarptautinių teisės normų, o EP „kišasi į nacionalinę teisę“ ir peržengia kompetencijos ribas.

Ginčijosi ir lietuviai

Progos pasisakyti nepraleido ir Lietuvoje išrinkti EP nariai.

Konservatorius-krikdemas Vytautas Landsbergis pastebėjo, jog įstatymas įsigalios tik kitų metų kovą, o daugiausia kritikos žeriama dėl vienos eilutės, kurią ketinama keisti. „Prezidentė (Dalia Grybauskaitė) ėmėsi, kad būtų atlikti pakeitimai. Kolegos, susidaro įspūdis, kad braunamės per atviras duris“, – šmaikštavo jis.

Jis ragino kolegas prieš priimant sprendimus pagalvoti apie savo vaikus ir anūkus: „Ar jūs norėtumėte, kad jūsų atžalos būtų skatinami tokia (homoseksualumą skatinančia – aut. past.) informacija?“

Prezidentė ėmėsi, kad būtų atlikti pakeitimai. Kolegos, susidaro įspūdis, kad braunamės per atviras duris, – šmaikštavo V.Landsbergis.Liberalsąjūdietis Leonidas Donskis paprieštaravo kolegai, ir pastebėjo, kad minėtą įstatymą vetavo abu prezidentai – ir Valdas Adamkus, ir D.Grybauskaitė.

„Šis įstatymas buvo smūgis žmogaus teisių gynėjams ir žiniasklaidos žmonėms kaip perdėm homofobiškas ir nedemokratiškas. Šis įstatymas nedaug ką turi bendro su žmonių apsauga. Įstatymas yra nukreiptas prieš gėjus ir lesbietes. Tai yra grynų gryniausia valstybės remiama homofobija, gėjų ir lesbiečių žodžio laisvės ribojimas“, – šie L.Donskio žodžiai Europarlamente buvo palydėti plojimų.

Socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė akcentavo, jog įstatymas buvo priimtas „nepakankamai išdiskutavus“, „neišgirstas nevyriausybinių organizacijų balsas“. Ji nepraleido progos pasireklamuoti, jog vadovaujant jos partijai prieš 6 metus buvo priimtas Lygių galimybių įstatymas, draudžiantis diskriminaciją dėl amžiaus, lyties, rasės, įsitikinimų ir kt.

Kitas socdemas Justas Paleckis ragino nusiųsti „įspėjimo signalą Lietuvai“, kuri „grįžta atgal, vos ne į viduramžius“.

Nepilnamečių apsaugos įstatymo pataisos buvo priimtos šįmet liepą, jos turėtų įsigalioti kitų metų kovą, tačiau įstatymą dar žadama keisti. Prezidentė D.Grybauskaitė sudarė darbo grupę, kuri turės tobulinti įstatymą. Ji savo pasiūlymas turėtų pateikti spalio viduryje. Konservatorių lyderis premjeras Andrius Kubilius užsiminė, jog žmogaus teisių aktyvistų peikiamas nuostatas dėl draudimo agituoti už homoseksualius santykius būtų tikslinga pakeisti draudimu propaguoti bet kokius lytinius santykius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min