Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Facebook“ kilusi diskusija: ar lino gaminius kurianti bendrovė nuplagijavo Lietuvon.lt projekto žemėlapį?

Projektas Lietuvon.lt pristatė ranka pieštą kelionių po Lietuvą žemėlapį vaikams
Projekto autorių nuotr. / Projektas Lietuvon.lt pristatė ranka pieštą kelionių po Lietuvą žemėlapį vaikams
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuviškame „Facebook“ pasaulyje užvirė diskusija apie plagijavimą ir autorių teises. Sekmadienį kelionių po Lietuvą projekto Lietuvon.lt įkūrėjas Karolis Žukauskas pasidalino lino gaminių parduotuvės „Prints on Linen“ pardavinėjamo lininio rankšluosčio su Lietuvos žemėlapiu vaizdu.

K.Žukauskui kilo įtarimas, kad kurdama rankšluosčio dizainą parduotuvė „pasiskolino“ kai kuriuos Lietuvon.lt sukurto vaikams skirto ranka piešto kelionių po Lietuvą žemėlapio dizaino elementus.

Bendrovė „Prints on Linen“ savo „Facebook“ puslapyje paskelbė atsakymą, kad panašių žemėlapių galima rasti labai daug ir dėl „tolimesnių apkalbų ir viešų pažeminimų“ pagrasino kreiptis į teisėsaugos institucijas.

Portalo 15min kalbintas „Domkutės ir partnerių advokatų kontoros AAA Law“ advokatas Andrius Iškauskas teigė, kad „Prints on Linen“ kūriniai autorių teisių greičiausiai nepažeidžia. Anot jo, net jei jų dizaino idėjos ir yra panašios į anksčiau egzistavusių kūrinių dizainą, vien idėjinio panašumo norint apkaltinti autorių teisių pažeidimu nepakanka.

Anot jo, net jei jų dizaino idėjos ir yra panašios į anksčiau egzistavusių kūrinių dizainą, vien idėjinio panašumo norint apkaltinti autorių teisių pažeidimu nepakanka.

Panašūs šriftai, kontūrai ir kiti elementai

„Birželio 15 dieną paleidome „Lietuvon.lt – atradimams“ žemėlapį vaikams. Liepos 20 d. pieštas žemėlapis atsiranda prekyboje pas „Spauda ant lino // Prints on Linen“ (dar kitaip – „Lino ir Gintaro studija. Linen and Amber studio“, turinti bent 5 parduotuves Vilniuje). Kaip ir rimta kontora, todėl nesitikėčiau, kad taip lengvai ima ir kopijuoja. Lyg ir nieko keisto, žemėlapių kepama daug, ir visi jie kažkuo panašūs. Tačiau atidžiau pasižiūrėjus į pieštą ir ant lino spaudžiamą žemėlapį atsiranda keistų minčių: panašūs net šriftai, kontūrai, baltiški elementai fone“, – „Facebook“ sekmadienį rašė K.Žukauskas.

K.Žukausko montažas/„Lietuvon.lt“ ir „Prints on Linen“ žemėlapių palyginimas
K.Žukausko montažas/„Lietuvon.lt“ ir „Prints on Linen“ žemėlapių palyginimas

Lietuvon.lt įkūrėjas teigė suprantantis, kad kai kurie miestai turi visiems pažįstamus simbolius, bet, anot jo, šiuo atveju sutampa net jų išdėstymas. Jis atkreipė dėmesį, kad iš Kauno turistinių vietų pasirinktas tas pats zoologijos sodas ir dar su žirafa, Nidoje – tie patys švyturys ir vėtrungė, Kėdainiuose – tie patys pirklių pastatai.

K.Žukausko montažas/„Lietuvon.lt“ ir „Prints on Linen“ žemėlapių palyginimas
K.Žukausko montažas/„Lietuvon.lt“ ir „Prints on Linen“ žemėlapių palyginimas

„Gal tik dideli dideli sutapimai, kaip tik mėnuo po pirmojo žemėlapio vaikams. O gal ir ne, gal ir fantazijos stoka pas kažką – spręskit patys. Tokių dalykų patentais ir teismais neapsaugosi, bet fantazijos kopijuodamas irgi neįgausi – sėkmės spaudinių ant lino pardavėjams su tokiu požiūriu“, – „Facebook“ rašė K.Žukauskas.

Jau kitą dieną „Prints on Linen" paskelbė atsakymą savo „Facebook“ paskyroje. Bendrovė teigia lietuviškus žemėlapius kuriančią dizainerę pasamdžiusi dar pavasarį.

„Panašios stilistikos žemėlapių internete galime rasti labai daug (prisegame failus). Karolis Žukauskas nėra pirmasis tokios stilistikos žemėlapio autorius, todėl neverta viešai šmeižti mūsų firmos“, – rašė „Prints on Linen“.

Taip pat „Prints on Linen“ nurodė, kad „nekomentuos ir nesivels į žemo lygio diskusijas soc. tinkluose“.

„Mūsų įmonė nekomentuos ir nesivels į žemo lygio diskusijas soc. tinkluose. Įmonės teisininkai laukia oficialių pareiškimų. Įmonės vadovė praneša, kad visi failai ir piešiniai yra autoriniai, saugomi įmonės archyvuose, elektroninėse laikmenose ir dėl tolimesnių apkalbų ir viešų pažeminimų kreipsis į teisėsaugos institucijas“, – paskelbė bendrovė.

Komentaruose po bendrovės įrašu K.Žukauskas parašė, kad „Prints on Linen“ atsakymas jo neįtikino. „Per daug sutapimų elementuose ir laike. Tegu ilsisi jūsų teisininkai ramybėje, nes puikiai suprantate, kad tokie dalykai teismuose sunkiai įrodomi, todėl ir žaidžiate kopijavimo žaidimus“, – rašė K.Žukauskas.

K.Žukauskas: kaip etniniame žemėlapyje atsirado žirafa?

Portalui 15min susisiekus su K.Žukausku, šis teigė, kad pirmiausia išvydęs žemėlapį pagalvojo, kad panaši tik jo idėja, bet vėliau išanalizavęs detales pastebėjo, kad jos kelia keistų sutapimų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Karolis Žukauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Karolis Žukauskas

„Žinau, kad Lietuvoje miestai turi ribotą skaičių simbolių ir dalis jų sutaps. Bet sutapimai, kaip, pavyzdžiui, Kaune etniniam žemėlapiui pasirinktas pilies ir zoologijos sodo, konkrečiai žirafos simbolis, kurį naudojome pas save, tai nelabai siejasi su etninio žemėlapio idėja. Mes kūrime vaikų žemėlapį, jame zoologijos sodas ir žirafa labai tinka, bet jie kuria etninį žemėlapį. Su etniškumu žirafa nežinau, ką turi bendro, bet ji nupiešta visiškai panašiai, kaip pas mus“, – sakė K.Žukauskas.

Jis sakė suprantantis, kad Lietuvon.lt žemėlapis nebuvo tiesiog perpieštas, bet, anot jo, matosi, kad dizainerė greičiausiai tą žemėlapį matė ir galbūt jai būtent jis sukėlė įkvėpimą.

„Pamatė, kad sėkmingas projektas, tikriausiai, ir tiesiog įkvėpimą pasigavo. Aš negaliu vadinti plagiatu ar kopija, bet keistų sutapimų yra“, – sakė K.Žukauskas.

Pasak Lietuvon.lt projekto įkūrėjo, „Prints of Linen“ atsakymas jo neįtikino.

„Man juokinga, kai iš karto puolama grasinti teisininkais. Tai daug pasako, kad mes su savo versija gal ir pataikėme. Nes kai žmonės neturi kitų, realių atsakymų... Jiems užtektų parodyti vieną laišką, „printscreeną“ su data, kad to žemėlapio idėja kilo gerokai anksčiau iki mūsų, ir viskas pasibaigtų. Jie sako, kad tokių žemėlapių yra daug, ir tai tiesa, bet simbolių sutapimas pirmą kartą toks. Lieku prie savo nuomonės, kad ta įmonė stokoja fantazijos“, – sakė K.Žukauskas.

K.Žukauskas atkreipė dėmesį į dar kelis „Prints on Linen“ prekių ir kitų prekių dizaino panašumus, pavyzdžiui, į „Prints of Linen“ siūlomą suknelę „Lithuania is Love“ su Vilniaus piešiniu, arba vaikišką suknelę „Colour Me“, kurios, anot jo, yra labai panašios į dizainerės Viktorijos Jakučinskaitės sukurtą suknelę su grafikės Editos Suchockytės piešiniais.

K.Žukausko montažas/V. Jakučinskaitės ir „Prints on Linen“ suknelių palyginimas
K.Žukausko montažas/V. Jakučinskaitės ir „Prints on Linen“ suknelių palyginimas

Pasak jo, kurdamas įrašą jis būtent siekė atkreipti dėmesį į įmonės „fantazijos stoką“. Lietuvon.lt žemėlapį jo dizaino kūrėja grafikė Neringa Žukauskaitė kaip meno kūrinį yra užregistravusi LATGA, bet teisinių priemonių K.Žukauskas imtis sakė nežadantis.

„Žinau, kad tokį dalyką, kopija ar ne kopija, įrodyti yra labai sunku, beveik be šansų. Būtų ilgas, nuobodus procesas, ir greičiausiai iš mūsų pusės net nesėkmingas. Bet sumečiau viską į „Facebook“, kad žmonės suprastų ir patys palygintų“, – sakė K.Žukauskas.

„Prints on Linen“: rankšluosčius pardavinėti ėmėme anksti

Portalui 15min bendrovė „Prints on Linen“ trumpą atsakymą į klausimus atsiuntė elektroniniu paštu. Jame teigiama, kad rankšluosčiai prekyboje pasirodė gerokai anksčiau negu jų reklama „Facebook“ ir kad įmonė pasiruoši informuoti teisėsaugą apie visas piešinių siuntimo peržiūrai datas.

„Karolio Žukausko įrašą socialiniame tinkle vertiname labai neigiamai, kadangi žemėlapiai buvo komentuojami viešai su įžeidinėjimais. Niekas nesikreipė į įmonę dėl dizaino panašumo, mes turėjome gauti užklausą dėl šio produkto. Teisėsaugą mes informuosime, kas yra autorius, kada buvo pagaminti pirmieji rankšluostukai, taip pat failų ir piešinių siuntimo peržiūrai datos yra išsaugotos. Rankšluostukai prekyboje pasirodė gerokai anksčiau negu buvo reklamuojami Facebook soc. tinkle“, – 15min rašė bendrovės pardavimų vadovė Lina Petkevičienė. Ji nurodė perduodanti įmonės vadovės poziciją.

Į klausimą, ar autorė, kūrusi žemėlapio dizainą, kūrybos proceso metu matė Lietuvon.lt žemėlapį, atsakymo „Prints on Linen“ nepateikė.

Advokatas: idėjų autorinės teisės nesaugo

Ar „Prints on Linen“ sukurtas žemėlapis vis dėlto pažeidė autorines teises? Advokatas A.Iškauskas, susipažinęs su abiejų produktų dizainais, 15min teigė, kad, jo manymu, autorinių teisių pažeidimo čia nėra. Pasak A.Iškausko, gali būti, kad „Prints on Linen“ išties nukopijavo kai kuriuos Lietuvon.lt žemėlapio elementus, bet jis atkreipė dėmesį, kad autorinės teisės idėjų nesaugo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Andrius Iškauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Andrius Iškauskas

„Jei, pavyzdžiui, jūs parašytumėte istoriją apie vaikiną ir merginą, kurie mylėjo vienas kitą, bet buvo iš skirtingų šeimų bei po to mirė, tai Shakespeare'as jums negalėtų nieko sakyti, kol jūs nepanaudotumėte kažkokių konkrečių jo kūrinio eilučių ar pastraipų. Šiuo atveju, mano galva, irgi aišku, kad idėjos yra labai panašios, bet ar ta idėja nuplagijuota – aš negaliu pasakyti. Plagijavimas yra daugiau ne teisinė, o moralinė kategorija. Taip, gal negražu plagijuoti, pasisavinti kito idėją, bet autorių teisės jų nesaugo“, – sakė A.Iškauskas.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad tai nereiškia, jog bet kas gali imti ir tiesiog perpiešti anksčiau sukurto žemėlapio dizainą. Jo teigimu, jeigu parenkamos visiškai tos pačios iliustracijos, tie patys pirmojo autoriaus nupiešti regionus simbolizuojantys žmogeliukai ar pastatai miestuose, tai jau gali būti autorių teisių pažeidimas.

„Bet vien tai, kad kitas dailininkas, pažiūrėjęs į pirmo dailininko paveikslą, nupiešė žirafą prie Kauno, mano galva, nėra autorių teisių pažeidimas. Taip, stilistika tikrai labai panaši, sumanymas – panašus. Tačiau, pavyzdžiui, viename žemėlapyje Dzūkijoje yra nupiešti dzūkai su grybais, kitame – nėra“, – konstatavo A.Iškauskas.

Teisininkas pridūrė, kad Lietuvon.lt kūrinio originalumą ir tuo pačiu apsaugą mažina tai, kad daug jo elementų yra nulemta objektyvių faktų.

„Pavyzdžiui, Lietuvos kontūras yra toks, koks yra, jis atitinka faktinę situaciją. Miestai yra ten, kur yra. Upės yra ten, kur yra. Tuose miestuose yra tam tikri objektai – katedra, televizijos bokštas ar pilis. Autoriui – tiek pirmam, tiek antram – pasirinkimas pavaizduoti, kur yra Kaunas ir kas yra Vilniuje, yra mažesnis negu tuo atveju, jei jie būtų piešę šiaip kažkokį piešinį“, – sakė A.Iškauskas.

Pasak A.Iškausko, dėl šių priežasčių net jeigu „Prints on Linen“ nepavyktų įrodyti, kad jie dizainą savo rankšluosčiui sukūrė anksčiau negu prekyboje pasirodė Lietuvon.lt žemėlapis, teisinių problemų bendrovė turbūt nepatirtų.

Kalbėdamas apie panašumus tarp „Prints on Linen“ pardavinėjamos vaikiškos suknelės ir V.Jakučinskaitės sukurtos suknelės, teisininkas taip pat teigė autorinių teisių pažeidimo neįžvelgiantis.

„Akivaizdu, kad čia idėja gali būti pasisavinta. Bet idėja, kad ant suknelės apatinės dalies juodai baltu grafikos stiliumi yra nupieštas miestas, yra tik idėja. Autorių teisės jos tikrai nesaugo. Jei būtų nukopijuotas pats paveiksliukas – žinoma, tai būtų pažeidimas“, – sakė A.Iškauskas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min