Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos Parlamente Viktoro Uspaskicho laukia dar vienas teisinės neliečiamybės atėmimas

Viktoras Uspaskichas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Viktoras Uspaskichas
Šaltinis: 15min
0
A A

Antradienį europarlamentarai balsuos, ar panaikinti savo kolegos, Darbo partijos įkūrėjo Viktoro Uspaskicho teisinę neliečiamybę, kad jis galėtų būti teisiamas už teismo įžeidimą. Neabejojama, kad jų žodis politikui bus nepalankus, mat Europos Parlamentas (EP) jau yra priėmęs analogišką sprendimą dėl kitos bylos, be to, teisminės V.Uspaskicho problemos susijusios su ankstesne jo veikla, o ne su dabartiniu darbu.

Šią savaitę Strasbūre posėdžiaujantys europarlamentarai balsuoti dėl „darbiečio“ likimo turėtų antradienį, netrukus po 13 val. Lietuvos laiku.

Prieš porą savaičių EP Teisės reikalų komitetas pasiūlė naikinti V.Uspaskicho teisinį imunitetą. Su komiteto rekomendacija galima susipažinti čia.

Jei politikui metami kaltinimai nesusiję su juo, kaip EP nariu, ir nėra pagrindo manyti, kad siekiama paveikti jo politinę veiklą, imunitetas paprastai panaikinamas.

Europarlamentarai turi teisinį imunitetą, kaip ir, pavyzdžiui, Seimo nariai, o jį panaikinti gali EP balsavimu. Tačiau, pažymėjo Teisės reikalų komitetas, neliečiamybė galioja, kai teisėsaugai užkliūna politiko žodžiai ar balsavimas, jam einant EP nario pareigas. Kitaip tariant, imunitetas V.Uspaskichui šiuo atveju negalioja, mat teisinių problemų jis sulaukė dar prieš išrenkamas į EP.

Atsižvelgus į tai, kad „minimas įžeidimas įvyko Lietuvoje, taikytini Lietuvos įstatymai ir Konstitucijos 62-asis straipsnis (apibrėžiantis Seimo narių teisinę neliečiamybę – red. past.)“. Jei politikui metami kaltinimai nesusiję su juo, kaip EP nariu, ir nėra pagrindo manyti, kad siekiama paveikti jo politinę veiklą, imunitetas paprastai panaikinamas.

„(…) numanomas pažeidimas įvyko prieš V.Uspaskichui tampant EP nariu, o ikiteisminis tyrimas prasidėjo prieš jam pradedant eiti pareigas. Reiškia, kriminalinis procesas prieš V.Uspaskichą nėra susijęs su jo dabartiniu darbu EP. Galiausiai nėra rimtų ir specifinių priežasčių manyti, kad tai yra politinis persekiojimas“, – teigiama dokumente.

EP narys Antanas Guoga portalui 15min.lt teigė turintis mažai abejonių, kad antradienį bus priimtas „darbiečiui“ nepalankus sprendimas. „Komitete net 12 žmonių balsavo už teisinės neliečiamybės naikinimą ir trys susilaikė, – kalbėjo jis. – Perspektyvų nėra. Pagrindinis klausimas yra, ar teisminis procesas susijęs su dabartine veikla EP. Nesusijęs, tad imunitetas greičiausiai bus panaikintas.“

Komentuodamas V.Uspakicho aiškinimus apie politinį persekiojimą, pašnekovas atkreipė dėmesį, kad, esant rimtų priežasčių nepasitikėti Lietuvos teisėsauga, reikėtų tikėtis kitokio sprendimo. „Pasitikėjimas Lietuvos teisėsauga stiprus. Tai neseniai pamatėme ir Anglijoje su „Snoru“, todėl abejonių nėra“, – sakė A.Guoga.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Vitalija Vonžutaitė, Vytautas Gapšys,  Viktoras Uspaskichas
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Vitalija Vonžutaitė, Vytautas Gapšys, Viktoras Uspaskichas

Generalinė prokuratūra 2013 metų rugpjūtį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl V.Uspaskicho pasisakymų apie jo bylą nagrinėjusius teisėjus. Šiuos jis išvadino nusikaltėliais ir bailiais.

Generalinė prokuratūra 2013 metų rugpjūtį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl V.Uspaskicho pasisakymų apie jo bylą nagrinėjusius teisėjus. Šiuos jis išvadino nusikaltėliais ir bailiais.

Prieš porą mėnesių EP jau panaikino V.Uspaskicho teisinį imunitetą kitoje byloje dėl sukčiavimo ir apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo.

Šią bylą nagrinėja Lietuvos apeliacinis teismas. Jis pirmadienį beveik po metų pertraukos pirmadienį grįžo prie vadinamosios Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylos, tačiau imtis darbo nepavyko, mat viena iš nuteistųjų šioje byloje – Seimo narė Vitalija Vonžutaitė – nepasirodė posėdyje dėl ligos.

V.Uspaskichas visus kaltinimus neigia ir tikina tapęs politinio susidorojimo auka. Kaip žinoma, 2013 metais Vilniaus apygardos teismas už sukčiavimą ir apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą V.Uspaskichui skyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmę, kartu nuteistai parlamentarei Vitalijai Vonžutaitei skirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė, Vytautui Gapšiui – 35 tūkst. litų (per 10 tūkst. eurų) bauda. Buvusi partijos finansininkė Marina Liutkevičienė nuteista vienerių metų laisvės atėmimo bausme.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min