Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 12d. 17:13

Europos Žmogaus Teisių Teismo teisėjai: „Lietuva yra išskirtinių problemų nekelianti šalis“

(Iš kairės) EŽTT teisėja Marialena Tsirli, EŽTT pirmininko pavaduotojas Linos-Alexandre‘as Sicilianos, LAT teisėjas R.Norkus ir EŽTT teisėjas E.Kūris.
LAT nuotr. / (Iš kairės) EŽTT teisėja Marialena Tsirli, EŽTT pirmininko pavaduotojas Linos-Alexandre‘as Sicilianos, LAT teisėjas R.Norkus ir EŽTT teisėjas E.Kūris.
Į Lietuvą atvykęs Europos Žmogaus Teisių Teismo (toliau – EŽTT) pirmininko pavaduotojas Linos-Alexandre‘as Sicilianos kartu su teisėju Egidijumi Kūriu vakar apsilankė Lietuvos Aukščiausiajame Teisme. Susitikime su šio Teismo pirmininku Rimvydu Norkumi ir teisėjais svečiai aptarė EŽTT praktiką ir jos aktualijas.

Sveikindamas svečius, Rimvydas Norkus akcentavo nacionalinių teismų ir EŽTT bendradarbiavimo būtinybę. „Toks bendradarbiavimas pirmiausia vyksta per teismų praktiką. EŽTT vertina nacionalinio teismo sprendimo motyvus ir iš jų susidaro vaizdą, ar Konvencija galėjo būti pažeista. Todėl Lietuvos teismams būtina itin atidžiai pagrįsti savo sprendimus ir ne tik skirti juos proceso šalims, bet ir prognozuoti galimą procesą EŽTT. Kita vertus, EŽTT sprendimo motyvai taip pat turėtų būti aiškesni, kad sudarytų sąlygas nacionaliniams teismams ateityje išvengti Konvencijos pažeidimų“, – pabrėžė Rimvydas Norkus.

Pasak EŽTT teisėjo E.Kūrio, žiniasklaidos atstovai iš esmės nušviečia tik tuos sprendimus, kuriuose Teismas konstatuoja pažeidimus, bet tai nėra tikroji situacija.

Pasak Egidijaus Kūrio, žiniasklaidos atstovai iš esmės nušviečia tik tuos sprendimus, kuriuose EŽTT konstatuoja pažeidimus, bet tai nėra tikroji situacija, nes taip atspindima tik maža dalis nagrinėjamų bylų. „Yra ir kita visuomenei nematoma pusė, tai – vieno teisėjo priimami sprendimai. Yra daugybė tokių vieno teisėjo išnagrinėtų bylų, kuriose nebuvo rasta pažeidimo. Paėmę šią statistiką, kuri nėra taip viešai prieinama, matytume, kad Lietuvos situacija žmogaus teisių srityje yra daug geresnė“, – mintimis dalijosi teisėjas.

Teisėjas Egidijus Kūris taip pat atskleidė, kad šiuo metu pagrindiniai su Lietuva susiję EŽTT nagrinėjami klausimai yra dėl įkalinimo sąlygų, įkalinimo iki gyvos galvos, nuosavybės teisės (nuosavybės teisių atkūrimo, nuosavybės paėmimo visuomenės poreikiams). Šią mintį papildė ir teisėjas Linos-Alexandre‘as Sicilianos, jis pabrėžė, kad netgi 97 proc. teismą pasiekusių bylų prieš Lietuvą yra pripažįstamos nepagrįstomis arba nėra nustatyta Konvencijos pažeidimų, o tik 3 proc. pateikiamų peticijų EŽTT yra tenkinama ir nustatomas žmogaus teisių pažeidimas.

Diskusijos metu pabrėžta būtinybė užtikrinti valstybės ir individo teisių pusiausvyrą nagrinėjant nuosavybės apsaugos bylas, gilintasi į proceso atnaujinimą Aukščiausiajame Teisme po EŽTT sprendimo, aptarta proceso trukmės baudžiamosiose bylose problematika, pasakojama LAT atstovų antradienį paviešintame pranešime.

Į Lietuvą atvykę EŽTT teisėjai dalyvauja Pasaulio konstitucinės justicijos konferencijos IV kongreso renginiuose.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

01:10
01:02
00:34

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min