Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2014 11 26

Senukų Lietuva: 2040-aisiais Lietuvoje teliks 2 milijonai gyventojų

Neseniai paskelbta „Eurostat“ demografijos prognozė Lietuvai ypač liūdna, sako Vytauto Didžiojo universiteto Demografinių tyrimų centro vadovė Vlada Stankūnienė. Pasak jos, nors „Eurostat“ savo prognozes grindė pačiomis optimistiškiausiomis prielaidomis, skaičiavo, kad vaikų gims daugiau, gyvenimo trukmė ilgės, o emigracijos banga nuslops, vis tiek 2040-aisiais mūsų šalyje teliks 2 mln. gyventojų, o 2060-aisiais dar mažiau – vos 1,8 mln. gyventojų.
Senukas su vėliava
Senukas su vėliava / Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr.

Anksčiau – 2008 m. – „Eurostat“ skaičiavo, kad  2060 metais Lietuvoje gyvens 2,5 milijono žmonių. Taigi ši prognozė, atnaujinus duomenis, gerokai pablogėjo.

Gims daugiau, gyvens ilgiau

Pasak specialistės, „Eurostat“ naujus skaičius pateikė remdamasis itin optimistinėmis gimstamumo, gyvenimo trukmės ir migracijos prognozėmis.

„Eurostat skaičiuoja, kad amžiaus pabaigoje Lietuvoje gims daugiau vaikų. Dabar vidutiniškai viena moteris Lietuvoje per gyvenimą susilaukia 1,6 vaiko, o 2080 m., „Eurostat“ skaičiavimu, šis rodiklis jau turėtų pasiekti 1,8“, – dėstė pašnekovė.

Taip pat „Eurostat” prognozuoja, kad moterų vidutinė gyvenimo trukmė po šešiasdešimt šešerių metų pasieks 90 metų, o vyrų – 80 metų.

Optimistiškai prognozuojama, kad ir emigracija iš Lietuvos 2040 m. liausis didėjusi ir sugrįžtančiųjų bus maždaug tiek pat, kiek išvykstančiųjų.

„Optimistiškai prognozuojama, kad ir emigracija iš Lietuvos 2040 m. liausis didėjusi ir sugrįžtančiųjų bus maždaug tiek pat, kiek išvykstančiųjų“, – nurodė mokslininkė.

Tačiau, nepaisant šių gerų prielaidų, pasak V.Stankūnaitės, „Eurostat“ vis tiek mato, kad populiacijos augimui lemiamos amžiaus grupės asmenų Lietuvoje visą amžių bus per mažai, kad Lietuvos gyventojų skaičius nemažėtų.

Todėl, ko gero, dar iki amžiaus vidurio Lietuvoje neliks nė 2 mln. gyventojų.

Senukų Lietuva?

Pasak jos, ypač sunerimti dėl tokių prognozių turėtų politikai ir verslininkai. Politikams mokslininkė siūlė atkreipti dėmesį, kad net dešimtadalis Lietuvos gyventojų šio amžiaus pabaigoje gali būti vyresni nei 85 metų žmonės, ir jais kažkas turės pasirūpinti. Dabar tokio amžiaus žmonės Lietuvoje sudaro vos 4 proc.

Verslininkams V.Stankūnienė patarė atkreipti dėmesį į tai, kad kone trečdaliu sumažėjus gyventojų skaičiui, procentiškai dirbančiųjų Lietuvoje nebus daugiau.

„Dirbančiųjų liks vos milijonas, o senukų bus tiek pat, kiek yra dabar“, – sakė ji.

Statistikos departamento šių metų spalio 1 dienos duomenimis, Lietuvoje gyvena 2,9 mln. žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius